Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Ryzyko chorób układu krążenia u mężczyzn

ryzyko-chorob-ukladu-krazenia-u-mezczyzn

Choroby układy krążenie są obecnie najpoważniejszym zagrożeniem zdrowotnym wśród mężczyzn, szczególnie w średnim oraz starszym wieku.Jak ocenić ryzyko ich wystąpienia? Czy można je zmniejszyć w naturalny sposób?

Choroby układu krążenia są one główną przyczyną przedwczesnej umieralności w tej grupie populacji, a także powodem licznych hospitalizacji, wizyt w przychodni czy absencji chorobowej w pracy. Różnego rodzaju schorzenia układu krążenia, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy zawał mięśnia sercowego dotykają już prawie połowę mężczyzn po 50-tym roku życia.

Choroby serca i naczyń krwionośnych są następstwem tzw. czynników ryzyka. Bywa, że pacjent jednocześnie posiada ich nawet kilka. Czynnik ryzyka to parametr, którego występowanie możemy określić, nazwać oraz zmierzyć. Jego pojawienie się lub nasilenie pozwala określić prawdopodobieństwo rozwoju choroby bądź jej powikłań. Wszystkie czynniki ryzyka zostały gruntownie zbadane, a ich wpływ na wystąpienie choroby potwierdzony tysiącami przypadków.

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia możemy podzielić na dwie grupy – zależne oraz niezależne od nas.

Do tych niezależnych możemy zaliczyć:

 • płeć męska,
 • starszy wiek,
 • uwarunkowania genetyczne.

Borys

Choroby układy krążenie są obecnie najpoważniejszym zagrożeniem zdrowotnym wśród mężczyzn, szczególnie w średnim oraz starszym wieku.Jak ocenić ryzyko ich wystąpienia? Czy można je zmniejszyć w naturalny sposób?

Natomiast do czynników ryzyka, na które mamy wpływ należą:

 • nadwaga,
 • otyłość brzuszna,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • wysoki poziom złego cholesterolu,
 • palenie papierosów,
 • cukrzyca typu 2,
 • nadużywanie alkoholu,
 • mała aktywność fizyczna.

O ile w przypadku płci, wieku oraz odziedziczonych skłonności chorobowych nie mamy wpływu na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, o tyle czynniki ryzyka wymienione w drugiej grupie możemy w znacznym stopniu wyeliminować, zmniejszając prawdopodobieństwo powstania chorób serca.

Co możemy zrobić by zmniejszyć ryzyko? Przeczytaj!

Borys

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Mężczyźni mogą zminimalizować to ryzyko na które czynniki mają wpływ.Mogą ale powinnii jeszcze chcieć.Ale często sami o to nie dbają

Mindi

9 lat temu

Nie jest to takie proste, żeby wpłynąć na dorosłego człowieka gdy sam nie ma zdrowego podejścia do życia. Mąż ma dwa pierwsze i ostatni z wymienionych czynników ryzyka. Staram się dietą minimalizować zagrożenie, tyle mogę…

drobina

9 lat temu

Podpisuję się pod tym co napisała Stazyz. Dwa lata temu wróciłam do aktywnego trybu życia i…wróciłam do życia. Nałogów nie musiałam się pozbywać, bo na szczęście ich nie miałam, ale do ruchu, a zwłaszcza zdrowej diety, musiałam się zmobilizować. Najtrudniejszy był pierwszy miesiąc, a potem już z górki:-X:P:P

stazyz

9 lat temu

No właśnie, jak zawsze wystarczy tylko, a może… aż chcieć! Chcieć zastosować w swoim życiu codziennym -zdrowy styl życia… Nie jest to wcale trudne, wystarczy zdrowa dieta, ruch i pozbycie się nałogów…:):) I można cieszyć się dłuuuuugim i zdrooooowym życiem:P:P;)

Zostaw komentarz