ABC menopauzy Menopauza

Zawał serca a menopauza

menopauza a zawał serca

W czasie menopauzy w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany związane ze zmniejszającą się ilością estrogenu. Skutkuje to stopniowym zanikiem naturalnej ochrony organizmu, która do tej pory chroniła przed licznymi schorzeniami. Odbija się to na niemal wszystkich układach w ciele kobiety, również na układzie krwionośnym, bardziej skłonnym do zachorowań, niż dotychczas.

 

Choroby układu krążenia u kobiet

Układ krążenia z wiekiem staje się coraz bardziej wrażliwy i podatny na liczne choroby. Przywykło się uważać, że przeważnie mają z nim problemy mężczyźni powyżej 50-ego roku życia, jednak choroby związane z krążeniem mogą dotykać także kobiety. Im są starsze, tym prawdopodobieństwo wzrasta, co ma związek z przechodzoną przez nie menopauzą. Podczas jej trwania zmniejsza się ilość żeńskiego hormonu, tj. estrogenu, z uwagi na wyhamowywanie pracy przez jajniki. Powoduje to, że kobiecy organizm traci naturalną ochronę, która przez lata blokowała rozwój niektórych chorób, żeby organizm był w pełny zdrowy, gdyby doszło do ciąży.

Wraz z menopauzą zwiększa się możliwość zachorowania na liczne choroby układu krążenia oraz układu kostnego (osteoporoza). W przypadku chorób krążenia bywa to związane ze wzrostem tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów. Im więcej obu elementów w krwiobiegu tym większe ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej.

Schorzenia układu krążenia u kobiet

Problemy z układem krążenia nie sprowadzają się tylko do jednej choroby. Menopauza może prowokować rozwój kilku różnych schorzeń, mianowicie: nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, chorób aorty oraz żył, choroby zakrzepowej, niewydolności serca. Bez konsultacji lekarskich oraz podjęcia odpowiedniego leczenia może dojść do poważnych powikłań, skutkujących nawet zawałem.

Do rozwoju chorób układu krążenia przyczyniają się również czynniki dodatkowe, związane ze stylem życia. Jeżeli kobieta unika aktywności fizycznej, źle się odżywia, spożywając codziennie tłuste potrawy oraz stosuje używki (alkohol, palenie papierosów), wówczas choroba serca lub żył może rozwijać się bardzo szybko.

Zawał serca a menopauza

Zmiany zachodzące podczas menopauzy prowokują schorzenia układu krwionośnego, a nieleczone mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego. Dodatkowym czynnikiem, który może do tego doprowadzić jest pogarszający się metabolizm glukozy. Sprzyja on rozwojowi cukrzycy, która dotyka wiele osób między 50. a 60. rokiem życia. Cukrzyca oraz towarzyszące jej objawy mogą spowodować powstawanie zakrzepów zatykających tętnice i żyły. W efekcie może dojść do zawału serca.

W dalszym ciągu zawały u kobiet nie są tak częste, jak u mężczyzn w tym samym wieku, jednak nie można ich ignorować. Niezbędne jest zdrowe odżywianie, unikanie tłuszczów, zadbanie o swoją kondycję, ponieważ aktywność fizyczna dotlenia serce oraz wykonywanie regularnych badań. Pozwalają łatwiej kontrolować ewentualną chorobę, rozpoczynając leczenie w momencie, gdy zostaną zdiagnozowane pierwsze symptomy.

Karolina Skrzek

Komentarze (2)

pati25

4 lata temu

Wraz ze spadkiem hormonów wzrasta ryzyko zawałów.Trzeba zatem pomóc organizmowi stosując zdrową dietę,aktywność fizyczną.

dulcynea

4 lata temu

Kiedy wiele lat temu uczyłam się biologii , pamiętam takie stwierdzenie że u kobiet rzadko dochodzi do zawałów bo mają parasol z hormonów.
A w okresie menopauzy , ten parasol zaczyna się kurczyć . Warto więc zadbać o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę , by nie było za późno .

Zostaw komentarz