ABC menopauzy Menopauza

Menopauza podczas upału

upał

Uwielbiamy lato, ale nie przepadamy za upalnymi temperaturami, kiedy z trudem oddychamy. Podczas upału, menopauza wyjątkowo daje się we znaki. Jak poradzić sobie w ten gorący, wakacyjny czas?

Upalne lato a menopauza

Wakacyjny czas bywa piękny i przyjemny, ale czasem jest także uciążliwy. Wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni, brak deszczu i lejący się z nieba skwar, to dla jednych perspektywa gorącego lata, a dla innych dość utrudniającej codzienne funkcjonowanie pogody. Szczególnie w czasie menopauzy, kobiety mogą odczuwać znacznie intensywniej jej objawy. Problemy z zasypianiem, uderzenia gorąca czy złe samopoczucie, spowodowane całym tym natężeniem dolegliwości nie jest komfortowe dla przekwitającej kobiety i jej otoczenia. I nawet w najpiękniejszą, wakacyjną aurę, kobieta może czuć się źle. Nie warto jednak bezczynnie czekać, aż skończy się lato i problem zniknie. Trzeba działać odpowiednimi sposobami, które pomogą nam przetrwać upały.

Letni czas – letnie ubrania

Latem zakładamy na siebie mniej, ale czy dbamy, by nasze ubrania były wykonane z przewiewnych tkanin? Na upały najlepsze będą oddychające materiały, które pozwalają zachować komfort. Szybko schną i pozwalają skórze oddychać. Wybierajmy więc bawełnę czy len, a syntetyki zostawmy lepiej w szafie. Praktycznym elementem letniej garderoby będzie delikatny szal, który pochłonie pot, będzie doskonałym nakryciem głowy w czasie mocnego promieniowania czy osłoni nasze ciało, gdy wieczorem powieje chłodny wiatr. Zawsze miejmy go przy sobie, a od razu poczujemy się bardziej komfortowo.

Wakacyjny klimat

Najbardziej uciążliwe podczas upałów są temperatury, które nie pozwalają na swobodne oddychanie i skupienie się na pracy. Dlatego warto zadbać o klimatyzację. Powinniśmy przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których można odczuć niesamowitą ulgę. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma w domu klimatyzację. Nie wszystkie miejsca pracy zaopatrzone są w taki system. Rozwiązaniem będzie zakup wentylatora, który dostarczy nam nawiew chłodnego powietrza. W sytuacji, gdy zrobi nam się za gorąco, wystarczy go włączyć.

Sen nocy letniej

Problemem kobiet przechodzących menopauzę jest sen. Dokucza bezsenność czy problemy z samym zasypianiem. Do wszystkiego dodajmy nocne poty. Tutaj przyda się wentylator oraz odpowiednia pościel. Jedwab przyjemnie ochłodzi ciało, podobnie jak wkład żelowy, który na noc warto wsadzić pod poduszkę. W jej trakcie wystarczy obracać poduszkę, ciesząc się przyjemnie zimnym dotykiem. Blisko łóżka możemy trzymać bieliznę na zmianę, którą dla poczucia komfortu, będziemy mogły w każdej chwili zmienić. latoPrzed snem zadbajmy o to, by nasza sypialnia była odpowiednio przewietrzona, a atmosfera wyciszona, co także ułatwi spokojny sen. Zrezygnujmy więc z rozpraszacza uwagi w formie telewizora, na rzecz ulubionej lektury czy stacji z muzyką relaksacyjną. Dla większego komfortu, zamontujmy w oknach moskitiery, by żaden owad nie brzęczał nam nad uchem w trakcie upragnionego snu.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Nigdy nie lubiłam i nie lubię upałów.Czas menopauzy nie jest zbyt uciążliwy nawet podczas wysokich temperatur.Noszę przewiewne ubrania.Jedynie to mam problem ze spaniem.Często długo nie mogę zasnąć i budzę się kilka razy w nocy

dulcynea

6 lat temu

Zawsze lubiłam upały i znosiłam je bez narzekania .
Teraz w okresie menopauzy też dobrze znoszę wysoką temperaturę , trochę gorzej w nocy bo pocę się . Dlatego dobrze wietrzę , śpię pod prześcieradłem .
Wentylatorów nie lubię, klimatyzatorów też 🙂

Zostaw komentarz