czy mam menopauzę

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, aby mieć pewność, że za brak krwawienia menstruacyjnego odpowiada przekwitanie, należy obserwować zachowanie swojego organizmu. O menopauzie mówimy wówczas, gdy od ostatniego krwawienia upłynęło 12 miesięcy.  Jak rozpoznać, czy mam menopauzę?

Menopauza stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety. Tak, jak starzeje się nasza skóra, tak też jajniki zaczynają wytwarzać coraz mniejsze ilości żeńskich hormonów płciowych. Dlatego też z wiekiem maleją szanse na zajście w ciążę, te są największe, gdy jesteśmy młode i zdobywamy wykształcenie. Wygasanie czynności jajników ma charakter stopniowy, z czasem wytwarzają one coraz mniej estrogenów i progesteronu. Ich niedobór wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór estrogenów i progesteronu nie tylko prowadzi do utraty zdolności rozrodczych, ale też szeregu charakterystycznych dolegliwości.

Czy mam menopauzę?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zanim bowiem pojawi się ostatnie krwawienie menstruacyjne, zaczynamy odczuwać skutki przekwitania. Szacuje się, że już na dwa-trzy lata przez menopauzą, pojawiają się pierwsze objawy przekwitania. Ogólne rozdrażnienie to jeden z najczęściej spotykanych symptomów. Bardzo często zastanawiamy się, co jest jego przyczyną. Żyjemy bowiem w niezwykle stresujących czasach, nie możemy być pewni zatrudnienia. Trudno zatem stwierdzić, czy za ogólne rozdrażnienie odpowiada menopauza czy problemy w firmie. Po prostu trzeba przyjrzeć się innym sygnałom wysyłanym przez nasz organizm.

Uderzenia gorąca – skąd się biorą?

Uderzenia gorąca bywają dość problematyczne, pojawiają się znienacka i sprawiają, że odczuwamy spory dyskomfort oraz problemy z koncentracją. Warto jednak pamiętać, że ta dolegliwość może też stanowić jeden  z objawów choroby tarczycy. Zatem jeśli jesteśmy stosunkowo młode i zastanawiamy się, czy to przedwczesna menopauza, powinnyśmy udać się do lekarza i poprosić go o przeprowadzenie badania krwi na stężenie hormonów tarczycy. O chorobach z tym gruczołem świadczyć mogą problemy z utrzymaniem masy ciała. Pod wpływem zaburzeń hormonalnych możemy gwałtownie chudnąć lub tyć.

Zlewne poty – skutek niedoboru estrogenów

Zlewne poty to dość wstydliwy problem, ponieważ żadna kobieta nie lubi mokrych plam na swoim ubraniu. Nie ma on jednak nic wspólnego z nadmierną potliwością i nie wystarczy sięgnąć po antyperspirant, by pozbyć się tej przypadłości. Zlewne poty są efektem spadku stężenia estrogenów w organizmie.  Receptory estrogenowe występują także w podwzgórzu, gdzie znajduje się ośrodek termoregulacyjny.

Diagnostyka menopauzy i hormonalna terapia zastępcza

Jeśli podejrzewasz, że możesz zbliżać się do menopauzy, porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad i zleci stosowne badania. Na ich podstawie stwierdzi, czy potrzebujesz hormonalnej terapii zastępczej. HTZ należy bowiem rozpocząć, zanim czynność jajników całkowicie wygaśnie. Hormonalna terapia zastępcza pomaga przetrwać  trudne chwile i łagodzi uciążliwe dolegliwości.  Niestety, nie każda kobieta może i chcą ją stosować.  HTZ bowiem może prowadzić do zmian rozrostowych w obrębie piersi i endometrium (jamy macicy). W związku z tym nie powinny korzystać z niej kobiety, u których w przeszłości stwierdzono zmiany nowotworowe oraz panie z grupy ryzyka.

Irmina Cieślik