co-mi-da-joga

Dlaczego joga jest wskazaną formą aktywności ruchowej dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym? Wspomniane wcześniej asany, czyli pozycje jogiczne przywracają równowagę ciału zarówno na poziomie fizycznym jak i fizjologicznym.

Pierwszym zauważalnym efektem jest poprawa sylwetki, wyrobienie nawyku prostego trzymania się, z lekko wciągniętym brzuchem, obciągniętą kością krzyżową i otwartą klatką piersiową. Jest to pozycja, w której nas kręgosłup odpoczywa. Joga ma do zaoferowania wiele praktyk, które mogą uśmierzyć ból i przynieść ulgę w przypadku nawet zaawansowanych schorzeń.

Asany wzmocnią nie tylko Twoje mięśnie i ścięgna, uelastycznią ciało, ale także odblokują i przywrócą pełną ruchomość stawom. Przełoży się to na usprawnienie funkcjonowania narządów wewnętrznych i zrównoważenie wydzielania gruczołów zewnętrznych i wewnętrznych. W konsekwencji regularnych ćwiczeń powinny złagodnieć objawy menopauzalne układu moczowo-płciowego. Wyraźnej poprawie ulega również praca układu trawiennego, czego objawem jest wzrost apetytu i zniknięcie ewentualnych problemów z funkcjami przyjmowania pokarmów.

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, ruch przyniesie korzystne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i oddechowym. Ćwiczenia oddechowe wspomagające i pogłębiające praktykowanie jogi określane są nazwą pranayama. Przywracają one prawidłowy, głęboki oddech, zaopatrując ciało w energię i dotleniając każdą komórkę naszego organizmu. Technika ta jest współodpowiedzialna za opanowany i stabilny umysł oraz zwiększoną wydajność w życiu codziennym.

Anna J