Psychologia W głąb siebie
Joga umysłu

Równowaga duszy i ciała jest nam potrzebna dla uzyskania wewnętrznego spokoju. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają nie tylko na relaks naszego ciała. Sposobem na walkę ze stresem i szalonym tempem życia jest joga umysłu. Na czym polega i dlaczego warto ją praktykować?
Joga nie tylko dla ciała
Joga pozwala ujarzmić nasze ciało. Trzyma w ryzach konkretne pozy, które wciąż powtarza się, dla uzyskania perfekcji i zachowania równowagi. Spokój, harmonia i wspomniana równowaga to istota jogi, która jest znana od wieków. Obecnie praktykują ją ludzie na całym świcie, bez względu na płeć, rasę czy religię. Kolejne asany usprawniają ciało, budują naszą sylwetkę i świadomość fizycznej wytrzymałości. Joga ma też głębsze znaczenie filozoficzne. Jest związana z naszą duszą, czyli wnętrzem, któremu dostarcza wiele korzyści. Niektórym umożliwi osiągnięcie wyższych stanów świadomości, co jest niezwykle interesujące. Ciekawą formą ćwiczeń jest joga umysłu, którą warto wypróbować.
Joga dla umysłu
Nasze myśli są niczym projekcja. Już samo pozytywne nastawienie wiele zmienia, dlatego nie warto z góry zakładać najgorszego. Odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w zmianie nastroju, wyciszeniu się i znalezieniu rozwiązania na dany problem. Naprawdę niewiele trzeba, by uporządkować sobie myśli, poukładać otaczający nas świat. Bardzo często nie dostrzegamy mały rzeczy, które ubarwiają nasze życie. Najlepiej zacząć od takich codziennych drobiazgów, które sprawiają, że stajemy się bardziej szczęśliwi i radośni. Skoro pod wpływem ćwiczeń możemy wymodelować swoje ciało, jest szansa, że zmieniając swoje myślenie, zaczniemy czuć się pewni siebie, radośni i otwarci na nowe wyzwania.
Wartościowym ćwiczeniem jest rozpracowanie swoich myśli, czemu pomóc może ich spisanie i znalezienie rozwiązań oraz argumentów. Nakreślenie problemu pozwoli dojść nam do konkretnych wniosków i uspokoi nasz umysł. Zdarza się, że wyolbrzymiamy problemy i nieco inaczej widzimy pewne zdarzenia pod wpływem emocji. Świeże spojrzenie na sytuację pozwoli ją lepiej ocenić. Nie ma sytuacji bez wyjścia, dlatego optymistycznie podchodźmy do życia.
Na każdą negatywną myśl znajdźmy dobre słowo. Powiedźmy komplement bliskiej osobie, uśmiechnijmy się. Od razu zrobi nam się lżej na duszy. Nie patrzmy przez pryzmat czarnych kolorów, ale dostrzegajmy także piękne barwy. Gdy ktoś nas zdenerwuje, przełamujmy się i spróbujmy powiedzieć coś miłego. Słowa mają wielką moc i potrafią rozwikłać każdą, nawet najbardziej skomplikowaną sytuację czy ogromny stres.
Nasze spojrzenie jest istotne. Nie bez powodu mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Każdą złą chwilę zamieńmy w dobrą. Nic nie dzieje się przez przypadek, bez powodu, dlatego warto odpowiednio patrzeć. Od nas zależy, czy chcemy, by niepowodzenie popsuło na humor na cały dzień. Obróćmy więc zdarzenie w żart, czy kolejną lekcję życia, których jeszcze wiele przed nami. Dzięki jodze umysłu zaczniemy inaczej patrzeć na świat i swoje problemy. W życiu warto przystanąć na chwilę, uśmiechnąć się i odpędzić złe myśli, by cieszyć się tym, co mamy wokół siebie.
Katarzyna Antos
« Dzwoni nieznany numer i cisza lub nachalna reklama…
pati25
6 lat temu
W dzisiejszych czasach,gdy mamy wiele stresu takie wyciszające ćwiczenia z pewnością się przydadzą.Spójrzmy na nasze problemy i oceńmy,może wcale nie są takie beznadziejne jak nam się wydaje.Cieszmy się.
Aneta
6 lat temu
Joga umysłu, pozytywne myślenie, jak zwał tak zwał. Wazne jest to, zeby nie wyolbrzymiać problemów, zeby znajdować radość w małych rzeczach, a wtedy wszystko powoli bedzie się układać i udawać. Często zapominamy jak wiele w naszym zyciu zależy od nas samych i naszego nastawienia…
Mindi
6 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł, przydałyby mi się takie ćwiczenia i takie podejście do życia. Zastanawiam się tylko kiedy znaleźć mam czas na takie ćwiczenia wymagające wyciszenia kiedy minimum pięć osób chodzi wokół mnie i coś do mnie mówi. Jedyną szansę widzę w ciepłej pogodzie, może na ogrodzie uda mi się schować i ćwiczyć fizycznie i umysłowo 🙂
filodendron
6 lat temu
Spokój i równowaga zawsze są wskazane. Pomaga zwłaszcza właściwy oddech, gdy porusza się brzuch w czasie oddechów.
dulcynea
6 lat temu
Ćwiczenia odprężające z pewnością mogą mi się przydać. Jestem znerwicowana i niespokojna. Równowaga ducha bardzo by mi się przydała.
Mam książkę z ćwiczeniami yogi , muszę obejrzeć czy znajdę ćwiczenia dla siebie 🙂
Danusiate
6 lat temu
Nasze umysły są atakowane tysiącem bodźców i chyba rzeczywiście takie odprężające ćwiczenia mogą zdziałać wiele dobrego.