Trądzik u dorosłych
Zdjęcie autorstwa Anna Nekrashevich z Pexels

Trądzik zazwyczaj kojarzy nam się z burzą hormonalną w okresie pokwitania. Nastolatki często mają problemy z cerą i zazwyczaj nas to nie dziwi. Trądzik u dorosłych budzi jednak spore zaskoczenie. Tymczasem dotyka 8% osób powyżej 35. roku życia. Częściej z problemem tym borykają się kobiety, u których stężenie poszczególnych hormonów waha się w zależności od fazy cyklu. Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

Spis treści:

  1. Trądzik u dorosłych a zaburzenia hormonalne
  2. Jakie są inne przyczyny trądziku u dorosłych?
  3. Niewłaściwa pielęgnacja skóry a trądzik
  4. Jak powstaje trądzik kosmetyczny?
  5. Objawy trądziku u dorosłych
  6. Pielęgnacja cery trądzikowej
  7. Leczenie trądziku

Trądzik u dorosłych a zaburzenia hormonalne

Czy wiesz, że trądzik u dorosłych to najczęściej spotykana choroba dermatologiczna? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Zazwyczaj zmiany skórne wynikają z zaburzeń hormonalnych. W przypadku kobiet wiążą się z wahaniami stężenia estrogenów i gestagenów. Trądzik często występuje u pań, które skarżą się na nieregularne miesiączki. Ponadto stres może nasilać zmiany skórne. Gdy jest przewlekły, organizm zalewają hormony stresu takie jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Stres towarzyszy nam, niezależnie od płci, dlatego też z trądzikiem borykają się dorośli mężczyźni.

Jakie są inne przyczyny trądziku u dorosłych?

Przyczyny trądziku u dorosłych są bardzo złożone. Nie należy jednak przy tym zapominać o zanieczyszczeniu środowiska. Produkujemy stanowczo za dużo plastiku. Ten następnie trafia do mórz, oceanów i wód gruntowych. Spożywamy go, jedząc ryby, owoce morza, ale też pijąc zwykłą wodę czy otwierając jogurt. Niestety, ten ostatni także sprzedaje się w plastikowych kubkach. Na domiar złego, w plastikowych woreczkach trafiają do nas kiszonki, w tym kapusta kiszona i ogórki kiszone. Tego typu przetwory są kwaśne, więc wypłukują plastik z opakowania. A ten nierzadko zawiera składniki, które pod względem budowy strukturalnej przypominają żeńskie estrogeny. Nic dziwnego, że coraz więcej par boryka się z bezpłodnością, a wielu dorosłych skarży się na trądzik.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry a trądzik

Jeśli chodzi o przyczyny trądziku u dorosłych, nie należy zapominać także o niewłaściwej pielęgnacji. Kluczową rolę odgrywa prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy. Należy tego dokonać, używając odpowiedniego żelu do mycia twarzy lub pianki myjącej. Jeśli wykonujemy makijaż, przyda nam się również płyn micelarny czy mleczko do demakijażu. Raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od rodzaju cery, należy wykonywać peeling. Dzięki niemu pozbywamy się martwych komórek naskórka, które mogą blokować ujścia gruczołów łojowych, powodując wysyp pryszczy i zaskórników. Niestety, często albo niedokładnie oczyszczamy skórę twarzy, albo używamy do tego zbyt wysuszających kosmetyków, co tylko nasila produkcję sebum.

Jak powstaje trądzik kosmetyczny?

Często spotykanym problemem jest również trądzik kosmetyczny. Ten pojawia się na twarzy, gdy sięgamy po produkty komedogenne, czyli zapychające pory. Niektóre substancje mają większy potencjał komedogenny niż inne. Istnieją takie składniki całkowicie bezpieczne, vide olej słonecznikowy czy sojowy. Najgorsza dla naszej cery jest parafina oraz inne pochodne ropy naftowej. Naszej cerze nie służą też ciężkie silikony, choć wszystko to jest kwestią mocno indywidualną.

Objawy trądziku u dorosłych

Jakie są objawy trądziku u dorosłych? Ten manifestuje się podobnie jak u nastolatków. Na twarzy, szyi i dekolcie, a czasem również na plecach, pojawiają się zaskórniki zamknięte oraz otwarte.  Także strefa T (czoło, nos, broda) wykazuje nadmierną tendencję do przetłuszczania i niezdrowego błyszczenia się.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Czy istnieje jakiś sposób na trądzik u dorosłych? Niewątpliwie zmiany skórne wymagają konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia stosownych badań, w tym hormonalnych. W przypadku zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych konieczne może okazać się wdrożenie odpowiednich leków. Pomocne mogą okazać się także kosmetyki do cery trądzikowej – żel do mycia twarzy, tonik, płyn micelarny, lekki krem do twarzy i krem z filtrem. Pamiętajmy jednak o tym, aby produkty miały łagodny skład i nie zawierały składników potencjalnie komedogennych. W przeciwnym wypadku możemy bowiem pogorszyć stan cery, zamiast go poprawić. Nie sięgajmy po zbyt agresywne środki myjące, ponieważ w ten sposób wysuszymy swoją skórę, przez co ta zacznie produkować więcej sebum i wpadniemy w błędne koło. Często popełnianym błędem w pielęgnacji cery trądzikowej jest rezygnacja z nawilżenia. Tymczasem nasza skóra go potrzebuje. Po uzyskaniu optymalnego nawilżenia spada produkcja łoju, który zapycha ujścia gruczołów łojowych. Stan cery wyraźnie się poprawia.

Leczenie trądziku

Jeśli chodzi o produkty na trądzik, pomocna może okazać się także maść z antybiotykiem do miejscowego stosowania. Dużą popularnością cieszą się także kosmetyki z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A, które przyczyniają się do złuszczania skóry.  Czasem konieczne jest doustne przyjmowanie retinoidów pod kontrolą lekarza. Ta forma leczenia przynosi dobre rezultaty, ale może powodować depresję. Kobiety przyjmujące retinoidy, muszą stosować antykoncepcję, ponieważ te leki mogą uszkadzać płód.