Osteoporoza Przyczyny osteoporozy

Przyczyny osteoporozy

przyczyny-osteoporozy

Osteoporoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób towarzyszących menopauzie. Polega na stopniowym odwapnianiu kości i osłabianiu ich struktury, w wyniku czego dochodzi do skomplikowanych złamań.

Menopauza a osteoporoza

Osteoporoza
w trakcie menopauzy jest oznaczana jako osteoporoza typu I. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi do niedoboru estrogenów w organizmie oraz znacznego niedoboru aktywnej witaminy D. Prowadzi to do deficytu wapnia nawet o 40%. Wpływ na kondycję kości w tym okresie ma także zmiana stylu życia – m.in. zmniejszenie aktywności fizycznej. W trakcie menopauzy dochodzi do utraty masy kostnej w tempie nawet 3% w ciągu roku.

Wiek a osteoporoza

Osteoporoza typu II pojawia się u osób ok. 70. roku życia. Jej przyczyny to naturalne starzenie się kości oraz niedobory wapnia związane z niewystarczającym wchłanianiem go z pokarmów, jelit i nerek oraz niedoboru testosteronu (u mężczyzn). Są to przyczyny w dużej mierze związane ze starzeniem się organizmu.

Hormony a osteoporoza

Nie tylko zaburzenia menopauzalne oraz niedobór testosteronu bywają przyczyną osteoporozy. W tej chorobie hormony odgrywają bardzo istotną rolę. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej może prowadzić do problemów z odwapnieniem kości. Takie problemy mogą pojawić się przy:

  • nadczynności i niedoczynności tarczycy
  • nadczynności i niedoczynności kory nadnerczy
  • niedoborze hormonu wzrostu
  • cukrzycy

M. Witczak

Osteoporoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób towarzyszących menopauzie. Polega na stopniowym odwapnianiu kości i osłabianiu ich struktury, w wyniku czego dochodzi do skomplikowanych złamań.

Geny a osteoporoza

Bardzo ważną przyczyną powstawania osteoporozy są uwarunkowania genetyczne. Skłonność do rozwinięcia się choroby jest dziedziczna, podobnie jak budowa szkieletu, jego cechy i właściwości.

Dieta a osteoporoza

Do powstania osteoporozy przyczynia się zła dieta: uboga w wapń i białko, o małej ilości witamin: D, K i C. Złe nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na niedobory wapnia w organizmie i mogą przyspieszyć rozwój osteoporozy.

Używki a osteoporoza

Nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów – zwłaszcza w młodym wieku – ma zły wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową i osłabia kości. Także picie w dużych ilościach mocnej kawy oraz napojów gazowanych (zwłaszcza coli) ma negatywny wpływ na szkielet.

Inne choroby a osteoporoza

Do rozwoju osteoporozy dochodzi także na tle różnych chorób lub przyjmowania niektórych leków. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych, m.in:

  • niewydolności nerek
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania
  • reumatoidalnego zapalenia stawów
  • zespołu Cushinga

M. Witczak

Komentarze

pati25

5 lat temu

Bardzo dużo mówi się i pisze o tej chorobie,.Aby jej zapobiegać trzeba wiedzieć jakie są jej przyczyny.Mam nadzieję,że nie spotka mnie ta choroba.Dbam o dietę bogatą w wapń,o aktywność fizyczną 🙂

Zostaw komentarz