Czym się różni peeling od eksfoliacji
Arina Krasnikova z Pexels

Zabiegi kosmetyczne cieszą się coraz większą popularnością. Kobiety widząc u siebie niedoskonałości skóry, decydują się na profesjonalną konsultację z kosmetologiem lub dermatologiem. Ci coraz częściej zalecają profesjonalne zabiegi. Niestety nawet najlepsze kosmetyki anti aging z drogerii nie przynoszą tak dobrych rezultatów jak procedury kosmetyczne zrealizowane przez profesjonalistę. Czym różni się peeling od eksfoliacji?

Spis treści:

  1. Czym się różni peeling od eksfoliacji?
  2. Kiedy wykonuje się peeling chemiczny?
  3. Jakie rezultaty daje eksfoliacja, a jakie peeling?
  4. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po złuszczaniu?

Czym się różni peeling od eksfoliacji?

Bardzo często te terminy stosujemy zamiennie, choć w ich przypadku nie mamy do czynienia z synonimami. Peeling to oddziaływanie złuszczające, które ma na celu zniszczyć żywą część naskórka i skóry właściwej. Takie zabiegi przeprowadza się wówczas, gdy cera choruje lub można na niej dostrzec poważne defekty. W ten sposób chcemy doprowadzić do jej głębokiej odbudowy i regeneracji. Tymczasem eksfoliacja oddziałuje tylko na warstwę rogową naskórka i przyczynia się do rozjaśnienia cery poprzez usunięcie martwych komórek naskórka. Jak widać, to, co określamy potocznym określeniem peeling, jest raczej eksfoliacją. Kupując w drogerii scrub do twarzy z łuskami orzecha włoskiego, pozbywamy się zewnętrznej, rogowej części naskórka.  Nieco bardziej inwazyjne są peelingi chemiczne, które znajdziemy w wielu sklepach. Jednak stężenie substancji aktywnych, czyli kwasów złuszczających, nie może być w nich zbyt wysokie. Z tego powodu działają raczej jako peeling powierzchowny.

Kiedy wykonuje się peeling chemiczny?

Peeling chemiczny, który opiera się na wykorzystaniu mocniejszych kwasów o działaniu złuszczającym, może wykonać kosmetolog lub dermatolog. Jednak powinny istnieć ku temu wyraźne przesłanki. Zalicza się do nich fotostarzenie i przebarwienia skóry powstałe wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV.  Zniszczona skóra po peelingu chemicznym bardzo często wygląda znacznie lepiej. Oczywiście efekt końcowy zależy od głębokości niekorzystnych zmian. Gdy są one usytuowane w płytszych warstwach naskórka, to kwasy złuszczające zapewnią nam spektakularne rezultaty. Gorzej, gdy nadmiernie się opalamy i przez lata zdążyłyśmy dorobić się przebarwień sięgających skóry właściwej. Wówczas popularne peelingi chemiczne mogą nie przynieść satysfakcjonujących nas rezultatów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi peeling fenolowy. Ten jednak jest bardzo silny i agresywny dla skóry, dlatego też zabiegi z jego wykorzystaniem może przeprowadzić jedynie lekarz z wieloletnim doświadczeniem.

Jakie rezultaty daje eksfoliacja, a jakie peeling?

Eksfoliacja polega na usunięciu najbardziej zewnętrznej, rogowej części naskórka. W związku z tym, iż gromadzą się tam martwe komórki, cera często sprawia wrażenie poszarzałej, zmęczonej i matowej. Jeśli przeprowadzimy eksfoliację, to odzyska ona zdrowy, jednolity koloryt, jednocześnie nabierze pożądanego blasku, którego nie należy mylić z nadmiernie błyszczącą się strefą T.  Warto jednak podkreślić, iż chcą uzyskać działanie anti aging, powinnyśmy sięgnąć po peelingi chemiczne o średnim i głębokim działaniu. To właśnie one uruchamiają syntezę kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych skóry, nadając jej jędrność oraz odporność mechaniczną. Ponadto spłycają też istniejące zmarszczki i redukują przebarwienia powstałe wskutek ekspozycji na promienie UV.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po złuszczaniu?

Pielęgnacja skóry po złuszczaniu odgrywa niezwykle istotną rolę. Musimy wyraźnie podkreślić, iż peeling jest zabiegiem, który dość mocno oddziałuje na skórę. Zmusza ją do odbudowy, ale aby ta zaszła, trzeba najpierw poddać ją złuszczaniu, przez co staje się ona niezwykle wrażliwa na podrażnienia i niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych.  Pielęgnacja skóry peelingu powinna opierać się na odbudowie jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Musimy zatem sięgam po treściwe kremy bogate w emolienty, czyli substancje natłuszczające, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Zaliczamy do nich m.in. oleje roślinne. Pielęgnacja skóry po złuszczaniu wymaga także wdrożenia humektantów, czyli substancji higroskopijnych, które wiążą wodę w naskórku. Także substancje łagodzące podrażnienia, czyli pantenol i alantoina, są ze wszech miar pożądane. Skóra po peelingu jest wrażliwa na promienie UV, dlatego należy zabezpieczać ją, sięgając po kremy z filtrem.  Potrzebuje także antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Zaliczamy do nich witaminy A i E, dosyć sporo przeciwutleniaczy zawierają też roślinne ekstrakty.