Psychologia

Z czym zmagają się ofiary narcyza?

Z czym zmagają się ofiary narcyza

Yoann Boyer z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi poważny problem, co ważne, z jego powodu nie cierpi sama osoba, która się z nim boryka, lecz społeczeństwo. Narcyz wiedzie bardzo wygodne życie. Brak empatii i uczuć wyższych sprawia, że nie czuje ani chwili zawahania, gdy musi wyrządzić komuś krzywdę, aby samemu na tym skorzystać. Brakuje mu wszelkich hamulców moralnych. Z czym zmagają się ofiary narcyza?

Spis treści:

  1. Narcystyczne zaburzenie osobowości, na którym cierpi społeczeństwo
  2. Narcyz jako sprawca przemocy psychicznej
  3. Z czym zmagają się ofiary narcyza? Ukrywanie uczuć
  4. Załamanie drobnym nieporozumieniem
  5. Ofiary narcyza potrzebują wsparcia
  6. Brak wiary we własne możliwości jako skutek przemocy narcystycznej

Narcystyczne zaburzenie osobowości, na którym cierpi społeczeństwo

Narcystyczne zaburzenie osobowości zatruwa życie całemu otoczeniu. Najbardziej cierpią bliscy narcyza oraz jego znajomi i współpracownicy. Tacy ludzie zazwyczaj nie mają problemu ze zrobieniem zawrotnej kariery. Narcyz lubi pompować własne ego i pielęgnować swój nieskazitelny wizerunek. Z tego powodu często dąży do objęcia prestiżowych stanowisk. To zaburzenie osobowości sprawia, że nierzadko z jego powodu cierpią całe społeczności. Wśród światowych przywódców znajdziemy bowiem narcyzów, vide Władimir Putin. Nie ma on krzty empatii, nie potrafi też okazywać uczuć wyższych. Ma natomiast mocarstwowe ambicje, do których dąży po trupach. Narcyz to jednostka, której udaje się wiele osiągnąć, ponieważ nie ma wyrzutów sumienia.

Narcyz jako sprawca przemocy psychicznej

Narcyz to mistrz manipulacji, na co dzień uprawia też przemoc psychiczną. Jego specjalizacją jest gaslighting. Taki człowiek lubi zaprzeczać temu, co słyszysz i widzić, wprowadzając cię w stan na skraju obłędu. Jeśli chodzi o to, z czym zmagają się ofiary narcyza, to należy tutaj wymienić nieuzasadnione poczucie winy. Tacy ludzie często przepraszają innych, biorą na swoje barki odpowiedzialność za rzeczy, na które nie mieli wpływu. To efekt życia u boku zaburzonej osoby. Np. narcystyczny ojciec przez lata może wmawiać dziecku, że jest niewiele warte i ciągle tylko popełnia błędy, okazuje mu niewdzięczność i brak szacunku. Nierzadko taki zaburzony rodzic uzasadnia swoją agresję wobec członków rodziny ich złym zachowaniem. W rezultacie ofiara narcyza często wątpi w to, czy rzeczywiście jest bez winy. Raczej zakłada, że ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Z czym zmagają się ofiary narcyza? Ukrywanie uczuć

Ukrywanie uczuć to strategia adaptacyjna u ofiar narcyza. Nauczyły się one, że nie warto o nich rozmawiać, bo ich problem i tak zostanie zbagatelizowany, a nawet nieśmiały. Narcyz dał im znać, że uczucia, które przejawiają, mają niewłaściwy charakter. Tymczasem wszystkie emocje, które ci towarzyszą, są ze wszech miar uzasadnione i mają określone przesłanie. Musisz nauczyć się nimi zarządzać i odczytywać wspomniane wiadomości. Początkowo może to generować pewne trudności, jednak z czasem opanujesz tę sztukę.

Załamanie drobnym nieporozumieniem

Z czym zmagają się ofiary narcyza w codziennym życiu? Nawet drobne nieporozumienia prowadzą je do załamania i poczucia beznadziei. Wynika  to z faktu, że narcyz nigdy nie pozwala przegadać pewnych spraw. Tylko on ma rację i wszystko ma być tak, jak sobie życzy. Z kimś tak poważnie zaburzonym nie da się dyskutować na temat tego, że popełnił błąd, nie wysyłając ci informacji o tym, że masz przeparkować jego samochód. On będzie ci wmawiał, że sama powinnaś się tego domyślić.  Jeśli w życiu trafisz na osobę zdrową, to z pewnością wyjaśnisz z nią nieporozumienie, nie musisz poddawać się bezsilności.

Ofiary narcyza potrzebują wsparcia

Ofiary narcyza często potrzebują sporo wsparcia. Dobrze, aby nie borykały się same ze swoim cierpieniem. Należy o nim komuś opowiedzieć, aby zrzucić ze swoich barków ten ogromny ciężar. Taka osoba, której powierzymy swój sekret, z pewnością doda nam otuchy w trudnych chwilach. Będzie nas też skutecznie motywować do działania, gdy w naszych relacjach z innymi pojawią się nieporozumienia. Kontakt z życzliwą i zdrową osobą pozwala na nowo odnaleźć się w codziennych realiach. Wyzbyć się strachu, wstydu i bezsilności.

Brak wiary we własne możliwości jako skutek przemocy narcystycznej

Ofiary narcyza często słyszą same negatywne rzeczy na swój temat z jego ust. W rezultacie wątpią w swoje możliwości. Boją się utraty pracy i tego, czy w razie potrzeby szybko znajdą nowe zatrudnienie, które pozwoli im na niezależność finansową. Jeśli ktoś z twojego otoczenia wyszedł z toksycznego związku z narcyzem, musisz dodać mu otuchy i pewności siebie, aby na nowo uwierzył w siebie.

Dodaj komentarz