Miłość i związki

Czego nienawidzi narcyz?

Czego nienawidzi narcyz

Andrea Rico z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości często bywa bagatelizowane. Wychodzimy z założenia, że albo tacy ludzie nadmiernie dbają o swój wygląd zewnętrzny, albo wykazują całkowicie naturalne zachowania i potrzeby. To jednak pułapka, w którą wiele osób wpada. Zakładamy, że jeśli ktoś irytuje się, gdy od razu mu nie odpisujemy, to mu zwyczajnie zależy na odpowiedzi. Nic bardziej mylnego. Zachowania narcystyczne od tych zdrowych różnicują detale, w tym adekwatność reakcji do sytuacji. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię i nie uznawać, że ktoś zachowuje się normalnie i nie ma sensu się go czepiać. W naszym artykule zdradzamy, czego nienawidzi narcyz.

Spis treści:

  1. Czego nienawidzi narcyz? Wyznaczania granic
  2. Narcyz nienawidzi bycia ignorowanym
  3. Dopytywania o przyczyny swojego zachowania
  4. Szczęśliwy związek byłej ofiary solą w oku narcyza
  5. Narcyz nienawidzi braku kontroli
  6. Narcystyczne zaburzenie osobowości a stawanie się nieistotnym

Czego nienawidzi narcyz? Wyznaczania granic

Narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się tym, że osoba nim dotknięta uważa się za lepszą od innych i uważa, że zasługuje na specjalne traktowanie. Swoje potrzeby postrzega jako najważniejsze, a od innych wymaga ich realizacji. Nic dziwnego, że odpowiedź na pytanie: czego nienawidzi narcyz, brzmi: wyznaczania granic. Ten typ uwielbia je bezpardonowo naruszać. Nie zgodziłaś się na seks analny? Co z tego, on przejdzie od pragnienia do jego realizacji, nie zważając na to, czy ty jesteś zainteresowana taką formą współżycia. Jednostki cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości uchodzą za pogromców granic. Za nic mają reguły społecznego funkcjonowania. Potrafią pisać i dzwonić o 3 nad ranem, nie zważając na to, że budzą cię w środku nocy. Gdy mówisz im, że nie chcesz iść na imprezę, bo jesteś zmęczona, również zdają się ignorować twoje potrzeby. Ktoś, kto ich nie szanuje, nie zasługuje na kontakt z tobą. Relacje z pogromcami granic, jeśli nie mają charakteru zawodowego, należy urywać bez słowa wyjaśnienia.

Narcyz nienawidzi bycia ignorowanym

Wiele osób zapewne zaraz powie: halo, ale kto lubi być ignorowanym? Oczywiście, że nikt za tym nie przepada, ale spójrz na sprawę ze zdrowej perspektywy. Jeśli ktoś cię ignoruje, a masz zdrowe poczucie własnej wartości, to godzisz się z sytuacją. Fakt, że ktoś nie odpisał na twoją wiadomość, nie godzi w twoją samoocenę. Ta wypływa bowiem z twojego wnętrza, a nie opinii i postaw innych ludzi. Narcyz nienawidzi bycia ignorowanym. Bardzo często za lekceważenie bierze coś, co nim nie jest, a sam postponuje innych. Np. on napisał do ciebie wiadomość, gdy wie, że pracujesz. Normalny człowiek, w tym twoja przyjaciółka, uznałby, że odpiszesz, jak znajdziesz chwilę, bo jesteś zajęta. Narcyz nie umie się jednak z tym pogodzić, że nie jest tak ważny, abyś rzuciła pilny projekt i przystąpiła do konwersacji z nim. W rezultacie wysyła jedną wiadomość za drugą, domagając się odpowiedzi i zarzucając ci ignorowanie jego osoby. Jeśli jednak ty do niego napiszesz, to musisz liczyć się z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi nawet po miesiącu. Narcyz stosuje bowiem podwójne standardy. Gdy ty jemu nie odpiszesz w ciągu minuty, lekceważysz go. Gdy on tego nie robi, to ma prawo.

Dopytywania o przyczyny swojego zachowania

Czego nienawidzi narcyz? Okazuje się, że nie lubi on być wypytywany o przyczyny swojego zachowania. Jego wątłe ego boi się krytyki. Poza tym on uważa się za tak wyjątkową jednostkę, że wolno jej więcej niż innym. Nie zamierza się tłumaczyć, bo bardzo często nie ma nic na swoje usprawiedliwienie. Np. namolnie wypytuje cię o życie seksualne, o którym nie chcesz rozmawiać. On jednak lekceważy twoją granicę i próbuje ją naruszyć. Ty w końcu zadajesz mu pytanie: po co mu ta wiedza? Dowiadujesz się, że po prostu chce wiedzieć. Jeśli natomiast on chce uzyskać jakąś odpowiedź, to nie da ci spokoju. Do szewskiej pasji doprowadzi cię, serwując pytania w stylu: dlaczego, no ale dlaczego?

Szczęśliwy związek byłej ofiary solą w oku narcyza

Jeśli wejdziesz w szczęśliwy związek, twoje życie zacznie się układać, narcyz dostanie białej gorączki. Zacznie cię nękać, przypominać o swoim istnieniu. Zrobi wszystko, abyś nie odnalazła szczęścia i spełnienia u boku innego partnera lub partnerki. On nienawidzi sytuacji, w których przegrywa. Jego wątłe ego bardzo boli widok, że jego eks, wobec której stosował przemoc narcystyczną, zakończyła znajomość i znalazła prawdziwą miłość. Zrobi wszystko, aby ją zniszczyć. Przygotuj się na to i porozmawiaj o problemie z ukochaną osobą, aby ta nie zdziwiła się, gdy narcyz zacznie do niej wypisywać nieprawdziwe rzeczy na twój temat.

Narcyz nienawidzi braku kontroli

Nadmiarowa potrzeba kontroli to problem, z którym boryka się każdy, kto cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości. On chce mieć władzę nad twoim życiem. Z tego powodu narcyz nie lubi kobiet, które są niezależne finansowo, nie da się nimi łatwo manipulować, mimo jego żądań nie zrywają kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi. On chciałby kontrolować każdy aspekt twojego życia, namiętnie śledzi twoje media społecznościowe, możliwe, że stalkuje cię także, korzystając z aplikacji, które ukradkiem wgrał na twój telefon, smartwatcha czy komputer. Narcyz może cię śledzić, wypytywać o ciebie wspólnych znajomych. Wiele kobiet potrzebę kontroli utożsamia z wielką miłością i pakuje się w problemy. Ktoś, kto chce mieć władzę nad twoim życiem, jest zaburzony i nigdy nie robi tego z powodu uczucia, lecz własnych potrzeb. Uciekaj od każdego, kto każe ci się spowiadać z każdej minuty, kto sprawdza, z kim się umawiasz, wgrywa na twój telefon oprogramowanie szpiegowskie i chce decydować o twojej aktywności zawodowej. Gdy cię sobie podporządkuje, staniesz się ofiarą nasilonej przemocy narcystycznej, od której ciężko będzie ci uciec.

Narcystyczne zaburzenie osobowości a stawanie się nieistotnym

Związek z narcyzem ma to do siebie, że generuje cierpienie. Osoba rozsądna nie zgadza się na taką sytuację i odchodzi. Jednak stawanie się nieistotnym to dla narcyza spory cios. Nic dziwnego, że zaczyna zmieniać swoje zachowanie, udawać romantyzm i bombardować cię miłością. On nagle wygląda jak zakochany facet, ale to tylko perfekcyjna gra aktorska. Nie daj się zmylić i omamić.  Dla niego stawanie się nieistotnym to problem, bo cierpi na tym jego ego, nie romantyczna dusza.

Dodaj komentarz