Uroda

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wokół oczu?

pielęgnacja skóry wokół oczu

Yan Krukov z Pexels

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka, jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm. Nic dziwnego, że to właśnie tam powstają pierwsze zmarszczki mimiczne. Musimy pamiętać również o tym, że mruganie czy mrużenie oczu zmusza mięśnie do nieustannej pracy. To sprzyja powstawaniu kurzych łapek. Podobnie jak śmiech i szeroko rozbudowana mimika twarzy. W naszym artykule podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wokół oczu.

Spis treści:

  1. Dlaczego skóra wokół oczu starzeje się jako pierwsza?
  2. Ochrona przeciwsłoneczna skóry wokół oczu
  3. Dlaczego warto stosować krem pod oczy od najmłodszych lat?
  4. Pielęgnacja skóry wokół oczu to dokładny demakijaż
  5. Nawilżający krem pod oczy
  6. Kremy pod oczy do zadań specjalnych

Dlaczego skóra wokół oczu starzeje się jako pierwsza?

Czy wiesz, że skóra wokół oczu w ogóle nie zawiera gruczołów potowych? Liczba gruczołów łojowych odpowiedzialnych za syntezę sebum jest zaś stosunkowo niewielka. W rezultacie powstaje mała ilość łoju, który pełni rolę naturalnego emolientu, czyli substancji natłuszczającej. Musimy zatem regularnie sięgać po kosmetyki nawilżające, najlepiej specjalistyczne kremy pod oczy.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry wokół oczu

Pielęgnacja skóry wokół oczu powinna również obejmować ochronę przeciwsłoneczną. Ta część naszej twarzy w sposób szczególny jest narażona na działanie promieni UV. Jeśli kupimy dobry krem z filtrem o właściwościach hipoalergicznych, możemy zaaplikować go też pod oczy. Dodatkowo starajmy się nosić okulary przeciwsłoneczne, te z dobrym filtrem znajdziemy u optyka. Dzięki temu możemy ochronić się przed czerniakiem oka i zmarszczkami mimicznym. Pod wpływem słońca zaczynamy bowiem mrużyć oczy. Także kapelusz z szerokim rondem będzie częściowo osłaniał tę część twarzy.

Dlaczego warto stosować krem pod oczy od najmłodszych lat?

Czy wiesz, że po krem pod oczy często sięgamy zbyt późno? Niestety wiele kobiet popełnia ten sam błąd. Przystępujemy do działania, gdy pojawią się już kurze łapki, zamiast im aktywnie przeciwdziałać. W rezultacie zmarszczki są już stosunkowo głębokie, gdy nakładamy na nie krem pod oczy o działaniu anti aging. Ten nie jest w stanie całkowicie cofnąć czasu. Może jedynie nieco ujędrnić i napiąć skórę, przez co kurze łapki ulegną częściowemu wygładzeniu.  

Pielęgnacja skóry wokół oczu to dokładny demakijaż

Pielęgnacja skóry wokół oczu to także prawidłowo wykonany demakijaż, któremu często poświęcamy zbyt mało uwagi. Wykonujemy go naprędce, gdy padamy z nóg, marząc tylko o tym, aby pójść spać. W rezultacie rano budzimy się z resztkami kosmetyków kolorowych i z efektem pandy. Niestety takie zaniedbania sprzyjają powstawaniu zmarszczek, o czym warto pamiętać. Ponadto demakijaż oczu należy wykonać preparatem, który jest stosunkowo łagodny i nie podrażnia spojówki. Ten nie powinien też wysuszać skóry. Nie może jednak słabo rozpuszczać kosmetyków kolorowych, ponieważ inaczej będziemy zbyt mocno pocierać tę cienką i wrażliwą skórę, co sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Nawilżający krem pod oczy

Bardzo ważny jest też odpowiednio dobrany krem pod oczy. Istnieją produkty do zadań specjalnych. Niemniej każdy krem pod oczy powinien nawilżać skórę dzięki zawartości humektantów i emolientów. W przypadku tych pierwszych składników mamy do działania z substancjami higroskopijnymi, które wiążą wodę w naskórku. Do humektantów zaliczamy kwas hialuronowy i jego sole, a także aloes. Natomiast emolienty wykazują działanie natłuszczające, przez co odbudowują naturalną barierę hydrolipidową, która zostaje naruszona m.in. podczas demakijażu.

Kremy pod oczy do zadań specjalnych

Skóra dojrzała i sucha ucieszy się, gdy sięgniemy po odbudowujący krem pod oczy. Ten bardzo często zawiera ceramidy, które porównuje się do cementu międzykomórkowego odpowiedzialnego za spoistość i jędrność skóry.  Czasem nasza skóra wokół oczu nosi znamiona zarwanej nocy. W takiej sytuacji wiele dobrego może zdziałać rozświetlający krem pod oczy. Na rynku kosmetycznym znajdziemy też preparaty likwidujące obrzęki i sińce. Dużą popularnością cieszą się także kremy pod oczy z dodatkiem pigmentu, które ujednolicają koloryt skóry niczym lekki korektor.

Dodaj komentarz