Objawy osteoporozy Osteoporoza

Pierwsze objawy osteoporozy – na co powinnaś zwrócić uwagę?

pierwsze-objawy-osteoporozy-na-co-powinnas-zwrocic-uwage

Początki chorób kości i stawów bardzo często są bagatelizowane. Gdy pojawią się pierwsze objawy osteoporozy – na co powinnaś zwrócić uwagę?

Osteoporoza – cichy wróg układu kostnego

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która może rozwijać się przez długie lata. Jej objawy bardzo często zostają zbagatelizowane. Problem rozpoznawalny jest, kiedy choroba zdążyła się dostatecznie rozwinąć. Osteoporoza może pojawić się u każdego, jednak dużą grupę ryzyka stanowią osoby, u których w rodzinie wystąpiły wcześniej tego typu schorzenia. Brak aktywności fizycznej i różnego rodzaju używki tylko sprzyjają rozwojowi choroby. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami szkodzimy swojemu zdrowiu, także kościom, których sprawność jest nam niezwykle potrzebna do prawidłowego funkcjonowania.

Pierwsze objawy osteoporozy

W fazie początkowej, objawy osteoporozy nie są bolesne, co także stanowi utrudnienie w jej diagnostyce. Osteoporoza osłabia kości, przyczyniając się do kilku charakterystycznych symptomów, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. Nieprawidłowa postawa, polegająca na wypchnięciu brzucha do przodu jest pierwszym z nich. Do tego może dojść lekki lub silny ból pleców i kręgosłupa, który bardzo często jest usprawiedliwiany nadwyrężeniem lub ciężką pracą. Może świadczyć jednak o złamaniu kręgów. Uporczywy ból pleców to najczęstszy sygnał, z którym pacjenci pojawiają się w przychodniach lekarskich, bardzo często robią to zbyt późno.Osteoporoza charakteryzuje się także częstymi złamaniami kości. Wraz z wiekiem stają się one coraz trudniejsze do całkowitego wyleczenia i odzyskania pełnej sprawności. Takie objawy zazwyczaj świadczą o zaawansowanym stadium choroby. Regularne badania lekarskie, aktywny tryb życia oraz zdrowa dieta, bogata w wapń i witaminę D pozwoli na właściwą ochronę kości i stawów. Schorzenie może prowadzić do poważnych problemów z poruszaniem się, dlatego profilaktyka jest w tym przypadku ogromnie ważna. Najbardziej zagrożone są kobiety po menopauzie, osoby starsze, nadużywające alkoholu i papierosów oraz bardzo szczupłe, co ma związek z mniejszą ilością masy kostnej.

Zanim pojawią się pierwsze objawy osteoporozy należy zadbać o zdrowie całego organizmu, nie tylko kości. Zmiana trybu życia wzmocni naszą sprawność. Pamiętając o badaniach i kontrolowaniu wszystkich narządów oraz kończyn, zachowamy sprawność na długi czas.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

elle@elle

5 lat temu

mi sie wydaje ze osteoporoza to choroba dziedziczna, bo moja babcia zdrowo sie odzywia ,pije mleko, je twrozek ,ser zółty, ryby i miala bardzo duzo upadkow z powodu zaburzenia widzenia a wcale nic nie zlamala na szczescie ,gdyby osteoporoza musialaby byc w tym wieku co ona ma 95 lat to wtedy juz by bylo widac zlamania,pocieszam sie ze moze i mnie ostoporoza ominie jak bede dbac o sibie

Emilly27k

5 lat temu

Staram się nie zaniedbywać badań i również je wykonywać. Z tego co wiem wszystko jest w porządku i to mnie cieszy.

elle@elle

5 lat temu

trzeba regularnie co roku robic badania desyntometryczne dla profilaktyki ja je co roku robie, razem chodzimy na nie z mama:)))

Emilly27k

5 lat temu

Nie mamy wpływu na to co nam dolega, ale warto wykonać badania.Objawy sygnalizują nam to,że musimy być czujni wobec siebie.

sirena46

5 lat temu

Ważny artykuł i uwagi, nieraz nie potrafimy rozpoznań w porę widocznych objawów choroby.
Moja mama miała osteoporozę, ale nie miała żadnego z wymienionych objawów.
Po za tym cały czas była i jest aktywna fizycznie, zdrowo się odżywia, nie pali, nie pije, a była chora więc różnie to bywa.
Po przeczytaniu tekstu uświadomiłam sobie, że muszę się zbadać, bo dawno nie robiłam densytometrii.

drobina

5 lat temu

Interesujący artykuł. Przeczytałam i tak sobie myślę, że będę musiała pokazać go koleżance, która od pewnego czasu narzeka na silny ból pleców i kręgosłupa, i też z początku usprawidliwiała te objawy nadwyrężeniem i pracą. No i ta postawa z wypchniętym brzuchem do przodu…? Może to faktycznie objawy osteoporozy?

dulcynea

5 lat temu

To ważne uwagi .
Rozpoznać każdą chorobę w odpowiednim momencie to ogromnie ważne.
Bo łatwiej rozpocząć skuteczne leczenie.

Zostaw komentarz