osteoporoza kręgosłupa

Osteoporoza nazywana jest cichą złodziejką kości. Przez Światową Organizację Zdrowia została uznana za chorobę cywilizacyjną. Schorzenie to polega na stopniowym zaniku tkanki kostnej oraz upośledzeniu jej mikroarchitektury. W wyniku tego często dochodzi do złamań kości – nawet w efekcie niegroźnego upadku. Osteoporoza kręgosłupa dotyczy jego kręgów, które ulegają złamaniom i deformacji. Jak ją rozpoznać?

Osteoporoza kręgosłupa najczęściej rozwija się u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Ubytek tkanki kostnej jest u nich związany z niedoborem estrogenów. Spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych następuje w wyniku wygasania czynności jajników u przekwitających pań. Osłabione kręgi kręgosłupa ulegają zwyrodnieniom, czemu może towarzyszyć ból pleców. W dalszym przebiegu choroba może spowodować obniżenie wzrostu lub deformację sylwetki. Jak zapobiec osteoporozie?

Osteoporoza kręgosłupa – na czym polega?

Osteoporoza jest podstępną chorobą kości, która początkowo nie daje żadnych objawów. Wynika ze stopniowej utraty tkanki kostnej. W jej efekcie kości stają się lekkie, porowate i kruche. Sieć kolagenowa, budująca rusztowanie kości, traci swoją regularność. Jednocześnie maleje w niej zawartość związków wapnia, które odpowiedzialne są za wytrzymałość naszego szkieletu. Gęstość tkanki kostnej jest mniejsza, przez co kości narażone są na złamania i uszkodzenia. W wyniku osteoporozy najczęściej dochodzi do deformacji kręgów kręgosłupa, które są wyjątkowo narażone na obciążenia.

Przyczyny rozwoju osteoporozy

Na osteoporozę najczęściej cierpią kobiety w okresie klimakterium. Wraz z wiekiem następuje u nich wygasanie czynności jajników. Menopauza kończy okres rozrodczy i oznacza spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych. Estrogeny są odpowiedzialne głównie za regulację cyklu miesiączkowego, ale wpływają również na gospodarkę wapniową organizmu. Ich niedobór prowadzi do utraty wapnia z kości. W efekcie dochodzi do spadku gęstości mineralnej kośćca, co sprzyja złamaniom i rozwojowi osteoporozy. Choroba nie dotyczy jednak tylko przekwitających pań. Pojawić się może u mężczyzn, kobiet w ciąży, a nawet dzieci. Zwykle związana jest wtedy z niedoborem witaminy D, dietą ubogą w wapń oraz siedzącym trybem życia.

Osteoporoza kregosłupa – objawy

Kręgosłup jest podporą dla całego naszego ciała, dlatego najbardziej jest narażony na wszelkie uszkodzenia. Musi znosić duże obciążenia, zachowując wytrzymałość i elastyczność. Właśnie on w pierwszej kolejności cierpi w wyniku niedoboru wapnia. Osteoporoza kręgosłupa dotyczy jego kręgów. Najsłabsze łamią się kompresyjnie pod naporem nacisku sąsiadujących kręgów. W tej sytuacji korzenie nerwów. mające ujście w otworach miedzykręgowych, są drażnione. Pojawiają się wtedy przewlekłe i ostre bóle pleców. W dalszej kolejności postępuje deformacja pozostałych kręgów i zniekształcenie postury chorego. Pojawia się tak zwany „wdowi garb”, a nasz wzrost ulega obniżeniu. Objawy osteoporozy występują  późno, gdy już nastąpi złamanie kości. Zwykle oznacza to znaczne zaawansowanie choroby.

Diagnostyka osteoporozy

osteoporoza

Podstawą diagnostyki osteoporozy jest badanie densytometryczne, polegające na ocenie gęstości mineralnej kości. Sprawdza się jego trakcie kręgosłup i biodro, ponieważ ich kości są najbardziej narażone na złamania. Normalny wynik utrzymuje się pomiędzy 1,0 a -1,0. Wartość między -1,0 a -2,5 świadczy o zagrożeniu osteoporozą, czyli osteopenii. Wyniki poniżej -2,5 oznaczają już chorobę o dużym zaawansowaniu. Gdy lekarz stwierdzi u nas osteopenię lub osteoporozę, może zlecić dodatkowe badania. Przydatna jest analiza poziomu wapnia i fosforu we krwi czy stężenie wapnia w dobowej dawce moczu. Na podstawie wyników badań specjalista dopiera możliwie najskuteczniejszą terapię.

Osteoporoza kręgosłupa – profilaktyka i leczenie

Leczenie osteoporozy najczęściej opiera się na farmakoterapii generycznymi bifosforanami. Leki te mają za zadanie zmniejszenie ubytku masy kostnej. Terapia musi być długotrwała i konsekwentna, aby pozwoliła na uzyskanie zadowalających rezultatów. Panie, które cierpią na osteoporozę w wyniku przekwitania, mogą uzupełnić niedobór estrogenów. Stosowana jest wtedy hormonalna terapia zastępcza, która znosi przykre objawy klimakterium. Osteoporozie przede wszystkim warto zapobiegać. Jej profilaktyka obejmuje umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną oraz dietę bogatą w wapń. Istotne jest również przebywanie na świeżym powietrzu, ponieważ pod wpływem słońca w naszej skórze następuje produkcja witaminy D. Związek ten wspiera wchłanianie wapnia z pokarmu w jelicie cienkim, dzięki czemu zapobiega utracie tkanki kostnej.

Karolina Solga