jak powstają cienie pod oczami

Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna. To właśnie w tym miejscu bardzo szybko powstają zmarszczki, czasami pojawiają się cienie lub tworzą się worki. Dlatego ten obszar naszej skóry wymaga najstaranniejszej pielęgnacji i szczególnej ochrony.

Codzienna pielęgnacja skóry pod oczami

Przede wszystkim warto używać skutecznego kremu. Dobre kremy pod oczy spowodują, że skóra na długo pozostanie jędrna i zdrowa. Kosmetyki pod oczy trzeba stosować regularnie – krem nakładamy codziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Przed zakupem kremu pod oczy dobrze jest skonsultować się z kosmetologiem, który określi rodzaj naszej cery i pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Do pielęgnacji skóry pod oczami warto również stosować różnego rodzaju maseczki oraz specjalne hydrożelowe płatki. Maseczki można kupić w drogeriach lub przygotować je samodzielnie w domu. Skuteczność domowych maseczek pod oczy jest bowiem tak sama, jak kosmetyków kupionych w drogeriach.

Jedną z maseczek, które można przygotować samodzielnie, jest maseczka ogórkowa o działaniu odświeżającym i rozjaśniającym. Ogórka należy zetrzeć na drobnej tarce i odcisnąć nadmiar wody, a następnie położyć go pod oczami, przykryć płatkami kosmetycznymi i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie maseczkę ostrożnie spłukujemy wodą.

Innym pomysłem na domowy kosmetyk pod oczy jest maseczka miodowa, która skutecznie odżywia i nawilża skórę. Aby ją przygotować, łyżeczkę miodu należy wymieszać z łyżeczką mleka w proszku, pozostawić pod oczami na 20 minut, po czym spłukać chłodną wodą.

Skuteczna jest również maseczka z ziemniaka, która działa korzystnie przede wszystkim na worki pod oczami. Wystarczy zetrzeć ziemniaka na drobnej tarce, odsączyć nadmiar wody i po 30 minutach od nałożenia spłukać chłodną wodą.

Maseczka z żelatyny pomoże natomiast na cienie pod oczami i na pękające naczynka. Łyżeczkę żelatyny należy rozpuścić w gorącej wodzie, pozostawić do ostygnięcia, a następnie nałożyć pod oczy na pół godziny.

Należy pamiętać, że cienie i worki pod oczami są dużym problemem, który występuje stosunkowo często. Zmaga się z nimi niemała liczba kobiet, które często nie znają sposobu na pozbycie się problemu. Prawdopodobnie każda z pań chciałaby mieć piękne oczy, więc obecność jakichkolwiek nieestetycznych zmian wokół nich zaczyna spędzać nam sen z powiek i powodować gorsze samopoczucie. Cienie i worki pod oczami mogą pojawić się zarówno we wczesnej młodości, jak i u kobiet wieku średnim czy nawet bardzo dojrzałych. Zmiany takie występują najczęściej okresowo, ale może zdarzyć, że będą obecne niestety cały czas.

Skąd biorą się cienie pod oczami?

Bardzo częstą, a zarazem prozaiczną przyczyną jest po prostu przewlekłe zmęczenie. W dzisiejszych czasach większość z nas pracuje bardzo dużo, brakuje nam czasu na właściwy odpoczynek i relaks. Zamiast spać po 8 godzin dziennie, śpimy często po 4-5 godzin. Wiele godzin spędzamy siedząc przed komputerem, co dodatkowo potęguje zmęczenie. Brak nam świeżego powietrza i spacerów, które korzystnie wpływają na stan skóry. Mnóstwo czasu spędzamy natomiast w dusznych i zakurzonych pomieszczeniach. Wszystkie te czynniki powodują, że nasza skóra nie jest wypoczęta, co sprzyja powstawaniu pod oczami zasinień i obrzęków, czyli popularnych worków.

Inną przyczyną cieni pod oczami mogą być uwarunkowania genetyczne. W tej sytuacji mówimy o tzw. cieniach naczyniowych. Ten rodzaj zasinień pod oczami występuje najczęściej. Ich powstawanie ma związek z grubością skóry – ta pod oczami jest bowiem bardzo cienka; naskórek w tym miejscu składa się z zaledwie kilku warstw komórek. Często występują pod nim płytko położone szerokie naczynia krwionośne, co powoduje, że okolica oczu wygląda na zasiniałą.

Cienie pod oczami mogą mieć również związek z odkładaniem się w naskórku pod oczami hemoglobiny (barwnika krwi) oraz produktów jej rozpadu: biliwerdyny, bilirubiny, czasami żelaza. Tego typu cienie – tzw. cienie barwnikowe – zwykle pojawiają się okresowo i po jakimś czasie ustępują.

Cienie pod oczami mogą wynikać też z postępującego wieku. Wraz z upływem lat zaczyna zanikać podskórna tkanka tłuszczowa w okolicy oczu. Zaczynają również pojawiać się zmarszczki. Te dwa czynniki mogą powodować powstawanie cieni, które nazywa się cieniami prawdziwymi.

Na obecność cieni pod oczami wpływ mogą mieć też niewłaściwa dieta i stosowanie używek. Palenie papierosów sprawia, że skora pod oczami staje się szara. Dieta uboga w warzywa i owoce, a bogata w potrawy tłuste, smażone i jedzenie typu fast food również wywołuje konsekwencje w postaci zasinień. 

Cienie pod oczami mogą wynikać z niektórych chorób. Najczęściej dotyczy to alergików – zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Występowanie cieni może wiązać się też z obecnością pasożytów w organizmie.

Przyczyny występowania worków pod oczami

Worki pod oczami są po prostu obrzękami obejmującymi powiekę dolną, czasami jednak występują zarówno na powiece dolnej, jak i górnej. Ich powstawanie ma związek z niewielkim zastojem limfatycznym bądź z odkładaniem się pod oczami tkanki tłuszczowej.

Zdarza się, że obrzęki pod oczami mają charakter genetyczny – po prostu w genach zostaje nam przekazana skłonność do opuchnięć. Niestety, podobnie jak cienie, mogą wynikać z różnych chorób. Często pojawiają się w przebiegu alergii, zwykle towarzyszą im wtedy także cienie. Ponadto ich obecność wiąże się nierzadko z chorobami nerek lub z zaburzoną pracą układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia).

Czasami worki pod oczami to czysta fizjologia – mogą pojawiać się bezpośrednio po wstaniu z łóżka, po czym zaczynają się zmniejszać, aż ustąpią zupełnie; ma to związek ze zmianami w krążeniu limfy i odkładaniu się wody w tkankach.

Obrzęki pod oczami mogą też powstawać przy stosowaniu w diecie zbyt dużej ilości soli oraz przy nadużywaniu alkoholu – prowadzi to bowiem do zatrzymywania wody w organizmie. 

Jak możemy walczyć z cieniami i workami pod oczami?

Sposób walki z cieniami i obrzękami jest oczywiście uzależniony od przyczyny ich występowania. Jeśli nie wynikają z żadnej choroby, a jedynie z niewłaściwego trybu życia, ich eliminacja jest prosta. Należy zacząć dbać o właściwą ilość snu, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, zaprzestać palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Warto prowadzić zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce, spać na poduszce z lekko uniesioną głową (poprawia to przepływ limfy i mikrokrążenie), stosować zimne okłady na oczy (np. w postaci okularów żelowych). Powinniśmy również zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV oraz zadbać o właściwą pielęgnację. Dobry krem na cienie pod oczami, najlepiej kupiony w aptece, powinno się stosować codziennie. W aptece możemy też zaopatrzyć się w maseczki, żele czy płatki pod oczy, które pomogą nam w codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu, np.: https://www.doz.pl/apteka/k336-Preparaty_pod_oczy .

Te proste czynności pomogą nam pozbyć się cieni i worków pod oczami, jednak można stosować je również w profilaktyce tego uciążliwego i nieestetycznego problemu.

Czasami jednak wymienione wyżej metody mogą okazać się niewystarczające – wtedy w zmniejszeniu bądź zlikwidowaniu uciążliwych zmian powinien pomóc specjalista. Warto w tym celu udać się do lekarza medycyny estetycznej lub do dyplomowanej kosmetyczki – pomogą oni dobrać odpowiednie zabiegi, które uzależnione będą od stopnia zaawansowania zmian i przyczyny ich powstania.

Artykuł sponsorowany