Uroda

Cera naczynkowa. Jak chronić delikatną skórę przed szkodliwym środowiskiem?

Cera naczynkowa. Jak chronić delikatną skórę przed szkodliwym środowiskiem?

Cera naczynkowa bez dwóch zdań wymaga specjalnej troski. To jeden z najtrudniejszych typów skóry, który jej posiadaczkom może sprawiać duże kłopoty. O czym trzeba pamiętać podczas pielęgnacji cery naczynkowej?

Pielęgnacja cery naczynkowej to prawdziwe wyzwanie. Alergie, szybsze przesuszanie i wysoka skłonność do podrażnień to tylko niektóre z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się przy takim typie cery. Do tego dochodzi wrażliwość na szkodliwe czynniki i substancje: mowa tu zarówno o wpływie środowiska, jak też składnikach zawartych w niektórych kosmetykach.

Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?

Cerę naczynkową można rozpoznać dość łatwo. Na jej powierzchni, tuż pod wierzchnią warstwą naskórka, można zauważyć niewielkie, czerwone zmiany, znane pod fachową nazwą teleangiektazji. To nic innego, jak nadmiernie rozszerzone lub popękane naczynia włosowate (tzw. włośniczki lub kapilary), które przybierają postać podskórnych “pajączków” i rumieńców.

Właściciele cery naczynkowej mają przy tym dość cienką skórę, dlatego też zmiany te widać gołym okiem. Ponadto ten typ cery jest skłonny do podrażnień. Z cerą naczynkową nierozerwalnie związane są także takie dolegliwości, jak m.in. rumień, powodujący zaczerwienienie i nieprzyjemne pieczenie. Często (zwłaszcza w zimie) pojawia się także uczucie ściągnięcia i świerzbienia.

Na jakie czynniki reaguje cera naczynkowa?

Będąc najbardziej wrażliwym typem skóry, cera naczynkowa może reagować na wiele czynników. Wpływa na nią zarówno środowisko, jak też to, co dzieje się we wnętrzu organizmu: styl życia, pożywienie oraz skłonności do używek. Nie bez znaczenia jest także wiek, problemy z cerą naczynkową mogą bowiem pojawić się także np. podczas menopauzy.

Gdy zatem borykamy się z trudnościami w pielęgnacji, powinniśmy zwrócić większą uwagę na m.in.:

  • codzienny stres, intensywne emocje – zdenerwowanie podnosi ciśnienie krwi w całym organizmie, dlatego jego skutkiem może być także powstawanie “pajączków”,
  • suche powietrze, nagłe skoki temperatur – czyli np. wyjście z nadmiernie klimatyzowanego pomieszczenia na gorącą ulicę,
  • kawa i pikantne potrawy – podobnie jak stres, również kawa i ostre przyprawy przyspieszają przepływ krwi, dlatego też w przypadku cery naczynkowej powinno się ich raczej unikać,
  • alkohol i nikotyna – o szkodliwości tych dwóch używek wie każdy, ale mają one szczególnie niekorzystny wpływ na posiadaczki delikatnej, łatwo przesuszającej się skóry,
  • silne podrażniające kosmetyki – czyli przede wszystkim te, w których składzie znajdziemy alkohol etylowy; równie drażniąco mogą działać także tradycyjne mydła.

Pielęgnacja cery naczynkowej: skuteczna ochrona i kompleksowe odżywianie

Aby cera naczynkowa otrzymała odpowiednie wsparcie, niezbędna jest staranna pielęgnacja. Jej istotnym elementem będzie dbałość o wzmocnienie delikatnych naczynek, którą połączymy z łagodzeniem zmian i odpowiednim nawilżaniem. Nie bez znaczenia jest także kwestia ochrony przed szkodliwymi czynnikami. W osiągnięciu tego celu pomogą nam łagodnie działające kosmetyki, które należy stosować regularnie.

Mycie cery naczynkowej: łagodne środki bez alkoholu

Produkty przeznaczone do mycia skóry naczynkowej to pierwszy filar troski o trudną cerę. Pod uwagę będziemy brać łagodne preparaty o neutralnym, w miarę prostym składzie pozbawionym drażniącego alkoholu. Do tego dodajmy starannie wyselekcjonowane składniki: witaminy z grupy B, ekstrakty roślinne (ostropest, algi, kasztanowiec) oraz łagodzące pantenol i alantoina to solidne fundamenty tego typu kosmetyków.

Tonizacja: uszczelnianie delikatnych naczynek

Tonizacja to drugi (po myciu, a przed nawilżaniem) etap pielęgnacji cery naczynkowej. Preparaty tonizujące powinny z jednej strony nawilżać, z drugiej zaś uszczelniać naczynka, dodatkowo regenerując cienki płaszcz lipidowy – pozwoli to ochronić skórę przed przesuszeniem. W tej kategorii warto wziąć pod uwagę kosmetyki z witaminami: przede wszystkim witaminą K i witaminą PP (niacyną).

Krem dla cery naczynkowej: dzień i noc

Dobrze dobrany krem to jeden z najważniejszych składników pielęgnacji cery naczynkowej. Naskórek jest bowiem najbardziej wystawiony na działanie niekorzystnych czynników, dlatego też krem będzie spełniał podwójną rolę: nawilżającą i ochronną. Dobry krem dla cery naczynkowej poznamy po jego dość tłustej konsystencji. Preparat przeznaczony na dzień powinien przy tym posiadać dość wysoki filtr SPF (minimum 30), krem na noc zaś – działać jak regenerujący opatrunek (dobrze, by w składzie miał np. kwas hialuronowy, kolagen i witaminę E).

Peeling dla cery naczynkowej: unikaj mechanicznych!

Jak każdy inny typ cery, również w przypadku naczynkowej możemy skorzystać z różnorodnych peelingów, dzięki którym pozbędziemy się martwego naskórka i odświeżymy skórę, przygotowując ją także na kolejne zabiegi. Należy jednak unikać peelingów mechanicznych – zbyt mocno złuszczają one i tak delikatną skórę. Zamiast nich sięgnijmy po delikatniejsze peelingi enzymatyczne i chemiczne.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – redaktorka magazynu NMAG od Nutridome.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz