ABC menopauzy Menopauza

Pierwsze objawy menopauzy – nie przeocz ich!

pierwsze objawy menopauzy

Menopauza jest naturalnym stanem, w który kobiecy organizm wchodzi w pewnym wieku. Wydaje się wrogiem numer jeden, jednak nie jest tak straszna, jak ją malują. Aby oswoić przekwitanie trzeba wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy menopauzy. Pozwala to na stopniowe oswajanie się ze zmianami zachodzącymi w ciele i na reagowanie na nie.

Nieregularne miesiączkowanie

Przekwitanie rozpoczyna się w indywidualnym wieku dla każdej kobiety, choć najczęściej przyjmuje się, że jest to okres od 45 roku życia, aż do ostatniej miesiączki. Jeżeli nieregularne miesiączki pojawiają się poniżej tego wieku, można podejrzewać zaburzenia w pracy jajników, jeśli powyżej są to pierwsze objawy menopauzy. Wiążą się z coraz mniejszą ilością estrogenu wytwarzanego w narządach płciowych. Miesiączki stają się rzadsze, występują co 2-3 miesiące lub w zupełnie inne dni, niż do tej pory. Przy tym kobiety często skarżą się na bardziej obfite krwawienia, które zamiast trwać 3 dni trwają nawet 6. Stopniowo pojawianie się miesiączki będzie coraz rzadsze, aż do jej całkowitego zaniku.

Uderzenia gorąca

Bardzo męczącym objawem menopauzy, na który kobiety skarżą się lekarzom ginekologom, są uderzenia gorąca. Jest to intensywne ciepło, odczuwane jako wybuchająca w ciele kula, emanująca żarem na każdą komórkę organizmu. Wyjątkowo intensywne uderzenia gorąca mogą prowadzić nawet do zawrotów głowy, a nawet omdleń. Pojawiają się bardzo często w nocy – choć nie tylko – na kilka sekund lub na kilkanaście minut.

Uderzenia gorąca jako jeden z niewielu objawów występuje nie tylko na początku menopauzy, lecz również do pięciu lat od całkowitego zaniku miesiączki.

Spadek libido i suchość pochwy

Kolejnym objawem menopauzy, który może wystąpić już na samym jej początku jest spadek kobiecego libido. Zainteresowanie seksem staje się znacznie mniejsze, w porównaniu do wcześniejszego. Wynika to głównie z mniejszej ilości estrogenu, który odpowiedzialny jest nie tylko za miesiączkowanie, lecz również za nawilżenie pochwy. Zmniejszająca się ilość śluzu pochwowego powoduje, że stosunek seksualny bywa bolesny i nie daje satysfakcji. W związku z tym kobieta zaczyna unikać zbliżeń, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z aktywności seksualnej.

objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy a zmiany nastrojów

Ze względu na rewolucję w gospodarce hormonalnej, jaką wywołuje początek menopauzy, dochodzi również do częstych zmian nastroju. Każda kobieta reaguje inaczej i odmiennie przeżywa ten stan, jednak tak, jak na uderzenia gorąca, tak i na zmienność nastrojów skarży się wiele z nich. W jednej chwili dojrzała kobieta może śmiać się, w drugiej płakać, w trzeciej złościć się bez powodu. Jest przy tym bardziej drażliwa i nawet drobiazgi, na które wcześniej nie zwracała uwagi są dla niej powodem do niezadowolenia lub łez.

Jest to ten objaw, który wymaga szczególnego zrozumienia ze strony otoczenia, ponieważ odbija się mocno nie tylko na kobiecie, ale także na jej bliskich.

Bezsenność w menopauzie

Panie wkraczające w okres menopauzy często uskarżają się na zmęczenie i zły nastrój nie tylko w wyniku działania hormonów, lecz również z powodu bezsenności. Potrafią budzić się w środku nocy i nie móc zasnąć, aż do świtu. Wpływa to niekorzystnie na cały organizm oraz zwiększa drażliwość, a także powoduje częste bóle głowy.

Karolina Skrzek

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Jestem w okresie menopauzy.Zdecydowałam się na HTZ i jestem bardzo zadowolona.NIe dokuczają mi przykre jej objawy.Jedynie to mam problemy ze snem.

filodendron

7 lat temu

Ja miewam te objawy od czasu do czasu, to bardzo nieprzyjemne odczucia niszczące komfort życia. Nie panikowalam, ten okres czasu jest bardzo długi, trzeba się do tego przyzwyczaić lub stosować kuracje hormonalne. A także nalezy robic badania kontrolne piersi i spraw kobiecych bo w tym okresie róznie bywa i moga pojawić sie nowotwory. Wczesne wykryte daje szansę na przeżycie.

Tess

7 lat temu

Mam menopauzę za sobą. Mogę podzielić się doświadczeniem. Warto wiedzieć o objawach ale nie trzeba panikować, nie da się do tego okresu przygotować. Ale jeśli objawy są zbyt intensywne to i tak dobrze iść do lekarza i sprawdzić czy wszystko jest w normie albo czy to nie jest objaw innej choroby.

dulcynea

7 lat temu

Nie przechodzę jeszcze menopauzy , ale jestem pewnie już bliska.
Robiłam test na stronie Climei , wskazał że jeszcze nie.
Przeczytałam artykuł i także potwierdza moje przypuszczenia.
Ale dzięki portalowi jestem teraz spokojniejsza 🙂

Mindi

7 lat temu

Z tymi objawami radzę sobie, choć chwilami czuję się osłabiona. Mam nadzieję tylko, że nie będzie gorzej. I liczę na to, że te uderzenia nie będą jednak trwalł u mnie aż pięć lat. Wspomniałabym jeszcze o jednej poważnej sprawie, jedną z dolegliwości jest nieregularny cykl, a więc także obawa, że można zajść w ciążę. Nie są to częśte przypadki ale słyszalam o pięćdziesięcioletnich mamach.

sirena46

7 lat temu

Przechodziłam i jeszcze przechodzę większość z tych objawów. Da się z tym żyć choć na pewno komfort życia ulega pogorszeniu. A wszystkie suplementy nie wiele dają chyba, że HTZ, na którą nie każda kobieta może i chce się zdecydować. Co miały powiedzieć nasze babcie i nawet mamy, które nie miały takiej wiedzy, środków czy portali i internetu……. W dzisiejszych czasach łatwiej jest przetrwać menopauzę
i da się z nią oswoić 🙂

Zostaw komentarz