Miłość i związki

Dlaczego zdrady nie da się wybaczyć?

dlaczego zdrady nie da się wybaczyć

Miłość to piękne i motywujące uczucie, które zmienia nasze życie na lepsze. Niestety, gdy się zakochujemy, otwieramy przed kimś serce i stajemy się podatni na zranienie.  Gdy to, co czujemy do naszego partnera, to prawdziwa miłość, sama myśl, że mógłby nas zdradzić, działa na nas paraliżująco. Czy może bowiem być coś gorszego od sytuacji, gdy on interesuje się innymi kobietami? Dlaczego zdrady nie da się wybaczyć?

Teoretycznie zdradę można próbować wybaczyć. Niektóre pary po skoku w bok jednego z partnerów mocno pracują nad łączącą ich relacją, przez co udaje im się ją odbudować. Na ten ogromny wysiłek decydują się jednak nieliczni, ponieważ zdrady w większości przypadków nie da się wybaczyć. Dlaczego jesteśmy tacy wrażliwi na skoki w bok naszego partnera?

Zdrada a utrata zaufania w związku

Zdrada to zabójstwo dla zaufania w związku. Gdy on flirtuje z koleżanką z pracy, poznaje kobiety przez internet lub proponuje na portalach społecznościowych, że oprowadzi nieznajomą po mieście, ciebie dosięga gniew. Twoja złość jest jak najbardziej uzasadniona i wcale nie musisz jej ukrywać przed światem, aby wciąż móc cieszyć się opinią dobrze wychowanej, kulturalnej kobiety.  Po prostu w zaistniałej sytuacji masz pełne prawo czuć się mocno niekomfortowo.  Nawet jeśli podczas dotychczasowych spotkań z koleżanką z pracy do niczego nie doszło, świadomość, że on ogląda się za innymi, działa destrukcyjnie. Przestajesz mu ufać i gdy dłużej nie wraca z biura, w twojej głowie aż roi się od najczarniejszych myśli. Oczyma wyobraźni widzisz, że właśnie cię zdradza. Wątpliwości dopadają cię nawet wówczas, gdy on dłużej nie odbiera telefonu,  nie loguje się na Messengera, nie odpisuje na SMS-y itp. Twój umysł od razu uruchamia swoje projekcje, które nie należą do przyjemnych. Widzisz go w ramionach innych kobiet, wkręcasz sobie, że pewnie od razu poszedł z nią do łóżka, że bardziej zabiega o nią niż o ciebie na początku waszego związku.  Raz utraconego zaufania nie da się tak łatwo odbudować. Jest to wprawdzie możliwe, ale obie strony muszą tego bardzo mocno chcieć.

Jego romans źródłem upokorzenia i niskiej samooceny

Zdrada jest niewybaczalna także z jeszcze jednego powodu.  Fakt, że on wybrał inną kobietę zamiast ciebie, obniża twoją samoocenę. Zastanawiasz się, co takiego ma ona, czego nie masz ty, a stąd już tylko krok dzieli cię od popadnięcia w kompleksy. Skoro on przespał się z inną, to prawdopodobnie nie postrzega ciebie jako atrakcyjnej kobiety. Jeśli zdradza cię emocjonalnie z koleżanką z pracy, to uważa cię za nudziarę, z którą nie warto nawet rozmawiać. Niezależnie od tego, czy jego niewierność zakończyła się w łóżku, czy przy stoliku w barze, masz prawo zerwać z nim wszystkie kontakty. To normalne, że nie chcesz trwać u boku osoby, która tak mocno cię zraniła.  Zdrada potrafi naprawdę zniszczyć wiarę w siebie i pogrzebać poczucie własnej wartości. Kobieta czuje się nieatrakcyjna fizycznie, bezwartościowa i pusta w środku. Trudno jej ponownie zaufać innemu mężczyźnie. Ba, ona swoją postawą i brakiem wiary w siebie skutecznie odstrasza potencjalnych kandydatów.

 

Dlaczego zdrady nie da się wybaczyć? Bo zadra w sercu zostaje na zawsze

Nawet jeśli para próbuje ratować związek po zdradzie, ona będzie miała spory problem, aby ponownie wpuścić go do swojego życia. Za każdym razem, gdy on będzie próbował ją pocałować, ona będzie myślała o tym, jak jego usta wędrowały po wargach innej kobiety. Gdy rozpocznie grę wstępną, ona będzie się zastanawiała, czy tak samo rozgrzewał swoją kochankę. Zdradzona kobieta ciągle błądzi myślami wokół kobiety, która okazała się ważniejsza od niej.  Nieustannie się z nią porównuje i zastanawia, czy  temperamentem dorównuje swojej rywalce.  Jednocześnie zachodzi w głowę, czy on się stara, dlatego, że naprawdę mu zależy, czy robi to z braku laku.  Pamięć o zdradzie jest naprawdę frustrująca. Nic dziwnego, że oszukana kobieta często mówi: na razie muszę się zastanowić, czy dać ci drugą szansę. Trudno się jej dziwić. Ona musi przemyśleć, czy ratowanie związku jest warte tego, aby jej myśli nieustannie krążyły wokół kochanki partnera. Niestety, tkwienie u boku faceta, który zdradził, należy do czynności, które wyczerpują psychicznie i odbierają radość życia.  Poza tym mężczyzna, który raz zdradził kobietę, prawdopodobnie znowu to zrobi, bo to leży w jego naturze.

Romans a chęć zemsty

Zdrada budzi też chęć odegrania się na partnerze. Nawet jeśli kobieta przyjmuje go z powrotem pod swój dach, przez pewien czas może robić wszystko, aby się na nim zemścić i upokorzyć za romans. Zaślepiona wendetą, zapomina o sobie i traci energię na rzeczy niemające sensu. Zamiast poświęcić ją na szukaniu przystojnego, wartościowego faceta o monogamicznej naturze, ona traci czas, by pokazać mężowi/narzeczonemu, że drogo zapłaci za niewierność. Tymczasem najlepszym, co można zrobić dla siebie, to po prostu odejść. Chyba że potrafimy znaleźć w sobie wystarczająco dużo siły, by mu wybaczyć i zaufać od nowa.

Każda zdrada jest bolesna

Zdrada ma różne oblicza – fizyczne, emocjonalne, czasem kończy się „tylko” na tym, że on odpowiada w sieci na anonse innych kobiet, zgłasza gotowość oprowadzenia ich po obcym dla nich mieście.  Nieważne, jak on daleko zabrnął, ty prawdopodobnie będziesz rozbita i rozkojarzona, gdy tylko odkryjesz prawdę. Świadomość, że nie jesteś dla niego najważniejszą kobietą, zaraz po mamie i siostrze, jest bolesna i wprowadza do naszego życia smutek. Nic dziwnego, że większość pań nie wybacza zdrady, nawet „drobnych” grzeszków, i koncentruje się głównie na tym, by odbudować poczucie własnej wartości, które zostało solidnie podkopane. Warto znaleźć w sobie siłę, która pozwala nam odejść i zacząć wszystko od nowa. Pamiętaj, że jesteś tego warta i zasługujesz na to, co najlepsze w życiu, w tym na kochającego, inteligentnego, przystojnego partnera  o monogamicznym usposobieniu, któremu można zaufać. Faceta, przy którym nie musisz się zastanawiać, jakie choroby weneryczne przenosi i czy po pęknięciu prezerwatywy masz odwiedzić poradnię profilaktyki HIV/AIDS, w celu zażycia leków antyretrowirusowych.

Czy mężczyźni bywają monogamiczni?

Zdrada zawsze boli,  gdy on ogląda się za innymi, przestajemy wierzyć w siebie, przez co tracimy nadzieję na spotkanie kogoś wartościowego. Nasz świat właśnie się zawalił i nic nie wskazuje na to, aby jutro miało być lepsze niż dzisiaj. Warto jednak posłuchać przyjaciółek, które podają ci kolejne opakowanie chusteczek, i podjąć decyzję o zerwaniu z facetem. Co z tego, że go kochasz, skoro on nie odwzajemnia twojego uczucia i tak mocno cię rani? Nie ma sensu ratować czegoś, co jest praktycznie nie do odratowania.  Co robisz, gdy zniszczysz ulubiony płaszcz i nie da się go naprawić? Z ciężkim sercem wyrzucasz na śmietnik i kupujesz nowy. W relacjach damsko-męskich warto postępować w podobny sposób. Jeśli coś się psuje, a ty czujesz, że nie da się tego poskładać, powinnaś jak najszybciej zakończyć ten etap życia, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego bólu i cierpienia.

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Zdrada jest nie do wybaczenia.To koniec związku.Gdyby chociaż dalej taki związek poi zdradzie trwał to byłby to dziwny związek.Nie mielibyśmy już zaufania do partnera

linea

6 lat temu

To prawda, że zdrada, ale nawet zwykłe flirty i pisanie z innymi kobietami mogą zaniżyć naszą samoocenę. Jeśli facet traktuje inne kobiety lepiej, poświęca im większą uwagę i szacunek, marzy o namiętnych chwilach z inną – to kim dla niego jest kobieta z którą żyje?
Ale prawda jest też taka, że wiele kobiet nie ma pojęcia o tym że mężowie je zdradzają i żyją w wielkiej nieświadomości. Zresztą to działa w obie strony.

dulcynea

6 lat temu

Dla mnie zdrada to też koniec związku . Nie ma żadnego tłumaczenia .
Sama jestem uczciwa i tego samego wymagam od partnera.

    alibabka

    6 lat temu

    Ja wyznaję podobną dewizę. Skoro mój partner chce, abym dochowała mu wierności, to ma mi się odwdzięczyć tym samym. Jeśli nie, to ma prawdo do drugiej szansy, ale u innej kobiety. Doda trafnie nazwała rzeczy po imieniu:)

Goplana

6 lat temu

W ogóle nie wyobrażam sobie, żeby mój partner wypisywał do obcych kobiet na Facebooku i proponował im przysługi w postaci oprowadzenia po mieście, wymiany koła, doboru paneli. Od razu przestałby być kimś dla mnie ważnym.

Zostaw komentarz