Fitness Ruch to zdrowie

Od rekreacji nie ma wakacji!

od-rekreacji-nie-ma-wakacji

Wakacje, długi dzień, ciepło – doskonały czas na to, aby rozpocząć trening zdrowotny. By wdrożyć się do systematycznych ćwiczeń. To właśnie na wakacjach uczymy się nowych dyscyplin, korzystając z oferty kurortów wakacyjnych.

Dla wielu osób aktywność fizyczna jest jak narkotyk, gdyż można się od niej uzależnić. Najlepszym moment na zarażenie się tym pozytywnym wirusem jest właśnie lato i czas urlopu.
Podczas ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym – czyli takich, które mogą być podtrzymywane przez dłuższy okres czasu – wytwarzane są w naszym mózgu endorfiny tzw. hormony przyjemności. To właśnie te chemiczne substancje powodują, że wiele milionów ludzi codziennie, pomimo np. przeciwności pogodowych, biega, jeździ na rowerze, rolkach itp.

Wakacyjny urlop wiąże się zazwyczaj z zupełną zmianą trybu codziennego funkcjonowania – i bardzo dobrze! Tym właśnie powinien charakteryzować się dobry wypoczynek. Osoby systematycznie ćwiczące przez cały rok (np. biegacze) mają problem z urlopem, ponieważ zastanawiają się, jak trenować na wakacjach.

Czy czas pozwoli na trening, czy miejsce będzie odpowiednie? Od treningu zdrowotnego, od aktywności fizycznej nie ma bowiem urlopu. Można zmienić aktywność np. jeżeli wyjeżdżamy w góry, a na co dzień uprawiamy jogging to można go zamienić na piesze wycieczki. Urlop to okazja by spróbować i nauczyć się czegoś nowego i zachęcić rodzinę do wspólnej aktywności. Zawsze warto na urlop zabrać sporą ilość sprzętu sportowego. Aktywne wakacje to zdrowe wakacje.

dr Paweł F. Nowak

Wakacje, długi dzień, ciepło – doskonały czas na to, aby rozpocząć trening zdrowotny. By wdrożyć się do systematycznych ćwiczeń. To właśnie na wakacjach uczymy się nowych dyscyplin, korzystając z oferty kurortów wakacyjnych.

Wakacje to dobry okres, by się wdrożyć do wysiłku fizycznego – jest stosunkowo ciepło, zazwyczaj dysponujemy większą ilością czasu wolnego (okres urlopowy), a do tego dzień jest dłuższy. Podczas aktywnych wakacji można podreperować swoje zdrowie. Wraz z rozwojem sprawności fizycznej stajemy się też silniejsi psychicznie.

Dobre jest wypracować wysoką formę podczas wakacji, aby można było utrzymać trening przez trudny okres jesienno-zimowy, który raczej nie sprzyja wychodzeniu z domu. W tym pogodowo i czasowo niekorzystnym okresie można pozwolić sobie na mniejsze zaangażowanie w trening, by z przypływem pozytywnej energii na wiosnę zwiększyć poziom aktywności. Trening dla zdrowia powinien odbywać się przez cały rok, gdyż podstawową zasadą skuteczności ćwiczeń jest systematyczność i ciągłość ich stosowania.

Błędnym jest myślenie, że można potrenować na zapas – tzn. wyjechać dwa razy do roku na wakacje, spędzić je maksymalnie aktywnie ruchowo, naładować akumulatory i na cały rok ma to wystarczyć. Niestety tak się nie stanie. Takie podejście często kończy się kontuzją, gdyż nadmiernie przeciążamy nieprzyzwyczajony do wysiłku organizm. Z takich wczasów możemy wrócić bardziej zmęczeni niż zanim na nie wyjechaliśmy.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (13)

pati25

10 lat temu

W czasie wakacji mamy wiele różnych możliwości do aktywności fizycznej.Nie zaniedbujmy uprawiania sportu.Ruszajmy się.Sport to zdrowie 🙂

basia4ab

12 lat temu

Ja dzisiaj zrobiłam sobie małą wycieczkę do lasu.Z moim chodzeniem to zajęło mi dosyć dużo czasu,ale wróciłam zrelaksowana.W lesie widać jak jesień szybko przyszła do nas.Liście drzew liściastych są w wielu barwach i pomaleńku spadają z drzew.Grzybków mało widać, bo na nich leżą opadłe liście.Powietrze dzisiaj u nas jest dosyć ostre,robi się chłodno ale deszczu brakuje.Chcę jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, bo na siedzenie w domu będzie pora.Basia

helenabxl

12 lat temu

Dlaczego tylko wakacje?, ja jestem aktywna caly rok: szybki spacer, jazda na rowerze itd. Ja tego po prostu potrzebuje prawie na codzien, pozdrawiam

drobina

13 lat temu

No, mogę powiedzieć, że dzisiejszego pięknego dnia nie przesiedziałam przed komputerem. Właśnie przed godzinką wróciłam z wycieczki rowerowej po leśnych drogach. Mam nadzieję, że chociaż parę dekagramów zgubiłam w lesie. Oby tak dalej.

dulcynea

13 lat temu

Ja w tym roku tak solidnie przygotowywałam się do urlopu.Chciałam mieć płaski brzuszek i przesadziłam z tym . Odezwał się mój kręgosłup szyjny i nie mogę uporać się z dolegliwościami bólowymi . Pomimo fizykoterapii, oplastrowaniu ( kinesiotaping) . Jak widać z niczym nie można przesadzać!

drobina

13 lat temu

Tak jak sobie dzisiaj postanowiłam, spacer i jazda na rowerze (dzisiaj 10 km) zaliczone, mam nadzieję, że od jutra wezmę się też za ćwiczenia. Oby!

drobina

13 lat temu

Znowu sobie obiecałam powrót do intensywnych ćwiczeń, spacerów i wycieczek rowerowych. Ciekawe co z tego wyjdzie?

tereska56

13 lat temu

No właśnie – często łapałam sie na myśli, ze jak sobie potrzenuję w wakacje, to potem po powrocie do pracy długo bedę miec dobrą kondycję. a to nic z tego. Musze pamietac o sysatematycznosci. To mój słaby punkt.

karoligrz

13 lat temu

Też się z tym zgadzam, nie ma nic lepszego niż ruch na świeżym powietrzu. Sama wybieram się chociażby na rower:)

irysek7

13 lat temu

Zgadzam się- lato to doskonały czas na to, aby zacząć się ruszać. Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na powietrzu i próbowania różnych form rekreacji.

Meguszka

13 lat temu

co roku to sobie obiecuję, że będę w formie na lato….i mam wielki bęben – wystarczy, że zjem np pierogi i mnie rozsadza… I mam zastrzeżenia do tyłka 😛

klaryska

13 lat temu

Wakacje to dopiero świetny okres na rekreację woda, rower, słońce i jak tu nie korzystać. Telewizor i kanapa idą wtedy w kąt.

zocha60

13 lat temu

tak naprawdę zacząć warto wiosną (od wyjazdu wielkanocnego, zamiast obżarstwa za stołem), by podczas wakacji już cieszyć się z formy.. jesli nasz jedyny w roku wyczekany urlop będzie na piaszczystej plazy to poza spacerami nie zachęcimy sie do niczego wiecej, bo biegac po piasku nie da rady nikt niewytrenowany…
a aktywnośc ma sens i przekłada się na wydolność i zdrowie tylko w ujęciu całorocznym! a nie od przypadku do przypadku, wtedy podczas imienin czy swiąt 3 razy zastanowimy się, czy warto wrzucać w siebie tyle kcal:) i szybko stwierdzimy, że jak jest ładna pogoda bez telewizora spokojnie można zyc, organizując sobie fajnie czas na zewnątrz

Zostaw komentarz