zdrowotne-wlasciwosci-cwiczen-w-wodzie

W takim razie jakie wyjątkowe właściwości ma woda, skoro ćwiczenia w niej przynoszą tak wiele korzyści? Nasze zanurzone ciało reaguje na jej temperaturę, ciśnienie, siłę wyporu i opór, który jest wynikiem lepkości wody i jest związany z tarciem.

Bardzo istotną zaletą wody jest siła wyporu, która powoduje tzw. pozorną utratę ciężaru ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń. Dla zobrazowania tego zjawiska posłużmy się przykładem człowieka o wadze 70 kg, którego ciało w wodzie będzie ważyć około 6 kg.

Wraz ze wspomnianym już ciśnieniem wody siła wyporu zmniejsza pracę statyczną naszych mięśni do minimum. Jest to praca mięśni głębokich, odpowiedzialnych za naszą postawę, które niemalże cały czas znajdują się w napięciu.

Nadmierne obciążenie tych mięśni wiąże się z występowaniem żylaków, obrzęków i skurczy oraz objawów zmęczenia i bólu, nasilonych przy siedzącym trybie życia i pracy.

Dzięki wspomnianym wyżej właściwością wody w trakcie zajęć aqua aerobiku, kręgosłup i stawy zostają odciążone, a środowisko wodne umożliwia długotrwałe wykonywanie ruchów, które na lądzie spowodowałyby szybkie zmęczenie i zniechęciły nas do dalszej pracy.

Dlatego, jeżeli w okresie menopauzy nasiliły się u Ciebie problemy z kośćmi, swoje pierwsze kroki powinnaś skierować nie do apteki, a właśnie na basen.

Anna J