menopauza

Menopauza większości kobiet nie kojarzy się z przyjemnościami. Zwiastują ją liczne objawy dodatkowe, często zaburzające codzienny komfort. Już samo to sprawia, że chce się mieć menopauzę za sobą. Wydaje się, że przez wzgląd na predyspozycje genetyczne, które każdy ma inne, nie można jej przyśpieszyć. Okazuje się jednak, że istnieje kilka czynników sprawiających, że pojawia się szybciej.

 

Menopauza a używki

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn szybkiego pojawienia się menopauzy jest trucie organizmu. Przyczyniają się do tego duże ilości przyjmowanych leków (leki antykoncepcyjne nie przyśpieszają menopauzy) oraz używki (alkohol, papierosy). Każdy z tych elementów wpływa na jajniki, stopniowo je niszcząc i tym samym skracając ich pracę.

Kobiecy organizm, zatruty chemią ze środków farmakologicznych bądź tytoniem wykazuje tendencje do wcześniejszego rozpoczynania menopauzy. Według zajmujących się tą kwestią lekarzy jej początek jest o 2 lata szybszy, niż w przypadku kobiet nie stosujących używek. Ich odstawienie, poprawa diety oraz aktywność fizyczna mogą wspomóc jajniki w poprawnej pracy oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu estrogenu.

Menopauza a dziedziczenie

Duży wpływ na wczesne pojawienie się menopauzy mają geny. Bardzo często kobiety zaczynają miesiączkować, a następnie kończą w takim samym wieku, jak ich matki. Jeśli dodatkowo w rodzinie istnieje tendencja do menopauzy w wieku 40-45 lat, możliwe jest powtórzenie się tej sytuacji w każdym następnym pokoleniu.

Wczesne pojawienie się symptomów przekwitania zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ jeśli pojawiają się one przed 40-tym rokiem życia mogą świadczyć o przedwczesnym wyhamowywaniu jajników.

 

Menopauza a usunięcie macicy lub jajników

Zdarzają się sytuacje, że niezbędne jest usunięcie jajników albo macicy. Najczęściej wynika to z choroby nowotworowej.

Jeżeli została usunięta macica, a jajniki zostały menopauza nie pojawia się natychmiastowo. Hormony są nadal wytwarzane przez nie, jednak nie ma możliwości miesiączkowania ani zajścia w ciążę. W przypadku usunięcia jajników, menopauza jest natychmiastowym efektem. Ilość estrogenu stopniowo zmniejsza się i ustaje miesiączkowanie.

Menopauza a choroby autoimmunologiczne

Do szybkiego nadejścia menopauzy mogą przyczynić się również choroby zwane autoimmunologicznymi, w tym cukrzyca oraz choroby tarczycy. Sprawiają one, że u ponad 20% pacjentek menopauza pojawia się wcześniej, niż wskazuje na to średnia, czyli przed 50-tym rokiem życia. Dzieje się tak z uwagi na wytwarzanie przez nie antyciał, które atakują liczne tkanki, w tym tkanki, z których zbudowane są jajniki. To z kolei rzutuje na jakość pracy receptorów estrogenowych.

Menopauza a leczenie nowotworów

Leczenie nowotworów przy pomocy chemioterapii oraz radioterapii ma pomóc i zahamować rozwój komórek nowotworowych. Niestety niszczy również zdrowe komórki, co wpływa m.in. na stan jajników. Ich praca jest hamowana, ilość wytwarzanego estrogenu mniejsza, a to powoduje że menopauza i zanik miesiączkowania przychodzą szybciej.

Karolina Skrzek