Jak zdrowa żywność wpływa na stan cery
Andrey Zvyagintsev z Unsplash

Przeglądając kolorowe czasopisma, często zazdrościmy gwiazdom gładkiej cery wolnej od niedoskonałości i przebarwień. Wiele z nas chciałoby poprawić stan swojej skóry. Nierzadko podejmujemy nawet stosowne próby, sięgamy po nowoczesne kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej. Te jednak nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Zapominamy bowiem, jak dużą rolę odgrywa nasza codzienna dieta. Jak zdrowa żywność wpływa na stan cery?

Spis treści:

  1. Jak dieta wpływa na organizm?
  2. W jaki sposób złe nawyki żywieniowe wpływają na naszą cerę?
  3. Dlaczego tłuszcze trans szkodzą skórze?
  4. Powody, dla których warto postawić na zdrowe tłuszcze
  5. Co wspólnego ma glikacja białek z wysoko przetworzoną żywnością?
  6. Jak żywność ekologiczna zaspokaja zapotrzebowanie na substancje odżywcze?
  7. Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?
  8. Jak konserwanty wpływają na mikroflorę skóry?
  9. Naturalna żywność bez dodatku glutaminianu sodu – dlaczego warto na nią postawić?
  10. Zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki – gdzie warto ją zamówić?

Jak dieta wpływa na organizm?

Zapewne znasz powiedzenie, że jesteś tym, co jesz. Choć stanowi ono spore uproszczenie, to nie można mu odmówić słuszności. Niewątpliwie zbilansowana dieta dostarcza naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Te są wykorzystywane przez różne narządy do prawidłowego funkcjonowania. Czasem jednak nasza dieta nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, w rezultacie procesy metaboliczne nie zachodzą w sposób prawidłowy. Cierpi też na tym nasza skóra. Stan cery gwałtownie się pogarsza również, gdy spożywamy produkty zawierające niektóre substancje.

W jaki sposób złe nawyki żywieniowe wpływają na naszą cerę?

Niewątpliwie zdrowe produkty na stole stanowią najlepsze rozwiązanie. Osoby, które borykają się z trądzikiem i przedwczesnymi zmarszczkami, często zapominają o tym, że najlepsze kosmetyki na niewiele się zdadzą, gdy nasze menu opiera się na żywności wysoko przetworzonej. Żyjemy w ciągłym niedoczasie, nasza lista obowiązków zdaje się nie mieć końca. Niestety, sprzyja to wykształceniu niewłaściwych nawyków żywieniowych. Sięgamy po posiłki, które są łatwo dostępne, smaczne i tanie. Niestety, w ten sposób szkodzimy samym sobie, w tym naszej cerze.

Dlaczego tłuszcze trans szkodzą skórze?

Produkty wysoko przetworzone, w tym fast foody, stanowią bogate źródło tłuszczów trans. Te niekorzystnie oddziałują na nasz organizm. Wykazano, iż tłuszcze trans zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto generują stres oksydacyjny, któremu towarzyszy powstawanie wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek, które mogą uszkadzać struktury komórkowe. Na szczęście można je zneutralizować, zanim dokonają poważnych szkód w naszym organizmie. Z pomocą przychodzi naturalna żywność, która stanowi bogate źródło antyoksydantów. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki. W rezultacie spowalniają procesy starzenia się, w tym powstawanie zmarszczek. Ponadto tłuszcze trans indukują stany zapalne w organizmie i sprzyjają zmianom trądzikowym. Osoby, które często sięgają po wysoko przetworzoną żywność, nierzadko mają gorszy stan cery, włosów i paznokci.

Sklepy ze zdrową żywnością

Julian Hochgesang z Unsplash

Powody, dla których warto postawić na zdrowe tłuszcze

W tym miejscu warto podkreślić, iż nie jest to składnik, który należy wykluczyć ze swojego menu. Nasz organizm potrzebuje tłuszczów do syntezy hormonów, budowy komórek i różnych procesów metabolicznych. Należy jednak unikać tłuszczów trans, a stawiać na zdrowe tłuszcze zawarte w olejach roślinnych, nasionach i orzechach. Ekologiczna żywność obfituje w wiele smacznych produktów, które warto spożywać dla zdrowia i pięknej cery. Aby zapewnić odpowiednią podaż dobrych tłuszczów, warto dodawać olej sezamowy virgin bio lub oliwę z oliwek extra virgin bio do sałatek na bazie świeżych warzyw.

Co wspólnego ma glikacja białek z wysoko przetworzoną żywnością?

Czy wiesz, że glikacja białek, czyli przyłączanie do protein cząsteczek cukru, sprzyja procesom starzenia się skóry? U osób, u których zachodzi wyżej wspomniany proces, szybciej powstają zmarszczki, które wizualnie dodają nam lat.  Glikacji białek sprzyja niewłaściwa dieta. Żyjemy w czasach, gdy na każdym kroku można dostać wysoko przetworzoną żywność zawierającą cukry proste. Ich nadmierne spożycie nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia, ale też przyspiesza procesy starzenia się skóry. Ekologiczna żywność na ogół jest mało przetworzona, przez co zawiera to, co najlepsze dla naszego organizmu. Np. musli fit Yoga Life marki NaturaVena to moc dobroczynnych składników pochodzących z płatków zbożowych i suszonych owoców. W składzie ww. produktu nie znajdziemy natomiast dodatku cukru czy innych substancji słodzących. Naturalna żywność, mimo iż zazwyczaj charakteryzuje się prostym składem, często jest bardzo smaczna. To zasługa starannie dobranych ingredientów. Rodzynki nadają ww. mieszance musli naturalną słodycz. Jednocześnie zawierają wiele substancji korzystnie oddziałujących na nasz organizm.

zdrowa żywność

Jannis Brandt z Unsplash

Jak żywność ekologiczna zaspokaja zapotrzebowanie na substancje odżywcze?

Zdrowe produkty na stole powinny stać się naszą codziennością. Żywność ekologiczna często jest stosunkowo mało przetworzona, przez co dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy. Gdy sięgamy po fast foody i rzadko spożywamy pełnowartościowe posiłki, możemy cierpieć na niedobory niektórych substancji. Jeśli zastanawiasz się, jak zdrowa żywność wpływa na stan cery, musisz wiedzieć, że niedostateczna podaż składników odżywczych w pierwszej kolejności odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm musi bowiem racjonalnie gospodarować ograniczonymi zasobami. Witaminy i minerały są mu potrzebne do przeprowadzenia przemian metabolicznych kluczowych z punktu widzenia zachowania czynności życiowych. Nie wydatkuje ich zatem na skórę, włosy i paznokcie. Żywność naturalna, pod warunkiem, że służy nam do przygotowywania zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków, zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze. To z kolei wpływa korzystnie na stan cery, włosów i paznokci.

Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?

Sklepy ze zdrową żywnością oferują także produkty ekologiczne, które posiadają certyfikaty potwierdzające, iż pochodzą z rolnictwa tradycyjnego. W praktyce oznacza to, iż przy ich uprawie nie stosowano syntetycznych środków ochrony roślin oraz nie zawierają sztucznych dodatków. Uprawy ekologiczne można chronić przed szkodnikami w naturalny sposób, stosując opryski zawierające metabolity bakterii i roślin. W ich przypadku wykorzystuje się także naturalne nawozy.

Żywność ekologiczna

Rodion Kutsaev z Unsplash

Jak konserwanty wpływają na mikroflorę skóry?

Naturalna żywność, która trafia na nasz stół, często nie zawiera żadnych konserwantów, ponieważ zabezpiecza się ją przed patogenami w naturalny sposób. Kiszenie to jedna z metod przechowywania płodów rolnych, która nie wymaga użycia syntetycznych substancji. Mrożenie czy liofilizacja działają w podobny sposób, eliminując tym samym konieczność wykorzystania konserwantów. Jest to bardzo ważne, ponieważ tego typu substancje nie działają wybiórczo. Eliminują zarówno potencjalne patogeny, ale też zaburzają naturalne stosunki ilościowo-jakościowe  naszego mikrobiomu. W rezultacie spożywając wysoko przetworzoną żywność zawierającą konserwanty, musimy liczyć się z tym, iż częściowo wyeliminujemy też dobre bakterie, które zasiedlają nasz organizm i stanowią naturalną barierę ochronną. Trądzik często pojawia się wówczas, gdy ilość pożytecznych mikroorganizmów, w tym bakterii kwasu mlekowego, gwałtownie spadnie. Wówczas mogą zacząć namnażać się te drobnoustroje, których liczebność była uprzednio kontrolowana przez korzystną mikroflorę.

Naturalna żywność bez dodatku glutaminianu sodu – dlaczego warto na nią postawić?

Sklepy ze zdrową żywnością oferują produkty naturalne, w których nie znajdziemy dodatku w postaci glutaminianu sodu. Ta substancja wzmacnia smak i zapach wyrobu finalnego, przez co możemy się od niego uzależnić i spożywać go więcej, niż potrzebujemy. To z kolei zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości, ale też rozwoju insulinooporności. Wszelkie niekorzystne zmiany, jakie zachodzą w organizmie, często odbijają się też na stanie cery. Jeśli chcemy mieć piękną skórę, musimy zadbać o swoje zdrowie i dietę.

Naturalna żywność

Hermes Rivera z Unsplash

Zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki – gdzie warto ją zamówić?

Sklepy internetowe posiadają bogatą ofertę naturalnej żywności. Znajdziesz tutaj produkty z różnych kategorii, które pozwolą ci przygotować zdrowe i zbilansowane posiłki.  Kawy ekologiczne, kakao naturalne, dżemy, musy, desery, budynie, galaretki, soki, zamienniki mleka, nasiona, orzechy, grzyby, makarony bio, ryż naturalny i mąki ekologiczne teraz możesz zamówić w jednym miejscu. Robiąc większe zakupy, sporo zaoszczędzisz na kosztach dostawy. Przykładowo w sklepie zdrowienastole.pl jeśli wartość twojego zamówienia wyniesie co najmniej 99 zł, za dostawę do paczkomatu zapłacisz jedynie 2,99 zł. Natomiast przy zamówieniach od 199 zł możesz skorzystać z darmowej dostawy. zdrowienastole.pl oferuje nie tylko żywność ekologiczną dla dorosłych i dzieci, ale też kosmetyki ekologiczne, naturalne środki czystości, naturalne suplementy diety i naturalne karmy dla zwierząt. Warto zainwestować w zdrowie pupila, aby i on cieszył się dobrym samopoczuciem.