Cierpienie po rozstaniu z narcyzem
Danial Igdery z Unsplash

Cierpienie po rozstaniu z narcyzem może wydawać się nielogiczne. Wszak zakończenie związku, który wnosił do naszego życia jedynie negatywne emocje, powinno nas cieszyć, a nie martwić. Wiele z nas wpada jednak w pułapkę. Tęsknota za narcyzem dziwi nawet nas same i sprawia, że czujemy się niekomfortowo. W tym artykule wyjaśniamy podłoże psychologiczne tego zjawiska i pokazujemy, że owe cierpienie wcale nie świadczy o chorobie psychicznej, lecz o pewnych utrwalonych wzorcach.

Spis treści:

  1. Tęsknota za sprawcą przemocy
  2. Bombardowanie miłością na początku związku
  3. Rozstanie z narcyzem a wewnętrzna pustka
  4. Zalety narcyza a tęsknota za nim
  5. Narcyzm a nadmierne dbanie o wygląd zewnętrzny
  6. Narcyz jako samiec alfa – poznaj sekret jego atrakcyjności!
  7. Tęsknota za bratnią duszą
  8. Cierpienie po rozstaniu z narcyzem a nadmierna empatia
  9. Narcystyczne zaburzenie osobowości, czyli nieuleczalna przypadłość
  10. Rozstanie z narcyzem a dbałość o zdrowie psychiczne

Tęsknota za sprawcą przemocy

Czasem byłe partnerki narcyzów zastanawiają się, czy są w pełni władz umysłowych. Nie rozumieją, dlaczego marzy im się powrót do kogoś, kto tak bardzo je skrzywdził.  Psychologia zna jednak takie przypadki. Ukazują one pewne szersze zjawiska, które warto poznać, by lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje.

Bombardowanie miłością na początku związku

Związek z narcyzem nigdy nie jest relacją zero-jedynkową, inaczej byśmy w niego nie weszły. On musiał czymś nas ująć na samym początku znajomości. Zapewne bardzo się starał. Bombardowanie miłością, zabieranie na romantyczne randki, czułe wyznania – wszystko to ma nas uzależnić od narcyza. Gdyby na początku pokazał swoje mroczne oblicze, z góry byśmy go przekreśliły. Jednak wspomnienie dobrych chwil dodaje nam sił w sytuacji, gdy narcyz zadaje nam cierpienie. Sprawia też, że obwiniamy same siebie o jego złe zachowanie. Zapewne tęskniąc za narcyzem, tęsknisz za mocnymi emocjami, których dostarczał ci  na początku znajomości.

Rozstanie z narcyzem a wewnętrzna pustka

Kiedy zdecydowałaś się na związek z narcyzem, nie wiedziałaś, jak skomplikowane bywają meandry ludzkiej psychiki. On nagle zaczął się dziwnie zachowywać, a ty rozmyślasz nad tą kwestią, poszukując przyczyny. Rozpatrujesz różne czynniki i czujesz się zagubiona. Paradoksalnie im więcej problemów generuje narcyz, tym bardziej się od niego uzależniamy, bo ciągle analizujemy jego naganne zachowanie. Rozstanie z nim sprawia, że w naszym życiu nagle pojawia się pustka, której nie potrafimy niczym wypełnić.

Zalety narcyza a tęsknota za nim

Cierpienie po rozstaniu z narcyzem wynika też z tego, iż każdy człowiek posiada jakieś zalety. Może lubiłaś jego żarty albo aktywne formy spędzania czasu? W rzeczywistości teraz nie tęsknisz za tym, jak cię obrażał, gdy się upił, ale za tym, że nie masz ciekawego pomysłu na weekend. To znak, że należy poszukać inspiracji gdzie indziej. Może któraś z twoich przyjaciółek pomoże ci znaleźć ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nabierzesz dystansu do codzienności i aktywnie spędzisz czas.

Narcyzm a nadmierne dbanie o wygląd zewnętrzny

Narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia, że człowiek nim dotknięty pragnie być „naj” w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to także wyglądu zewnętrznego. Zapewne słyszałaś mit o Narcyzie, który zakochał się w swoim lustrzanym odbiciu. Wiele osób zaburzonych dba ponadprzeciętnie o wygląd fizyczny, chodząc na siłownię, kupując modne ubrania i wybierając dobre cięcie w najlepszym salonie fryzjerskim. Oczywiście jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Gdyby tylko narcyz dbał o wygląd, to jakoś dałoby się z nim żyć. Zazwyczaj jednak traktuje ludzi przedmiotowo, wysługuje się nimi w celu osiągnięcia określonych korzyści. Jednak przez to, że mężczyźni cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości należą do wyjątkowo zadbanych, wiele z nas czuje się nimi oczarowanych. Trudno nam znaleźć równie zadbanych facetów, co może rzutować na nasze samopoczucie.

Narcyz jako samiec alfa – poznaj sekret jego atrakcyjności!

Narcyz to mężczyzna pewny siebie, przebojowy, typowy samiec alfa, choć może sprawiać wrażenie empatycznego. To jednak tylko ułuda. Wiele z nas poszukuje silnego samca, dlatego narcyz jawi się jako atrakcyjny partner, którego wszędzie pełno. Ktoś taki umie się wykłócić o swoje, wie, gdzie zgłosić pewne sprawy. Tymczasem my nierzadko czujemy się bezradne, gdy ktoś oszukuje nas na rachunkach za prąd. Nie wiemy, co zrobić w niektórych sytuacjach. Narcyz nie ma z tym problemu, przez co jawi się jako atrakcyjny mężczyzna, który potrafi rozwiązać każdy problem.

Tęsknota za bratnią duszą

Cierpienie po rozstaniu z narcyzem wynika z jeszcze jednej kwestii. Każda z nas pragnie z kimś dzielić swoje marzenia i plany. Gdy powracamy do bycia singielką, pojawia się problem, zwłaszcza gdy przyjaciółki posiadają dzieci i nie ma nawet z kim pogadać o problemach w pracy. Nie oznacza to jednak, że powrót do narcyza stanowi dobre wyjście sytuacji. Początkowo może jawić się jako atrakcyjne rozwiązanie. Weź jednak pod uwagę, że osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości tak naprawdę ma gdzieś twoje marzenia i problemy. Nie uzyskasz z jej strony wsparcia. Lepiej poszukać prawdziwych przyjaciółek lub zapisać się na sesję do psychoterapeuty. Z jego pomocą łatwiej znajdziesz wyjście z impasu, jaki zagościł w twoim życiu zawodowym.

Cierpienie po rozstaniu z narcyzem a nadmierna empatia

Trudne dzieciństwo dziś stanowi wytłumaczenie każdej, nawet największej podłości. My, kobiety, jesteśmy zbyt empatyczne. Za bardzo próbujemy usprawiedliwiać ludzi, w tym szczególnie tych, na którym nam zależy. Trudno nam uwierzyć, że ktoś jest po prostu złym człowiekiem i krzywdzi innych, bo sprawia mu to przyjemność. Trudne dzieciństwo to problem większości ludzi, rzadko kiedy udaje się rodzicom uniknąć poważnych błędów wychowawczych. Nie oznacza to jednak, że mamy prawo na kimś się wyżywać. Większość osób tego nie robi, a narcyz owszem.

Narcystyczne zaburzenie osobowości, czyli nieuleczalna przypadłość

Związek z narcyzem opiera się na manipulacji i przemocy psychicznej. To właśnie te dwa czynniki sprawiają, że zastanawiamy się, czy dałyśmy z siebie wszystko. Może nie postąpiłyśmy do końca tak, jak powinnyśmy? To jednak błąd myślowy. Narcyz cię skrzywdził, bo chciał to zrobić. Nie ma w tym twojej winy. Możesz kiepsko gotować, jeszcze gorzej się ubierać, ale nie oznacza to, że ktokolwiek ma prawo cię skrzywdzić z tego powodu.  Musisz zrozumieć, że nie zmienisz narcyza w kochającego męża, nawet gdybyś stanęła na rzęsach. Nie pomoże mu nawet najlepszy psychoterapeuta, bo tego zaburzenia osobowości po prostu nie da się leczyć. Narcyz zrobi wszystko, by zmanipulować terapeutę. Jego pewność siebie też lubi podkopywać, wypominając chociażby błędy językowe.

Rozstanie z narcyzem a dbałość o zdrowie psychiczne

Rozstanie z narcyzem bywa trudne, ale to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Czasem jednak trudno nam odejść, bo cierpimy na współuzależnienie. On jest naszą heroiną. Aby sobie poradzić, trzeba odbyć psychoterapię. Współuzależnienie to nie miłość, lecz toksyczna zależność, którą należy zerwać.  Narcyz może cię próbować śledzić, straszyć, a nawet błagać o powrót. Pamiętaj jednak, że ten człowiek nigdy się nie zmieni. Rozstanie z nim to chronienie swojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Magdalena Kukurowska