Miłość i związki

Związek z narcyzem – jakie schematy nim rządzą?

Związek z narcyzem

Joseph Greve z Unsplash

Zaburzenia osobowości mają to do siebie, że w ich przypadku można dostrzec pewne schematy. Psycholodzy znają już mechanizmy i przyczyny niektórych postaw, które osobom postronnym mogą wydawać się dziwne, nielogiczne czy niewytłumaczalne. Związek z narcyzem to droga do piekła, która rozpoczyna się od wizyty w raju. Dlaczego taka relacja nie ma racji bytu i zawsze kończy się cierpieniem? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Romantyczne randki i perspektywa pięknej miłości
  2. Idealna miłość i idealna ty
  3. Kiedy narcyz przestaje się starać
  4. Związek z narcyzem – obwinianie partnerki o wszystkie problemy
  5. Nadmierne inwestowanie w związek
  6. Rozstanie z narcyzem
  7. Psychoterapia po związku z narcyzem

Romantyczne randki i perspektywa pięknej miłości

Związek z narcyzem zazwyczaj ma piękny początek, który wydaje się żywcem wyjęty z komedii romantycznej lub romansu. On zabiega o ciebie, zabiera cię na romantyczne randki. Robi wszystko, abyś była szczęśliwa i zadowolona z relacji z nim. Masz wrażenie, że wreszcie trafił ci się prawdziwy książę. Ktoś, kto umie zorganizować dla ciebie wycieczkę niespodziankę. Ktoś, kto uważnie cię słucha, wypowiadasz pragnienie, a po chwili doczekujesz się jego spełnienia. Ktoś, kto jest wrażliwy i równie empatyczny jak ty. Narcyz jawi się jako osoba, która chętnie pomaga innym. Zajmuje się dziećmi swoich znajomych, bezinteresownie wymienia koła osobom, których samochód odmówił posłuszeństwa. Po prostu chodzący ideał.

Idealna miłość i idealna ty

Niestety, idylla nie trwa wiecznie. Związek z narcyzem, choć początkowo jawi się jako niezwykle magiczna historia, to z czasem zaczyna przynosić coraz więcej cierpienia. Na początku każda z nas słyszy, że jest jedyna, idealna i wyjątkowa. On żałuje, że wcześniej nie spotkał nas na swojej drodze, bo tyle wycierpiał się przez swoją eks. Teraz jednak znalazł wielką miłość, czyli ciebie, której pragnie przychylić nieba. Jednak jego romantyczne oblicze ma krótki termin przydatności. Po paru miesiącach, gdy zdążysz się zaangażować w relację, okazuje się, że bajka się skończyła.

Kiedy narcyz przestaje się starać

Początkowo narcyz przestaje się starać. Nie zabiera cię na miasto, tylko do swojego mieszkania. Po seksie okazuje ci coraz mniej czułości. Nie przygotowuje dla ciebie żadnych romantycznych niespodzianek. Nie chce cię nawet odprowadzić do domu. Sam również nie ubiera się atrakcyjnie. Masz wręcz wrażenie, że robi to na złość. Na zewnątrz wychodzi schludnie ubrany, na randki z tobą zakłada sprany T-shirt z reklamą lokalnej firmy. Nie kąpie się przed spotkaniem z tobą i już nie pachnie tak ładnie jak na początku.

Związek z narcyzem – obwinianie partnerki o wszystkie problemy

Zastanawiasz się, dlaczego związek, który tak pięknie się zapowiadał, tak szybko popadł w kryzys. Narcyz nigdy nie bierze na siebie odpowiedzialności, z pewnością przerzuci ją na ciebie. Będzie usiłował wzbudzić w tobie poczucie winy i wmówić ci, że nie stara się, bo ty nie okazujesz mu dostatecznie dużo czułości. Ty nigdy nie wychodzisz z inicjatywą itp.

Nadmierne inwestowanie w związek

W rezultacie zaczynasz coraz więcej inwestować w ten związek. Całe twoje życie kręci się wokół faceta, który kiedyś zapewnił ci romantyczne randki i niezapomniane przeżycia. Czytasz różne poradniki, dopytujesz znajomych, co zrobiłaś nie tak. Zaczynasz się coraz bardziej starać, a on paradoksalnie coraz mniej inwestuje w waszą relację. Związek z narcyzem ma to do siebie, że wysysa z ciebie wszystko, co dobre. Pozbawia cię pewności siebie, radości życia, sił witalnych, pozytywnych uczuć, relacji z innymi ludźmi, a czasem też pieniędzy.

Rozstanie z narcyzem

Gdy on całkowicie wyczerpie cię umysłowo, duchowo i finansowo, stwierdzi, że już nie umacniasz jego wątłego ego. W rezultacie porzuci cię po to, aby znaleźć sobie nową ofiarę. Nie obwiniaj siebie o ten stan rzeczy. Ona nie jest w niczym lepsza od ciebie. Ją też wykorzysta i porzuci, ponieważ życiem narcyza rządzą powtarzalne schematy. Choć ktoś taki często zachowuje się zaskakująco, to dobry psycholog odnajdzie w tym swego rodzaju „logikę”. Ktoś, kto dysponuje odpowiednią wiedzą z zakresu narcyzmu, jest w stanie przewidzieć wiele zachowań takiego faceta. Wszystkie działania dążą do tego, aby on mógł umacniać swój wizerunek. Inni ludzie są mu potrzebni tylko do realizacji jego celów. On dąży do nich po trupach, ponieważ nie ma empatii.

Psychoterapia po związku z narcyzem

Związek z narcyzem emocjonalnie wyjaławia i jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia psychicznego. Jeśli go zakończysz albo on porzuci ciebie, to dobrze dla ciebie. Będziesz mogła bowiem stopniowo powracać do wewnętrznej równowagi. Może się jednak okazać, że potrzebujesz do tego pomocy doświadczonego psychoterapeuty. Nie wstydź się skorzystać z usług specjalisty.

Dodaj komentarz