problemy intymne kobiet

Ze względu na stopniowe ubytki w ilości estrogenu w organizmie, z uwagi na wyhamowywanie pracy jajników menopauza rzutuje głównie na organy płciowe. Oznacza to, że kobiety które przechodzą przekwitanie mogą skarżyć się na płynący z ich strony dyskomfort. Dotyczy to przede wszystkim licznych infekcji, które mogą pojawiać się w większym niż dotąd natężeniu.

 

Suchość pochwy i menopauza

Menopauza w znaczący sposób odbija się na narządach płciowych kobiety, co jest związane przede wszystkim z coraz mniejszą ilością estrogenu wytwarzanego przez jajniki. Jednym z najczęściej dokuczających problemów intymnych w tym okresie życia jest suchość pochwy. To głównie ona sprawia, że kobiety powyżej 55. roku życia są mniej chętne do współżycia seksualnego. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może prowadzić do dyskomfortu podczas stosunku.

Suchość pochwy rozwija się w połączeniu z brakami w estrogenie, który stymuluje wytwarzanie przez organizm tzw. glikogenu nawilżającego pochwę. Im mniej hormonu, tym mniej glikogenu, który dodatkowo jest niszczony przez rozwijające się w pochwie bakterie. Nie jest on już zastępowany nowym, a to z kolei sprawia, że pochwa jest nienaturalnie sucha oraz podatna na wszelkie infekcje dróg rodnych.

Nietrzymanie moczu i menopauza

Drugą, po suchości pochwy, poważną przypadłością intymną w czasie menopauzy jest nietrzymanie moczu. Wynika ono z osłabienia mięśni znajdujących się wokół pochwy, jak i ze zmian zachodzących w samej pochwie. Wraz z zanikiem estrogen skraca się ona oraz nie jest już tak elastyczna, jak dotąd. Wpływa to nie tylko na narządy płciowe, lecz również na układ moczowy. Pojawia się silne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu (mimowolne oddawanie drobnych ilości moczu w czasie dźwigania lub wysiłku fizycznego).

Ze względu na bliskość pochwy i pęcherza moczowego (jest umiejscowiony nad nią), podczas stosunku także może pojawić się nadmierne parcie na pęcherz, a nawet niemożność utrzymania moczu. Przyczynia się to do unikania kontaktów seksualnych z partnerem. Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które można i trzeba leczyć, czasami operacyjnie, gdyż odbija się nie tylko na zdrowiu (częste infekcje), ale także na samopoczuciu kobiety.

Problemy intymne kobiet. Grzybica pochwy i menopauza

Mniej chroniona pochwa, bez odpowiedniego nawilżenia jest bardziej podana na grzybicę. Jest to choroba często pojawiająca się u kobiet w każdym wieku, jednak w okresie menopauzy zwiększa się częstotliwość jej występowania. Objawia się ona przede wszystkim swędzeniem, które intensyfikuje się podczas kąpieli oraz leżenia w łóżku. Dodatkowo mogą wystąpić białe upławy o nieprzyjemnej woni, ból podbrzusza, pieczenie, zaczerwienienia w obrębie narządów intymnych.

 

Chlamydioza i menopauza

Tak samo często jak grzybica może pojawić się chlamydioza. Często przebiega bezobjawowo, ale może również ujawnić się przez pieczenie, upławy, bóle w krzyżu, mdłości, a nawet krwawienie pomiędzy miesiączkami. Gdy tego dojdzie, jest to znak, że choroba przeszła z macicy do jajowodów.

Karolina Skrzek