jaki masz typ cery
Zdjęcie autorstwa Anastasiya Gepp z Pexels

Czy wiesz, że skuteczność pielęgnacji twarzy zależy od tego, czy potrafisz dopasować kosmetyki do aktualnych potrzeb skóry? Aby nie używać przypadkowych specyfików, trzeba poznać typ cery. Ten jednak może zmieniać się wraz z wiekiem, w związku z tym warto dokładnie obserwować swoją skórę i to, co się z nią dzieje. W naszym artykule pomagamy odpowiedzieć na pytanie, jaki masz typ cery. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Cera tłusta – charakterystyka
  2. Cera sucha – jak ją pielęgnować?
  3. Cera mieszana – jak ją rozpoznać?
  4. Cera naczynkowa, czyli skóra z tendencją do zaczerwienień
  5. Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień
  6. Czy cera trądzikowa może być wrażliwa?
  7. Czy typ cery zmienia się z wiekiem?
  8. Jaki masz typ cery? Jak dobierać kosmetyki?

Cera tłusta – charakterystyka

Cera tłusta uchodzi za niezwykle trudną w pielęgnacji. Osoby, które ją posiadają, na ogół nie są z niej zadowolone. Ta charakteryzuje się bowiem tym, że rano budzimy się z tłustą powłoczką na twarzy. W ciągu dnia również obserwuje się nadprodukcję łoju, który odpowiada za nieprzyjemną lepkość. Nadmierna praca gruczołów łojowych zmniejsza trwałość makijażu. Ponadto świecąca się skóra nie wygląda zbyt zdrowo i estetycznie. Nadmiar sebum może zapychać ujścia gruczołów łojowych, powodując zaskórniki i pryszcze. Pielęgnacja cery tłustej powinna opierać się na dokładnym oczyszczaniu twarzy. Nie oznacza to jednak, że mamy ją doprowadzić do takiego stanu, że aż skrzypi z czystości. Nie jest to wskazane, ponieważ stosowanie kosmetyków do mycia twarzy na bazie silnych detergentów prowadzi do jej wysuszenia. Skóra broni się, produkując więcej sebum, przez co mamy jeszcze więcej pryszczy i zaskórników. Aby przerwać to błędne koło, musimy ją tak oczyszczać, aby nie naruszać bariery hydrolipidowej. Kosmetyk do mycia twarzy powinien wykazywać też właściwości pielęgnacyjne.

Cera sucha – jak ją pielęgnować?

Cera sucha jest również stosunkowo często spotykana. Mogłoby się wydawać, że dość łatwo można ją utrzymać w ryzach, wystarczy tylko ją regularnie nawilżać i natłuszczać. W praktyce jednak wiele osób sięga po kosmetyki dla cery suchej i nie widzi po nich spektakularnej poprawy. Na twarzy wciąż pojawiają się suche skórki i doskwiera uczucie ściągnięcia twarzy. Cera sucha wykazuje również tendencję do szybszego pojawiania się zmarszczek, ponieważ jest mało elastyczna. Należy dostarczać jej emolientów i silnych humektantów. Emolienty natłuszczają skórę, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody. Zaliczamy do nich masło shea, oleje roślinne, alkohole tłuszczowe i skwalen. Natomiast humektanty wiążą cząsteczki wody w skórze. Taką rolę pełni kwas hialuronowy i jego sole.

Cera mieszana – jak ją rozpoznać?

Po czym rozpoznać cerę mieszaną? Strefa T, czyli broda, nos i czoło mogą się przetłuszczać, nieestetycznie wyświecając w ciągu dnia. Natomiast policzki pozostają suche, w ich przypadku doskwiera nam uczucie ściągnięcia.  Mogą też pojawiać się na nich suche skórki. Cera mieszana wymaga najbardziej skomplikowanej pielęgnacji. Ta powinna nawilżać i natłuszczać policzki, które są szczególnie narażone na odwodnienie. Jednocześnie należy dokładnie oczyszczać strefę T, jednocześnie jej nie wysuszając.

Cera naczynkowa, czyli skóra z tendencją do zaczerwienień

Cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że łatwo się czerwieni. Wystarczy więcej substancji aktywnych w kremie do twarzy, cieplejsza woda czy powiew wiatru, aby ta przybrała pąsowy odcień. Dzieje się tak, ponieważ jest płytko unaczyniona, a drobne naczynka krwionośne wykazują tendencję do pękania. W pierwszej kolejności należy starannie dobrać pielęgnację twarzy tak, aby ta nie nasilała problemów skórnych. Po drugie, musimy wzmocnić naczynka krwionośne. Takie działanie wykazuje m.in. rutyna.

Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień

Czy wiesz, że niektóre osoby po nałożeniu wielu kosmetyków odczuwają ogromny dyskomfort. Ten objawia się pieczeniem, swędzeniem czy zaczerwienieniem skóry. To znak, że ich cera jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej, należy zwrócić uwagę na ich hipoalergiczny skład. Nie powinny zawierać silnych detergentów, substancji zapachowych, sztucznych barwników i zbyt wielu konserwantów. Wszystko to może bowiem jej zaszkodzić. Cera wrażliwa charakteryzuje się tym, iż w jej przypadku mniej znaczy więcej.

Czy cera trądzikowa może być wrażliwa?

Okazuje się, że tak. Jeśli zastanawiasz się, jaki masz typ cery, bo ta jednocześnie się przetłuszcza i łatwo reaguje podrażnieniem na kosmetyki, to zapewne łączysz w sobie cechy skóry tłustej i wrażliwej. Musisz zatem dobierać takie kosmetyki, które delikatnie, aczkolwiek dokładnie oczyszczają skórę twarzy, nie uszkadzając jej bariery hydrolipidowej. Tutaj pomocne mogą okazać się dermokosmetyki, ponieważ te nie zawierają substancji balastowych o potencjalnym działaniu alergizującym takich jak sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Także cera sucha może mieć wypryski, a mieszana tendencję do pękających naczynek.

Czy typ cery zmienia się z wiekiem?

Typ cery może zmieniać się pod wpływem różnych okoliczności. W związku z tym należy nieustannie obserwować swoją skórę i reagować na jej bieżące potrzeby. Cera tłusta z czasem może stać się sucha lub normalna. W takiej sytuacji należy zaniechać stosowania kosmetyków do cery tłustej, ponieważ te mogą wysuszać skórę i przyczyniać się do nadmiernej produkcji łoju, co skutkuje powstaniem wyprysków i zaskórników. Pod wpływem wiatru, centralnego ogrzewania czy mrozu skóra tłusta może stać się sucha i potrzebować dogłębnego odżywienia. Natomiast stosowane leki mogą uwrażliwić cerę na substancje obecne w kosmetykach.

Jaki masz typ cery? Jak dobierać kosmetyki?

Jeśli już wiesz, jaki aktualnie masz typ cery, możesz dobierać kosmetyki. Nie zwracaj przy tym uwagi na wiek podany na opakowaniu. Młoda osoba z bardzo suchą skórą może potrzebować kosmetyków 40+, natomiast starsza o cerze tłustej 25+. Najważniejszy jest skład kosmetyku. Wykorzystane w nim substancje aktywne muszą odpowiadać aktualnym potrzebom naszej twarzy.  Dobierając kosmetyki, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadamy zmarszczki, zaskórniki, przebarwienia, suche skórki lub świecącą się strefę T.  Te czynniki powinny zadecydować o zakupie produktów do pielęgnacji twarzy.