menopauza

Lato uchodzi za ulubioną porę roku większości Polaków, nic dziwnego, słoneczne, ciepłe dni napełniają nas optymizmem, a późno zapadający zmierzch sprzyja spotkaniom towarzyskim. Urlop to także czas beztroski, który stanowi dla nas namiastkę szkolnych wakacji. W końcu możemy na chwilę zapomnieć o piętrzącej się liście obowiązków i skupić na własnych przyjemnościach. Nie wszyscy jednak w ciągu lata czują się komfortowo. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często skarżą się, że wysokie temperatury wpływają negatywnie na ich samopoczucie. Upały nasilają bowiem dokuczliwe objawy przekwitania, do których zaliczamy uderzenia gorąca i zlewne poty. Tymczasem latem menopauza wcale nie musi być straszna. Jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami i w pełni cieszyć się z urlopu nad morzem?

 

Jak estrogeny wpływają na termoregulację organizmu?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, która u statystycznej Polki przypada w okolicach 51. roku życia. Choć przekwitanie stanowi naturalny etap w życiu każdej z nas, niektóre panie przechodzą go z wielkim trudem. Wszystkiemu winne są zmiany w gospodarce hormonalnej. W pewnym wieku czynność jajników, w których dojrzewają komórki jajowe, stopniowo wygasa. Pociąga to za sobą spadek syntezy żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu, które pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji. Nie tylko odpowiadają za płodność kobiet, ale też regulują szereg procesów fizjologicznych. Wykazano, iż receptory estrogenowe znajdują się m.in. w podwzgórzu, w którym mieści się ośrodek termoregulacji. Niedostateczna ilość estrogenów w organizmie kobiety prowadzi do zlewnych potów, uderzeń gorąca i huśtawek nastroju. Oczywiście nie wszystkie panie przechodzą menopauzę w ten sam sposób. Niektóre w ogóle nie odczuwają uderzeń gorąca i zlewnych potów, inne z kolei mają tak skrajne stany emocjonalne, że potrzebują konsultacji lekarskiej.

Jakie zagrożenia niesie hormonalna terapia zastępcza?

Niektóre objawy menopauzy ulegają nasileniu latem, dotyczy to głównie uderzeń gorąca i zlewnych potów. Na szczęście  dokuczliwe dolegliwości można złagodzić, dostarczając organizmowi z zewnątrz brakujących hormonów płciowych. Kobiety w okresie przekwitania po konsultacji z lekarzem mogą poddać się hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na zwiększeniu podaży estrogenów w organizmie poprzez przyjmowanie tabletek lub noszenie plastrów zawierających hormony. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż istnieje różnica między antykoncepcją hormonalną a preparatami podawanymi w okresie przekwitania. Stosowanie HTZ nie zwalnia nas z konieczności stosowania środków antykoncepcyjnych. Z kolei przyjmowanie pigułek zapobiegających ciąży nie zredukuje dokuczliwych objawów menopauzy.  Z badań przeprowadzonych przez serwis www.leczklimakterium.pl wynika, iż Polki niechętnie decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Z tego rozwiązania korzysta zaledwie 17% pań.  Kobiety obawiają się skutków ubocznych kuracji, w tym zmian nowotworowych w obrębie piersi i macicy. Naukowcy zauważyli bowiem, że syntetyczne żeńskie hormony płciowe przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, przez co mogą prowadzić do zmian rozrostowych w obrębie piersi i endometrium.

Polki łykają fałszywe poczucie bezpieczeństwa

W odróżnieniu od hormonalnej terapii zastępczej suplementy diety z fitoestrogenami cieszą się dużym zaufaniem Polek. Czy kobiety słusznie postrzegają ww. produkty jako bezpieczne i nieinwazyjne? Suplementy diety wbrew obiegowej opinii mają niewiele wspólnego z lekami. Fałszywy obraz tego rodzaju preparatów kreują reklamy. W spotach bardzo często można zobaczyć farmaceutę stylizowanego na lekarza, który spokojnym i pewnym głosem opisuje działanie produktu, nierzadko odnosząc się do badań naukowych. Liczby pojawiające się w reklamie zwiększają jej wiarygodność, podobnie jak obco brzmiące, specjalistyczne terminy medyczne. Niestety, polskie prawo nie obliguje producentów suplementów diety do przeprowadzenia badań klinicznych.  W rezultacie nie mamy żadnej gwarancji, iż stosowany przez nas preparat jest skuteczny.  Ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny nie nadzoruje rynku suplementów diety. Te może wytwarzać każdy, nawet osoba niemająca wykształcenia  z zakresu nauk biologiczno-chemicznych.

Leki z pluskwicą groniastą – naturalny sposób na menopauzę Klimadynon

Na szczęście Polki nie muszą wybierać między hormonalną terapią zastępczą a złudnym poczuciem bezpieczeństwa związanym z zażywaniem suplementów diety.  Specjalnie z myślą o kobietach w wieku okołomenopauzalnym, które skarżą się na dokuczliwe objawy przekwitania, w tym zlewne poty i uderzenia gorąca, opracowano leki z pluskwicą groniastą. Są one dostępne bez recepty i dokładnie przebadane, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.  Naturalne leki dostępne bez recepty, których przykładem jest Klimadynon®, spełniają normy ilościowo-jakościowe. Jednocześnie charakteryzują się mniejszą inwazyjnością aniżeli hormonalna terapia zastępcza.

Substancją czynną leku Klimadynon® jest ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej. Cimicifuga racemosa to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Naukowcy zauważyli, że substancje aktywne wyizolowane z kłączy pluskwicy groniastej skutecznie redukują uciążliwe objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca i zlewne poty, które nasilają się latem. Związki uzyskane z Cimicifuga racemosa wyróżnia fakt, iż wykazują selektywne działanie tkankowe. Nie przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, przez co nie zwiększają ryzyka rozwoju raka piersi czy macicy. Ponadto naturalny lek Klimadynon® stabilizuje układ neurohormonalny. Jednocześnie ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej wspiera metabolizm kości oraz układ moczowo-płciowy. Badania kliniczne potwierdzają, iż lek Klimadynon® redukuje kołatanie serca, napięcie nerwowe i poprawia jakość snu (Wuttke i in. 2006).  Dzięki selektywnemu oddziaływaniu substancji czynnych pozyskanych z kłączy Cimicifuga racemosa na receptory serotoniny i dopaminy, Klimadynon® poprawia nastrój pań w wieku okołomenopauzalnym.

Postaw na ubrania z naturalnych tkanin

Aby w pełni korzystać z lata, warto zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni lek łagodzący dokuczliwe objawy przekwitania, ale też w odpowiednią odzież i obuwie. W miarę możliwości staraj się unikać ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Niestety, w sieciówkach coraz trudniej znaleźć odzież uszytą z lnu i bawełny. Sklepy oferują nam natomiast sukienki z poliestru i elastanu, czyli syntetycznych tkanin, które nie pozwalają skórze swobodnie oddychać. Efekt można z łatwością przewidzieć, ubrania z syntetycznych tkanin utrudniają przepływ powietrza, przez co szybko można dostrzec na nich mokre plamy, które z czasem zaczynają roztaczać nieprzyjemną woń. Choć odzież wykonana z lnu i bawełny jest mniej odporna na zgniecenia, to pozwala skórze oddychać i chroni przed przegrzaniem organizmu.

Noś wygodne sandały i klapki

Nie tylko odpowiednio dobrana sukienka jest ważna, latem warto zadbać także o wygodne obuwie. Staraj się unikać zabudowanych butów, ponieważ te utrudniają przepływ powietrza i sprzyjają nadmiernej potliwości stóp. Rozejrzyj się za wygodnymi sandałami lub klapkami. Im bardziej odsłaniają stopę, tym lepiej. Dobrze, aby buty także były wykonane z naturalnych, oddychających materiałów.

Weź szybki prysznic w upalny dzień

W upalne dni staraj się brać prysznic kilka razy dziennie. Rano (przed wyjściem do pracy), po powrocie z biura i wieczorem, zanim położysz się spać. Pamiętaj, aby po wyjściu z wanny lub kabiny, osuszyć ciało i zaaplikować antyperspirant. Jeśli wypoczywasz nad wodą, korzystaj z uroków plażowania. Gdy tylko poczujesz, że robi się za gorąco, schłodź ciało w jeziorze, morzu lub hotelowym basenie.

Jedz lody bez wyrzutów sumienia

Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie butelkę z niegazowaną wodą mineralną. Powinnaś regularnie uzupełniać poziom płynów w organizmie. Latem unikaj jedzenia pikantnych potraw i tłustych, gorących obiadów. Ulubiony rosół zastąp chłodnikiem. Od czasu do czasu pozwalaj sobie na gałkę lodów – sorbety są mniej kaloryczne od lodów na bazie mleka, ale możesz zajadać się obydwoma rodzajami. Ważne, abyś nie polewała ich owocowymi sosami na bazie cukru i nie przystrajała bitą śmietaną w sprayu. Aby organizm mógł strawić lody, musi je najpierw trochę podgrzać, a to oznacza wydatek energetyczny. Szybko schłodzisz organizm, pijąc mrożoną, zieloną herbatę lub dodając do niej kostki lodu.

Postaw na kosmetyki z mentolem

Latem zrezygnuj z kosmetyków o działaniu rozgrzewającym. Balsam do ciała z kapsaicyną, zastąp jego chłodzącym odpowiednikiem na bazie mentolu. Składnik ten oddziałuje na receptory zimna znajdujące się w naszej skórze. W rezultacie przynosi natychmiastową ulgę i przyjemnie chłodzi organizm.

Więcej informacji nt. menopauzy i łagodzenia dokuczliwych objawów przekwitania znajdziesz na stronie www.leczklimakterium.pl

Piśmiennictwo:

  1. Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91

 Tekst sponsorowany