Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Jak przebiega osteoporoza u mężczyzn?

osteoporoza u mężczyzn

Osteoporoza pojawia się często u kobiet w okresie menopauzy, jednak może wystąpić także u mężczyzn. Jak przebiega osteoporoza u mężczyzn?

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba układu szkieletowego. Skutkuje zmniejszeniem masy kostnej i tym samym osłabieniem kości. Osoby chore są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia kości i złamania. Choroba bywa ukryta, nie wykazując żadnych objawów. Dopiero pierwsze złamanie jest sygnałem dla pacjenta i wtedy także osteoporoza jest często rozpoznawana.

Jak przebiega osteoporoza u mężczyzn?

Mężczyźni chorują zdecydowanie rzadziej niż kobiety. Osteoporoza zaczyna się 10 lat wcześniej niż u pań, dlatego też jej specyfika nie zawsze sięga zaawansowanego stadium. Nie obserwuje się również tak gwałtownego spadku masy kostnej jak u kobiet ale nie ma powodów do radości, ponieważ starsi panowie mogą mieć więcej powikłań, co zwiększa liczbę zgonów. Mężczyźni w starszym wieku mają obniżone stężenie testosteronu, co przyczynia się do rozwoju choroby. Zaburzony zostaje proces wchłaniania wapnia oraz niedobór witaminy D. Związki te są niezbędne dla zdrowia kości a ich brak prowadzi do poważnych skutków.

Leczenie osteoporozy u mężczyzn

Leczenie choroby opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diecie. Codzienne odżywianie musi zawierać niezębne składniki odżywcze i mineralne. Wapń i witamina D to obowiązkowe pierwiastki diety chorych na osteoporozę. Niedobór składników uzupełnią właściwe produkty i suplementy. Pozytywnie na stan kości wpływa także testosteron i parathormon. osteoporozaDzięki nim kości zostają wzmocnione i następuje pobudzenie ich mineralizacji. Odpowiednią dietę pomoże skomponować lekarz. Dobierze on również właściwe dawki suplementów, dlatego mężczyźni nie powinni bagatelizować pojawiających się problemów z układem kostnym.

Osteoporoza może ograniczyć nasze codzienne funkcjonowanie. Liczne złamania kości to nic przyjemnego, dlatego należy dbać o swoje zdrowie. Choć choroba przebiega nieco łagodniej u mężczyzn, leczenie jest równie ważne jak w przypadku kobiet. Panowie nie tylko w starszym wieku muszą pamiętać o właściwej diecie i aktywności fizycznej. Działania profilaktyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę. Warto więc wprowadzić w życie zdrowe nawyki, aby cieszyć się pełną sprawnością przez długi czas.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz