HTZ Zalety HTZ

Hormonalna terapia zastępcza – sposób na menopauzę

hormonalna-terapia-zastepcza-sposob-na-menopauze

Hormonalna terapia zastępcza to jedna z metod leczenia dokuczliwych skutków menopauzy. Pozwala ona wyrównać zaburzoną równowagę hormonalną w organizmie kobiety przechodzącej klimakterium. HTZ nie jest jednak zalecana wszystkim kobietom.

Aby wystąpiły przesłanki do jej stosowania, objawy muszą być nasilone, zagrożenie osteoporozą realne, podobnie zanik błony śluzowej pochwy i macicy. Ponadto terapię hormonalną się podjąć dość wcześnie, wraz z pierwszymi objawami nadchodzącej menopauzy (w wieku ok. 40 – 45 lat). Wtedy leczenie będzie najbardziej efektywne.

Dawki oraz sposoby podawania hormonów również są kwestią indywidualną. Zazwyczaj zaczyna się od mniejszego stężenia, natomiast jeśli chodzi o sposoby można wybierać spośród: *tabletek, iniekcji, plastrów, globulek dopochwowych i innych. Dla kobiet, które dopiero rozpoczynają okres okołomenopauzalny lekarz może zalecić kombinacje hormonów, które co miesiąc będą powodować krwawienie (imitujące miesiączkę).

HTZ nie tylko pozwala zminimalizować nieprzyjemne objawy menopauzy, ale także znacznie obniża ryzyko wystąpienia osteoporozy, korzystnie wpływa na stan kości oraz na poziom złego cholesterolu (obniża) i dobrego cholesterolu (podwyższa).

Jednakże – jak każdy rodzaj leczenia ingerującego w funkcje organizmu – HTZ niesie ze sobą pewne ryzyko, oraz możliwość wystąpienia skutków ubocznych (zwłaszcza po 60 roku życia).

Zaliczają się do nich na przykład: wzrost (lub spadek) ciśnienia, zwiększone ryzyko zatorów oraz zakrzepów, większe zagrożenie chorobami serca, narażenie na niektóre nowotwory. Dlatego bezwzględnie konieczne są badania kontrolne i profilaktyczne, oraz stała opieka lekarska podczas prowadzenia terapii.

Redakcja

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Ja ww rozmowie z moim ginekologiem podjęłam decyzję o terapii HTZ w postaci plasterków.Terapia ta dobrze na mnie działa.Znam jakie są minusy.Dlatego chodzę na badania kontrolne,robię badania piersi

baaasia

7 lat temu

Ja stosuję HTZ od pół roku. Bardzo się bałam skutków ubocznych, mój lekarz zaproponował suplementacje. Po poszukiwaniach zaczęłam stosować harmonelle, ma dużo witamin i jest przeznaczona dla kobiet takich jak ja- stosujących HTZ. Myślę, że lepiej nie stosować HTZ, ale jeśli są do tego wskazania to wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko być pod stałą kontrolą lekarską.

drobina

7 lat temu

Stosowanie HTZ ma swoje plusy, ale także sporo minusów niestety. Dlatego bardzo się cieszę, że menopauzę przechodzę łagodnie i nie muszę stosować żadnej terapii:-X .
Wielu kobietom taka terapia bardzo pomaga więc dobrze,że jest HTZ.

Zostaw komentarz