Dbaj o zdrowie Sen Zdrowie

Jak zapobiec chorobom kręgosłupa i uniknąć bólu?

jak-zapobiec-chorobom-kregoslupa-i-uniknac-bolu

Na co dzień zaniedbujemy kręgosłup i narażamy go na uszkodzenia. Siedzący tryb życia, niewygodna poduszka czy zła organizacja miejsca pracy mogą przyczynić się do deformacji kręgosłupa. Jak należy dbać o tę część ciała, by uniknąć problemów zdrowotnych?

Bóle kręgosłupa miewają różne podłoże, dolegliwości te spotykają zarówno osoby dojrzałe, jak i młode. Wraz z wiekiem zwiększa się częstość występowania bólu kręgosłupa. Współczesny tryb życia stanowi poważne obciążenie dla naszych pleców. Wśród czynników odpowiedzialnych za dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa wymienia się: pracę w wymuszonej, niefizjologicznej pozycji ciała, znikomą aktywność fizyczną, nadwagę i otyłość.

Jak zbudowany jest kręgosłup?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego borykamy się z bólem kręgosłupa, należy przyjrzeć się jego budowie. Kręgosłup składa się kręgów, ułożonych jeden na drugim. W anatomii wyróżnia się 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Krążki międzykręgowe, zwane też dyskami, występują pomiędzy trzonami kręgów w trzech pierwszych odcinkach. Każdy dysk zbudowany jest z włóknistego pierścienia, który otacza galaretowata substancja określany mianem jądra miażdżystego oraz płytki chrzęstne, które odpowiadają za połączenie krążków z trzonami sąsiadujących kręgów. Krążki międzykręgowe pełnią kilka funkcji, m.in. zapewniają ruchomość kręgosłupa i amortyzują wstrząsy. Połączenia stawowe, układ więzadłowy i mięśnie przykręgosłupowe wzmacniają kręgosłup. Każdy kręg zawiera otwór kręgowy, który łączy się z otworami sąsiadujących kręgów, tworząc kanał, w którym znajdują się korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy.

Nie lekceważ bólu krzyża!

W większości przypadków ból kręgosłupa ma charakter czynnościowy, aczkolwiek do wystąpienia uciążliwych dolegliwości mogą przyczynić się również zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, złamania kręgów, wady wrodzone kręgosłupa, choroby reumatyczne, a także czynniki psychiczne. Jeśli od pewnego czasu towarzyszy ci dokuczliwy ból, zapisz się na wizytę u specjalisty. Dolegliwości ze strony kręgosłupa nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone złamania czy przesunięcia dysków mogą prowadzić do trwałych zmian, a nawet kalectwa.

Profilaktyka schorzeń kręgosłupa zaczyna się w dzieciństwie

Chcesz zapobiec dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa? Musisz zmodyfikować dotychczasowy tryb życia. O zdrowy kręgosłup należy zacząć troszczyć się w dzieciństwie. Od podejścia rodziców w dużej mierze zależy, czy w późniejszym czasie pojawią się wady postawy takie jak skolioza, lordoza czy kifoza. Lekarz zdiagnozował u twojej pociechy niefizjologiczne skrzywienie kręgosłupa? Z wadami postawy można walczyć, uczęszczając na gimnastykę korekcyjną. Większość szkół zapewnia bezpłatne zajęcia korekcyjne, które prowadzi osoba posiadająca stosowne kwalifikacje.

Pamiętasz, jak nauczyciele upominali cię za każdym razem, gdy garbiłeś się, rozwiązując zadania z matematyki? Ich uwagi były uzasadnione, udowodniono, iż przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas codziennych czynności, wykazuje działanie profilaktyczne. Choć początkowo możesz mieć trudności, aby zerwać ze starymi nawykami, z czasem przyzwyczaisz się do prostowania pleców przy pracy przy komputerze.

Gdy pracujesz przy komputerze…

Jak przygotować stanowisko pracy, by po opuszczeniu biura nie odczuwać dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa? Specjaliści zalecają, aby umieścić monitor w taki sposób, aby ekran znajdował się na wysokości oczu. Z kolei klawiaturę należy postawić tak, aby osoba, która z niej korzysta, bez potrzeby nie musiała skręcać tułowia. Łokcie powinnaś ułożyć na biurku w pozycji zbliżonej do kąta prostego, natomiast nadgarstki muszą stanowić przedłużenie rąk. Niebagatelną rolę odgrywa również wybór krzesła, powinno ono stanowić podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa. Jednocześnie kolana staramy się trzymać cały czas zgięte pod kątem prostym. Każdemu pracownikowi, który pracuje przy komputerze, przysługuje dodatkowe 5 minut przerwy za każdą godzinę spędzoną przed monitorem. Wykorzystaj ten czas, aby się porozciągać , rozruszać mięśnie i zapewnić oczom odpoczynek.

Dr. Sapporo

Na co dzień zaniedbujemy kręgosłup i narażamy go na uszkodzenia. Siedzący tryb życia, niewygodna poduszka czy zła organizacja miejsca pracy mogą przyczynić się do deformacji kręgosłupa. Jak należy dbać o tę część ciała, by uniknąć problemów zdrowotnych?

Mierz siły na zamiary, nie podnoś ciężkich przedmiotów!

Okres przedświąteczny to czas, w którym często odwiedzamy galerie handlowe. Jeśli wybierasz się na większe zakupy, poproś o pomoc męża. Nawet jeśli do hipermarketu podjeżdżasz samochodem, podnoszenie ciężkich zgrzewek z wodą czy mąką może okazać się zgubne dla twojego kręgosłupa. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, nie powinnaś przeceniać swoich możliwości. Jeśli wiesz, że twoje zakupy nie ograniczą się do bułek i sera żółtego, koszyk zastąp wózkiem.

Uprawiaj sport!

Chcesz mieć zdrowy kręgosłup? Musisz ćwiczyć! O dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej wielu z nas przypomina sobie dopiero wtedy, gdy dolegliwości bólowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tymczasem systematyczne pływanie czy ćwiczenia w klubach fitness odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób kręgosłupa. W przypadku aktywności fizycznej należy pamiętać o regularności. Nie wystarczy korzystać z basenu raz w miesiącu, aby uniknąć problemów. Wysiłek fizyczny nie musi być długi, wystarczy 15-minutowa gimnastyka, ważne, aby był systematycznie powtarzany. Sport przynosi również ulgę osobom, które zmagają się z bólem kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, iż w ich przypadku nie każda forma aktywności jest wskazana.

Zadbaj o zdrowy, spokojny sen!

Od pewnego czasu budzisz się z bólem pleców? Prawdopodobnie poduszka, z której korzystasz, nie jest dostosowana do twoich potrzeb i zwyczajów. Specjaliści zalecają wypoczynek w pozycji „na plecach”, gdyż to ułożenie w najmniejszym stopniu obciąża nasz kręgosłup. Materac, na którym śpimy, nie może być ani za twardy, ani za miękki. Warto wybrać taki, który wykazuje zdolność do dostosowywania się do krzywizn naszego kręgosłupa. Poduszka również nie może być przypadkowa. Właściwie dobrana pełni rolę podpory dla odcinka szyjnego kręgosłupa w naturalnej, lekko wygiętej pozycji. W związku z tym, iż w nocy często się obracamy, poduszka powinna zapewniać stabilność kręgom, niezależnie od ułożenia ciała. Poduszka termoplastyczna stanowi doskonałe rozwiązanie, ponieważ pod wpływem ciepłoty ciała dopasowuje się do jego kształtu i tym samym stanowi doskonałe podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Przykładem poduszki, która zapewnia komfortowy sen, jest poduszka ortopedyczna Swing, która została wykonana z wysokiej jakości pianki z pamięcią. Zaprojektowano ją z myślą o osobach, które śpią „na plecach” i „na boku”. Innowacyjny kształt sprawia, iż wypoczynek w pozycji bocznej jest jeszcze bardziej komfortowy. Poduszka ortopedyczna Swing posiada specjalne profilowanie, które pozwala na wygodne ułożenie ramienia podczas snu. To rozwiązanie redukuje dyskomfort, który pojawia się wówczas, gdy ułożenie szyi i barków jest niewłaściwe. Poduszkę ortopedyczną Swing zaleca się osobom, które zmagają się ze zwyrodnieniami międzykręgowymi kręgosłupa szyjnego. Poszewkę dołączoną do poduszki nasączono wyciągiem z aloesu, który wykazuje działanie łagodzące i relaksujące.

Każda osoba, która chciałaby w promocyjnej cenie zakupić poduszkę ortopedyczną Swing firmy dr. Sapporo może skorzystać z rabatu w wysokości 20%, rabat dotyczy wszystkich produktów marki Saporro. Informacje na ten temat znajdziecie klikając w poniższy link.

RABAT-20% na wszystkie produkty dr.Sapporo

Chcesz zapobiec dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa? Postaw na profilaktykę. Udowodniono, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa. Warto również zmienić codzienne nawyki i dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy swoje zawodowe zobowiązania wykonujesz w pozycji stojącej, czy siedzącej, powinnaś pamiętać o wyprostowanych plecach. Jeśli budzisz się z bólem kręgosłupa, to znak, że nadeszła pora, aby zmienić dotychczasową poduszkę na ortopedyczną, która zapewnia zdrowy, spokojny sen.

Dr. Sapporo

Komentarze (14)

pati25

5 lat temu

Często boli mnie kręgosłup.Najczęściej jak jestem długo schylona np przy myciu włosów.To skutek,że miałam trzy punkcje lędźwiowe kręgosłupa

filodendron

5 lat temu

O kręgosłup trzeba dbać, kiedyś nagle zabolał mnie kręgosłup, to był okropny ból, nie do zniesienia.Nie chcialabym go znowu przezywać. Troche ćwiczeń nie zaszkodzi a tylko pomoże 🙂

pati25

5 lat temu

Aby uniknąć bólów kręgosłupa bardzo ważna jest profilaktyka.Są tu cenne rady,na które warto zwracać uwagę i ich przestrzegać.

Edysia779

6 lat temu

Ćwiczenia nawet przy pracy siedzącej to ważna sprawa. A dla tych Pań, które mają więcej czasu polecam pilatess oraz body&mind – świetnie działa na kręgosłup!

Doris_Key

6 lat temu

-20% na poduszki ortopedyczne to fajna oferta, od kiedy moja szwagierka śpi na takiej poduszce (nie wiem jakiej firmy) pozbyła się problemu związanego z bólem kręgosłupa. Sama zastanowię się nad taką poduszką, muszę jeszcze poczytać opinie na ich temat (nigdy niczego nie kupuje w ciemno).

drobina

6 lat temu

Ciekawy artykuł i cenne rady. Dużo ćwiczę i pływam (złoty środek na kregosłup ), ale z pozostałymi radami czasami jestem na bakier:-X

AduSia

6 lat temu

Mnie na szczęście ten problem już nie dotyczy, od kiedy zaczęłam chodzić na basen plecy przestały boleć. Podobno najlepiej jest pływać na plecach, właśnie taki styl pływania daje najlepsze efekty. Ja pływam żabką, bo na plecach nie umiem, ale i tak widzę poprawę.

alibabka

6 lat temu

Często zdarza mi się zapominać o przerwie podczas pracy. Jak wpadnę w ciąg, to nie wstaję od komputera, a później okrutnie bolą mnie plecy.

bugi

6 lat temu

Wiem, że nie ma nic lepszego dla kręgosłupa niż sport, ale ja nie przepadam za ćwiczeniami. Mam nadzieję, że spacery uchronią mnie przed zwyrodnieniami. Na basen, jogging czy fitness raczej się nie zdecyduję, ponieważ zwyczajnie nie lubię.

Goplana

6 lat temu

Sama w dzieciństwie często się garbiłam, a teraz chodzę wykrzywiona i wszystko mnie boli. Lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli gimnastyka mi nie pomoże, będę musiała poddać się operacji…

Idalka

6 lat temu

Dobrze, że natknęłam się na ten artykuł. Przypomniał mi o konieczności wymiany krzesła. Obecne jest niewygodne i w rezultacie cały czas chodzę obolała.

elle@elle

6 lat temu

Ja mam stopien lekki na stale na narrzad ruchu,zaczelo sie od wady postawy w szkole i zaniedbaniu basenu i gimnastyki codziennej i tej korekcyjnej a dzis mam dyskopatie i zmiany zwyrodnieniowe i chetnie chodze na zabiegi,cwicze biegam z psem,zmadrzalam na ostatnia chwile :)))ale lepiej pozno niz wcale (devil)

filodendron

6 lat temu

Ból kregosłupa jest straszny,gdy mnie dopada to nie mogę go wytrzymać. Trzeba dbac o prawidłową postawę, ruch,ćwiczenia i suplementy.

Zostaw komentarz