Kobieta i mężczyzna Psychologia

Czy odległość niszczy uczucie?

czy-odleglosc-niszczy-uczucie

Jeden z aforyzmów mówi, że „rozłąka niszczy mierne uczucie, a wzmacnia wielkie, tak jak wiatr gasi świecę, a rozpala ogień”. Czy każda długa rozłąka musi skończyć się osłabieniem związku?

Powody rozłąki

We współczesnych czasach częste wyjazdy zagraniczne stały się normalną częścią naszego życia. Wyjeżdżamy do pracy, na studia zagraniczne, stypendia i delegacje, prowadzimy podróżniczy tryb życia. To wymusza rozłąkę – nie każda para może pozwolić sobie na luksus wspólnego podróżowania. Emigracja zarobkowa zmusza do rozstania się z rodziną na kilka miesięcy, czasem rok, a nierzadko nawet na całe lata. Wiele osób pracuje lub uczy się, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie lepszą przyszłość. Warto zastanowić się jak to wpływa na związki i małżeństwa, które doświadczają długiej nieobecność partnera lub partnerki.

Razem a jednak osobno

Wszyscy zdajemy sobie sprawę na czym polega paradoks związku na odległość. Ale uczucie nie słabnie wraz z odległością a raczej z przedłużającą się nieobecnością. Codzienne telefony, nawet te trwające godzinami, nie są w stanie zastąpić bliskości i wspólnego życia. Często zaczynają się wkradać wątpliwości, podejrzenia i chwile zwątpienia. Choć początkowo wydaje się, że czas szybko płynie, nieobecność jednego z partnerów odbija się mocno na związku lub na całej rodzinie.

Wyjazd receptą na kryzys w związku

Panuje przekonanie, że krótkie rozstanie może działać pozytywnie i odświeżająco na związek. Wyjazd pozwala zrelaksować się w innym miejscu, przemyśleć na spokojnie życie z dala od codziennych problemów. Wreszcie można zatęsknić i zauważyć jak wiele druga osoba znaczy w naszym życiu. Jednak wraz z przeciągającą się rozłąką rośnie samotność i wyobcowanie partnerów.

Monika Witczak

Jeden z aforyzmów mówi, że „rozłąka niszczy mierne uczucie, a wzmacnia wielkie, tak jak wiatr gasi świecę, a rozpala ogień”. Czy każda długa rozłąka musi skończyć się osłabieniem związku?

Ludzie rozdzieleni, żyjący w różnych krajach i w różnych warunkach, doświadczają zupełnie innych wrażeń i zmieniają się ich poglądy na wiele życiowych spraw. Często okazuje się, że to, co ich łączyło traci na aktualności. Aby związek był udany trzeba dbać o uczucie i ciągle je podsycać. Ciężko to robić na odległość.

Rozłąka niszczy uczucie

Każda rozłąka to sprawdzian wytrwałości i wielka próba dla miłości. Długo przeciągające się nieobecności partnera niszczą bliskość i miłość umacnianą przez lata. Prawdziwe jest stare powiedzenie, że „nie ma miłości bez obecności”. Bez codziennej obecności i wzajemnego wsparcia partnerów nawet najbardziej dobrana para może się rozpaść. Moim zdaniem nie da się budować udanego związku na odległość.

A jakie jest Wasze zdanie?

Monika Witczak

Komentarze (7)

mjbz

10 lat temu

Można być z człowiekiem w jednym domu a tak naprawdę daleko od siebie . A można być oddalonym od siebie setki kilometrów a być blisko. Przy dzisiejszej technice mozna rozmawiać ze sobą codziennie i nie tracić kontaktu. W 1984 roku mój mąż wyjechał na szkolenie i zapomniał, że ja się będę martwiła, zapomniał do mnie napisać, nie miał czasu? Telefony były na lekarstwo a komputerów nie było wogóle. Dziś bym zadzwoniła a wtedy …niepokój i łzy 😐

Tess

10 lat temu

Myślę, że odległość ludzi oddala i wystawia na wielką próbę uczucie i wierność. Znam kilka par gdzie mąż wyjechał za pracą ale gdy ma wrócić na stałe to partnerki boją się tego momentu.

pati25

10 lat temu

Nie można mówić,że każda rozłąka niszczy związek.Niekiedy nawet go umacnia..Ważne w tym wszystkim jest zaufanie do drugiego partnera.W mojej rodzinie (mą kuzynki wypływał na pół roku a nawet i dłużej)
i to nie zniszczyło ich związku.Rozmawiali codziennie przez telefon,słali sms-y

dulcynea

10 lat temu

Ja uważam , że rozłąka niszczy związek.
I to taka rozłąka , która nie ma widocznego kresu. Nie ma konkretnego terminu.
Bo jeśli wiemy ile trwać będzie ta rozłąka, to traktujemy ją zadaniowo. A jak nie wiemy , może jeszcze rok, może kolejny to uczucia trochę bledną:-)

mejgosia

10 lat temu

A ja uważam ,że to bardzo indywidualna sprawa!Każda para, każda rodzina to inny sposób życia, myślenia i ogólnej sytuacji.Zakazałabym rozłąki, ludziom młodym, ich uczucie nie jest jeszcze tak ,,tytanowe”, aby to wytrzymać! Gdy radości , kłopoty i dzieci, zespolą ich razem , wtedy rozłąka im nie groźna!Wydaje mi się ,że im później , tym lepiej!:P

drobina

10 lat temu

Długa rozłąka nie musi skończyć się osłabieniem związku. Ba, często nawet go umacnia. Najważniejsze jest wzajemne zaufanie.

filodendron

10 lat temu

Odległość u niektórych ma wpływ na uczucia ,u innych nie . U mnie ,gdy kogoś kocham – odległość nie ma najmniejszego znaczenia.Kontaktuję się z rodziną i bliskimi codzienne ,wówczas więzi i uczucia nie zanikają . Myślę ,że gdy ktoś kontaktuje się rzadko z bliskimi wówczas ludzie oddalają się od siebie. Teraz jest lepiej bo są telefony ,internet. Kiedyś ,gdy ktoś z rodziny pojechał do Ameryki lub Australii to przeważnie już nigdy nie wracał i kontakty znikały. Znam takie przypadki z mojej rodziny. Teraz ,gdy świat jest globalną wioską, nie ma problemu z kontaktowaniem się ,czy przyjazdem.
Jeśli chodzi o partnera to może być różnie, a jak zakocha się gdzieś tam,od pierwszego wejrzenia – to koniec.Wiele zależy też od strony finansowej i tego typu powiązań ,wtedy partner woli nie ryzykować ,żeby nie stracić swojego majątku.

Zostaw komentarz