Materace ortopedyczne - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Materace ortopedyczne na kręgosłup, jakie mają właściwości, co czyni je wyjątkowymi? Jak poradzić sobie z dolegliwościami podczas snu? Zapraszamy do artykułu.

Często bywa że zastanawiamy się co to takiego ten materac ortopedyczny. Poszukujemy takiego, bo tak doradził nam znajomy, któreś z rodzeństwa , a może nawet zalecił nam go sam lekarz. Czy jest on zalecany tylko dla ludzi ze schorzeniami kręgosłupa? Czy jego używanie może nam w jakiś sposób zaszkodzić? Co się tak właściwie kryje pod pojęciem materac ortopedyczny?

Nasz dzisiejszy wpis podzieliliśmy na części, aby łatwiej było nam się odnaleźć w artykule.

Na samym początku postaramy się przybliżyć pochodzenie słowa „ortopedia”.

Następnie przedstawimy sposób działania materaca ortopedycznego.

Później przyjrzymy się skutkom spania na nieodpowiednich materacach i zdemaskujemy materace „udające” ortopedyczne.

Na sam koniec podpowiemy dla kogo skierowane są te modele oraz które z nich możemy polecić.

Miłej lektury!

 1. Materac ortopedyczny – pochodzenie terminologii

Określenie na tego rodzaju specjalistyczną część łóżka pochodzi z języka greckiego. Powstało ono  z połączenia dwóch słów – ”orthos”(prawidłowy/ prosty) oraz ”pedia”(wzrost) . Więc popularna ortopedia w dosłownym, pierwotnym tłumaczeniu znaczy „prawidłowy wzrost”. Jest to dział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób i urazów narządów ruchu,  układu węzłowo-stawowego oraz mięśni. Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z ortopedią jest kręgosłup. I słusznie, on bowiem stanowi rusztowanie dla całego organizmu, a wszelkie dolegliwości z nim związane rzutują negatywnie na nasze ogólne funkcjonowanie i samopoczucie. Jednak jak termin „ortopedyczny” rozumieć w kontekście materaca?

 2. Materace ortopedyczne – czyli jakie?

Otóż materac ortopedyczny, to takie, który jest dobry dla naszego układu kostno-mięśniowo-stawowego. Powinien dopasowywać się do naturalnej krzywizny ciała, zapewniając odpowiednie podparcie i tym samym umożliwiając zachowanie naturalnej linii naszego kręgosłupa oraz odciążenia mięśni w czasie snu. Dzięki niemu możliwe jest przybranie prawidłowej postawy podczas spoczynku. Przy spaniu na plecach kręgosłup powinien przybierać kształt podwójnego S, a w pozycji bocznej powinien zachować linię prostą – od odcinka szyjnego po odcinek lędźwiowy.

 3. Materac ortopedyczny na kręgosłup – sposób działania

Materac ortopedyczny na kręgosłup - sposób działania

Ok, wiemy już, co oznacza termin ortopedyczny. Ale jak taki materac działa? Otóż materac ortopedyczny dopasowuje się do anatomii ludzkiego ciała. Swoją strukturą i budową przystosowują się do systemy mięśni i kości – zapewniając nam prawidłowe ułożenie kręgów, co zmniejsza obciążenia kręgosłupa oraz redukuje napięcia mięśniowe. Komfortowe materace ortopedyczne, przeznaczone są głównie dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa szyjnego. Materac można nazwać ortopedycznym jeśli podczas snu kręgosłup pozostaje w prawidłowej pozycji. Warto się nimi zainteresować, nawet jeśli jeszcze nie męczą nas bóle kręgosłupa. Są idealne w profilaktyce, bo przecież lepiej zapobiegać niż potem leczyć. A takie materace mogą nawet pomóc w korygowaniu wad postawy.

4. Jaki są skutki spania na nieodpowiednim materacu?

Jaki są skutki spania na nieodpowiednim materacu

Spanie na materacu, który jest nieodpowiedni może być dużym błędem nawet jeśli nie miałeś do tej pory żadnych problemów z kręgosłupem. Jeśli śpisz na kanapie, zbyt miękkim lub zbyt twardym  materacu to całkiem możliwe że Twój kręgosłup w przyszłości w końcu na tym ucierpi (jeśli do tej pory tak się nie stało). Powodem tego jest niewłaściwe dopasowanie się materaca do ciała i tym samym niewystarczające jego podparcie całego ciała snu. Przez to nasz kręgosłup jest ułożony w sposób nienaturalny i zamiast odpoczywać w czasie nocy mięśnie muszą utrzymywać kręgosłup w prawidłowej pozycji.

5. Czy twardy materac to materac ortopedyczny?

Odpowiedź brzmi nie! O ile nie zaleci nam go lekarz lub rehabilitant lepiej nie wybierać zbyt twardego materaca. Zwłaszcza sztywne materace kokosowe, sporo w tym wypadku zależy także od wagi użytkownika.  Twierdzenie, że twarde materace są zdrowsze od miękkich nie jest do końca prawdą. Zasada jest taka, że twardość powinna odpowiadać naszej wadze. Poniżej zamieścimy tabelę przedstawiającą zależność między wagą użytkownika a stopniem twardość H1-H4.

Czy twardy materac to materac ortopedyczny

Ważnym jest również, w jakiej pozycji lubimy spać. Jeśli śpimy na boku, biodra i barki muszą się odpowiednio zagłębić w powierzchni materaca. Na zbyt twardej powierzchni jest to niemożliwe – kręgosłup będzie wtedy nienaturalnie wygięty, a dodatkowo w newralgicznych miejscach (właśnie o barkach i biodrach mowa) powstaną uciski na tkanki, które blokują krążenie i często powodują nieprzyjemne mrowienie. Zbyt twardy materac nie jest więc wskazany dla zdrowia kręgosłupa i mięśni.

 

Za miękki materac również nie jest zalecany. Na powierzchni takiej kręgosłup będzie się nienaturalnie wyginał. Powstanie wtedy tzw.” efekt hamaka”, kiedy to talia znajduje się poniżej głowy i nóg a nasze mięsnie zmuszone będą do całonocnej wytężonej pracy w celu utrzymania kręgosłupa w prawidłowym położeniu.

6. Materace ortopedyczne – dla kogo?

Materacem ortopedycznym powinni się zainteresować gównie Ci , którzy cierpią z powodu dyskomfortu po przespanej (lub nieprzespanej) nocy. Najczęstszymi dolegliwościami w takim przypadku są bóle stawów i mięśni.. Jeżeli nie zareagujemy dostatecznie szybko, zmiany w naszym układzie kręgowym mogą być nieodwracalne. W takich przypadkach może pomóc ortopedyczny materac. Jak pokazują najnowsze badania- podtrzymująca jakość materaca zaczyna się deprecjonować po około 7-10 latach. Po takim okresie nowy materac jest niezbędny dla zdrowego, spokojnego snu.

 Zaznaczamy, że sam materac nie uczyni cudu i nie wyleczy nas w ciągu jednej nocy z poważnych schorzeń kręgosłupa. Jednak ten dobrze dobrany, ortopedyczny zmniejszy ból spowodowany przez nieprawidłowe ułożenie kręgów i nadmierne napięcie mięśni. Warto więc się za takim rozejrzeć.

 7. Materac ortopedyczny na kręgosłup – sprężynowy czy piankowy?

Wewnątrz materacy ortopedycznych znajdziemy sprężyny jak i pianki. Oczywiście nie jest ważny sam rodzaj wkładu ale także jego jakość. Zastanawiając się który z nich będzie lepszy warto przyjrzeć się zaletom obu rodzajom:

sprężyny kieszeniowe skręcone są z mocnego drutu (sprężynki działają niezależnie od siebie przez ich rozmieszczenie w osobnych kieszeniach)- uginają się wyłącznie w miejscu nacisku, dzięki czemu precyzyjnie stabilizują kręgosłup i nie przenoszą drgań,

materace wysokoelastyczne, lateksowe lub materace termoelastyczne -wysoce wytrzymałe i elastyczne materiały  który idealnie odwzorowują krzywizny kręgosłupa, polecany przede wszystkim osobom lubiącym bardziej miękkie wykończenia materaców.

Najlepsze materace na kręgosłup – nasz wybór

Materac piankowy MARINA

Materac piankowy MARINA

Dostępny jest we wszystkich stopniach twardości (H1-H4) a więc każdy będzie mógł dobrać odpowiednią twardość do swojej wagi. Do tego w skład polecanego przez nas materaca wchodzi pianka bio foam, lateks ocean blue gel i clima convoluted rolls czyli dwie najbardziej zaawansowane pianki materacowe dostępne na rynku. Całość dopełnia pikowany, hypoalergiczny pokrowiec dołączony do zestawu. Po przeanalizowaniu cen wszystkich materacy ortopedycznych dostępnych na rynku doszliśmy do wniosku, że materac ortopedyczny MARINA jest najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym i dostaje od nas naszą rekomendację.