pierwsze objawy menopauzy

Przekwitanie otwiera nowy etap w życiu kobiety, z którym wiążą się zmiany. Poznaj pierwsze objawy menopauzy razem z nami i przygotuj się na ich nadejście.

Kilka słów na temat menopauzy

Menopauza to niezwykle ważny czas dla każdej kobiety. Niektóre z nas mają ten okres już za sobą, inne z obawą wyczekują jego nadejścia. Przekwitanie jest naturalnym procesem organizmu kobiety. Jest związane z utratą właściwości produkcyjnych gospodarki hormonalnej. Jajniki stopniowo zmniejszają produkcję estrogenów i progesteronu. W efekcie dochodzi do zaniku owulacji i tym samym miesiączkowania. Niektóre czynniki takie jak stres czy używki mogą przyspieszyć menopauzę.

Pierwsze objawy menopauzy

Książkowy wiek menopauzalny przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. Właśnie w tych latach większość kobiety przechodzi menopauzę. Ale od reguły zawsze występują wyjątki. Tak też bywa w przypadku przekwitania, które może pojawić się wcześniej lub później. Pierwsze objawy menopauzy pozwalają na jej rozpoznanie. Symptomy mogą pojawić się nawet kilka lat przed faktyczną zmianą organizmu. Wtedy mowa o tzw. premenopauzie. Już po 40. roku życia mogą wystąpić pierwsze objawy menopauzy, czyli objawy wypadowe. To wyniki spadku produkcji żeńskich hormonów. Oznaki te dotyczą układu naczynioruchowego i aktywności płciowej kobiety. Należą do nich uderzenia gorąca, nocne poty, kołatanie serca, suchość pochwy oraz zmniejszone libido. Uciążliwym objawem jest dyspareunia – odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego. Dolegliwości mogą niekorzystnie oddziaływać na życie seksualne kobiety oraz jej pewność siebie. Pierwsze objawy menopauzy mogą nasilać się do 49. roku życia. Im bliżej menopauzy, tym bardziej kobiecie może doskwierać złe samopoczucie, uczucie zmęczenia czy problemy z koncentracją. Kobiety narzekają także na zaburzenia pamięci czy popadają stany depresyjne. W okresie okołomenopauzalny należy zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia, ponieważ mogą pojawić się choroby, typowe dla premenopauzy. Zaliczamy do nich chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, otyłość, choroby skóry czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. objawy menopauzySymptomy menopauzy powinny skłonić kobietę do wykonania badań lekarskich. Objawy pojawiające się przed menopauzą nie muszą być groźne, ale mogą pogorszyć komfort codziennego życia kobiety. W przypadku chorób, niezbędne może okazać się leczenie farmakologiczne, dlatego nie warto czekać, tylko zgłosić się szybko do lekarza.

Poznając pierwsze objawy menopauzy, kobieta jest w stanie je rozpoznać i zacząć działać. Życie z menopauzą wcale nie musi być dokuczliwe i trudne, wystarczy że będziemy dbali o swoje zdrowie i czujnie obserwowali zmiany, zachodzące w organizmie.

Katarzyna Antos