ciąża

Hormonalna terapia zastępcza ma wiele zalet. Pozwala kobietom przebrnąć przez trudny czas menopauzy. Jaki ma związek z ciążą?

Hormonalna terapia zastępcza

Terapia hormonalna jest zalecana kobietom w okresie menopauzy. W czasie przekwitania panie skarżą się na wiele dolegliwości. Nadmierna potliwość, drażliwość, uderzenia gorąca czy wahania nastrojów to dość uciążliwe objawy. Każda kobieta przeżywa menopauzę inaczej, ale jej objawy można skutecznie niwelować. Hormonalna terapia zastępcza pozwala uzupełnić niedobór estrogenów w organizmie kobiety. Zachodzące zmiany regulują podawane hormony, dzięki czemu dolegliwości znacząco się zmniejszają lub całkowicie znikają. Terapia hormonami zapobiega osteoporozie oraz innym chorobom, poprawiając jednocześnie samopoczucie kobiety.

Hormonalna terapia zastępcza a ciąża

Hormony takie jak estrogeny regulują cykl menstruacyjny. Jajniki wytwarzają estrogen, co z kolei wpływa na produkcję progesteronu. Hormonalna terapia zastępcza nie jest więc zarezerwowana tylko dla kobiet, u których wygasła aktywność jajników w związku z menopauzą. Terapia hormonalna pomaga przygotować macicę do ciąży. Kobiety przed menopauzą mogą mieć problem z prawidłową pracą hormonów. Zastosowanie środków farmakologicznych może wyregulować cykl menstruacyjny, przywracając tym samym większą szansę na zajście w ciążę. Inna sytuacja następuje w przypadku ciąży po 40. roku życia. Ciąża   w tym wieku niesie ze sobą duże ryzyko wielu powikłań zdrowotnych, takich jak ciąże mnogie czy poważne wady płodu. Zagrożone może być także życie kobiety. Hormonalna terapia zastępcza nie jest odpowiednią metodą antykoncepcyjną. Panie, które chcą zabezpieczyć się przed ewentualnym zajściem w ciążę mogą stosować antykoncepcję hormonalną, ale będzie się ona różnić od tej zastępczej. Dlatego kobiety stosujące HTZ a będące jeszcze w okresie rozrodczym, powinny pomyśleć o właściwej formie antykoncepcji. Tego typu ochronę zaleci lekarz ginekolog.

HTZHormonalna terapia zastępcza może przygotować kobietę do ciąży, ale nie jest w stanie jej przed nią ochronić. Hormony podawane w okresie menopauzy maja przede wszystkim zmniejszyć towarzyszące jej objawy, poprawiając samopoczucie i komfort życia. Panie, które chcą żyć pełnią życia w okresie menopauzy powinny wziąć pod uwagę terapię hormonami.

Katarzyna Antos