menopauza

Organizmem rządzą hormony czy tego chcemy, czy nie. W czasie przekwitania, które kończy się ostatnią miesiączką w życiu kobiety (tzw. menopauzą), gospodarka hormonalna ulega licznym zmianom. Wynika to z coraz mniejszej ilości estrogenu, co rzutuje niemal na wszystkie funkcje organizmu powodując liczne zmiany w kobiecym organizmie.

 

Zmiany hormonalne w czasie menopauzy

W fachowym języku menopauza to czas po ostatniej miesiączce w życiu kobiety, natomiast okres przed nią to przekwitanie, w którym dochodzi do licznych zmian w organizmie. Są to zmiany związane przede wszystkim z gospodarką hormonalną, gdyż w okresie klimakterium między 45. a 55. rokiem życia zmniejsza się ilość estrogenu (kobiecego hormonu). Wpływa to na całe ciało oraz przyczynia się do powstania charakterystycznych dla tego etapu życia objawów. Wśród nich można wymienić: nieregularne miesiączkowanie, nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, bezsenność, nadmierną drażliwość i wahania nastroju (od radości do płaczu). Dodatkowo można odczuwać braki estrogenu w zmianie elastyczności skóry, paznokci oraz włosów.

Nie są to jedyne zmiany zachodzące w ciele pod wpływem zmian hormonalnych, wahania estrogenu powodują, że całe ciało zaczyna funkcjonować inaczej, niż dotąd. Jest również narażone na dodatkowe zagrożenia.

Układ pokarmowy a menopauza

Przekonanie, że w czasie menopauzy zawsze się tyje, nie jest do końca prawdziwe. Istotnie, z uwagi na zmiany hormonalne łatwiej jest przybrać na wadze, niż ją zrzucić, chociaż wiele zależy od genów oraz stylu życia. Trudności ze spalaniem nadmiernego tłuszczu wynikają z wpływu jaki coraz mniejsze ilości estrogenu mają na układ pokarmowy. Przede wszystkim spowalniają metabolizm, co powoduje że nawet niewielkie ilości pokarmu mogą przyczyniać się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Wraz z małą ilością estrogenu, coraz mniej jest cholecystokiny, czyli hormonu, który pozwala na odczuwanie sytości. Oznacza to, że do mózg później, niż do tej pory dociera informacja o zaspokojeniu głodu, a to może sprzyjać spożywaniu większych posiłków i przyrostowi wagi.

Układ moczowy i płciowy a menopauza

Najwięcej zmian oraz najważniejsze z nich dotyczą układu moczowo-płciowego. Ma to związek z faktem, że jajniki kończą swoją pracę. Dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, które staje się bardzo nieregularne oraz może być zarówno skąpe, jak i bardzo obfite. Zmienia się także flora bakteryjna pochwy wraz z jej nawilżeniem. Wiąże się to z częstymi infekcjami, gdyż nabłonek pochwy i macicy nie zapewnia już skutecznej ochrony. Z tego powodu bardzo ważna jest zarówno zwiększona higiena osobista, jak również badania kontrolne u ginekologa. Wraz ze zmianami w obrębie pochwy może dojść do zmniejszenia się libido, które jest odpowiedzialne za ochotę na seks. W wieku menopauzalnym często maleje chęć na współżycie, co wiąże się głównie z dyskomfortem wynikającym z braku naturalnego nawilżenia.

Kłopotliwą zmianą jest także wiotczenie mięśni w obrębie macicy i pochwy, która prowadzi do nietrzymania moczu

Karolina Skrzek