Aquarekreacja Fitness

Zdrowotne właściwości ćwiczeń w wodzie

zdrowotne-wlasciwosci-cwiczen-w-wodzie

W takim razie jakie wyjątkowe właściwości ma woda, skoro ćwiczenia w niej przynoszą tak wiele korzyści? Nasze zanurzone ciało reaguje na jej temperaturę, ciśnienie, siłę wyporu i opór, który jest wynikiem lepkości wody i jest związany z tarciem.

Niższa temperatura wody (średnio 25 stopni C, czyli odpowiadająca wodzie znajdującej się na basenach pływackich, nie brodzikach) hartuje nasz organizm, wpływając tym samym na jego odporność. W okresie zimowym aqua aerobik może być więc idealną metodą radzenia sobie z przeziębieniami.

Optymalnie ciepła woda ma właściwości rozluźniające mięśnie i umożliwia uniknięcie kontuzji lub dolegliwości, często pojawiających się w trakcie uprawiania sportów w środowisku suchym.

Ruchy przy odpowiednio niskiej temperaturze wody w połączeniu z oddziaływaniem ciśnienia hydrostatycznego są swoistym masażem, który sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii, usprawnia przepływ krwi i limfy i pomaga nam w walce ze znienawidzonym cellulitem.

Natomiast samo ciśnienie wody ma duży wpływ na zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, tzn. że poprzez ułatwiony i pogłębiony wydech i opór przy wdechu, zmuszamy płuca, układ krążenia i serce do wytężonej pracy, poprawiając funkcjonowanie tych układów.

Ponownie- efektywniejsze oddziaływanie ciśnienia hydrostatycznego na wydolność płuc, będzie miało miejsce w trakcie zajęć na wodzie głębokiej.

Anna J

W takim razie jakie wyjątkowe właściwości ma woda, skoro ćwiczenia w niej przynoszą tak wiele korzyści? Nasze zanurzone ciało reaguje na jej temperaturę, ciśnienie, siłę wyporu i opór, który jest wynikiem lepkości wody i jest związany z tarciem.

Bardzo istotną zaletą wody jest siła wyporu, która powoduje tzw. pozorną utratę ciężaru ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Dla zobrazowania tego zjawiska posłużmy się przykładem człowieka o wadze 70 kg, którego ciało w wodzie będzie ważyć około 6 kg.

Wraz ze wspomnianym już ciśnieniem wody siła wyporu zmniejsza pracę statyczną naszych mięśni do minimum. Jest to praca mięśni głębokich, odpowiedzialnych za naszą postawę, które niemalże cały czas znajdują się w napięciu.

Nadmierne obciążenie tych mięśni wiąże się z występowaniem żylaków, obrzęków i skurczy oraz objawów zmęczenia i bólu, nasilonych przy siedzącym trybie życia i pracy.

Dzięki wspomnianym wyżej właściwością wody w trakcie zajęć aqua aerobiku, kręgosłup i stawy zostają odciążone, a środowisko wodne umożliwia długotrwałe wykonywanie ruchów, które na lądzie spowodowałyby szybkie zmęczenie i zniechęciły nas do dalszej pracy.

Dlatego, jeżeli w okresie menopauzy nasiliły się u Ciebie problemy z kośćmi, swoje pierwsze kroki powinnaś skierować nie do apteki, a właśnie na basen.

Anna J

W takim razie jakie wyjątkowe właściwości ma woda, skoro ćwiczenia w niej przynoszą tak wiele korzyści? Nasze zanurzone ciało reaguje na jej temperaturę, ciśnienie, siłę wyporu i opór, który jest wynikiem lepkości wody i jest związany z tarciem.

Ruchom wykonywanym w wodzie od momentu zanurzenia ciała przeciwdziała opór wody, który mobilizuje wszystkie mięśnie do wykonania natychmiastowej pracy.

Opór ten zależy od szybkości naszych ruchów oraz od zaangażowania płaszczyzn i powierzchni ciała. Jest on wykorzystywany w kształtowaniu mięśni, szczególnie podczas treningu na wodzie płytkiej.

Jak widzicie właściwości wody sprawiają, że jest ona idealnym narzędziem do walki z oznakami menopauzy. Potrafi zadbać o nasze ciało, pozwalając jednocześnie odpocząć naszym zmysłom, wyciszając i relaksując cały organizm.

Kto wie, może właśnie dlatego Anna Maria Jopek śpiewała: „Pragnę tylko ciebie bardziej niż powietrza, bo wcale nie , nie trawa, a tylko ty wodo jesteś wieczna…”.

Anna J

Komentarze (8)

dulcynea

6 lat temu

Ja wiem że ćwiczenia w wodzie mają zbawienny wpływ na cały organizm człowieka.
Na kręgosłupa, układ krążenia i oddechowy, a ruch w wodzie to masaż, który rozluźnia i relaksuje:-X

elle@elle

8 lat temu

A ja nie mogę się przemóc do publicznych kąpielisk,przez wodę idzie zakażenie rzęsistkiem ,grzybicą i nie wiadomo kto z jaka chorobą się moczy i może zarażać.
Potem my kobiety mamy od razu upławy ,u faceta jest to bezobjawowo i dlatego na nas pada podejrzenie o zdradę.

drobina

9 lat temu

AA: Posłuchaj rad koleżanki. Woda ma zbawienny wpływ na kręgosłup i stawy. Coś o tym wiem. Jeszcze rok temu chodziłam z wielkim trudem. Odkąd wróciłam do pływania i ćwiczeń w wodzie, czuję się o wiele lepiej i nie mam łopotów z chodzeniem. Woda, to rzeczywiście cudowny lek 🙂

Annagata

9 lat temu

Koleżanka namawia mnie na aqua aerobic.Może byłoby to rozwiązanie,bo zaczynam się chyba rozpadać.Rozszedł mi się kręgosłup i powolutku zaczynam mieć kłopoty z chodzeniem.Ból nogi staje się nie do zniesienia,bo jest w tej chwili o każdej porze dnia i nocy.A woda?Cudowny lek!

gwolska

11 lat temu

Woda jest rzeczywiście bardzo potrzebna i przyjazna człowiekowi, jednak nie każdy może z niej korzystać w taki sposób, w jaki opisuje artykuł. Otóż przy chorobach stawów i ich pochodnych, środowisko wodne jest całkowicie zakazane.

7-zyczen

11 lat temu

Odkad pamietam woda jest moim zywiolem!Kiedy zblizaly sie wakacje trudno bylo pojsc na kompromis z rodzinka:nad wode czy w gory?Totalna batalia!Z wlasnego doswiadczenia wiem jak pozytywnie „taniec w wodzie”wplywa na zdrowie i samopoczucie.Pozbylam sie dretwienia karku,co bylo moja zmora.Okres zimowy nie jest tu zadna przeszkoda,sa baseny i wszelkiego rodzaju uzdrowiska.Polecam goraco,to dziala,”tanczmy”jak najwiecej…:)

danatwa

11 lat temu

Świetny artykuł i cieszę się że pływanie , kontakt z wodą przynosi nam tyle dobrego bo bardzo lubię spędzać czas na basenie.

Zostaw komentarz