Fitness Joga

Co mi da joga?

co-mi-da-joga

Dlaczego joga jest wskazaną formą aktywności ruchowej dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym? Wspomniane wcześniej asany, czyli pozycje jogiczne przywracają równowagę ciału zarówno na poziomie fizycznym jak i fizjologicznym.

Pierwszym zauważalnym efektem jest poprawa sylwetki, wyrobienie nawyku prostego trzymania się, z lekko wciągniętym brzuchem, obciągniętą kością krzyżową i otwartą klatką piersiową. Jest to pozycja, w której nas kręgosłup odpoczywa. Joga ma do zaoferowania wiele praktyk, które mogą uśmierzyć ból i przynieść ulgę w przypadku nawet zaawansowanych schorzeń.

Asany wzmocnią nie tylko Twoje mięśnie i ścięgna, uelastycznią ciało, ale także odblokują i przywrócą pełną ruchomość stawom. Przełoży się to na usprawnienie funkcjonowania narządów wewnętrznych i zrównoważenie wydzielania gruczołów zewnętrznych i wewnętrznych. W konsekwencji regularnych ćwiczeń powinny złagodnieć objawy menopauzalne układu moczowo-płciowego. Wyraźnej poprawie ulega również praca układu trawiennego, czego objawem jest wzrost apetytu i zniknięcie ewentualnych problemów z funkcjami przyjmowania pokarmów.

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, ruch przyniesie korzystne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i oddechowym. Ćwiczenia oddechowe wspomagające i pogłębiające praktykowanie jogi określane są nazwą pranayama. Przywracają one prawidłowy, głęboki oddech, zaopatrując ciało w energię i dotleniając każdą komórkę naszego organizmu. Technika ta jest współodpowiedzialna za opanowany i stabilny umysł oraz zwiększoną wydajność w życiu codziennym.

Anna J

Dlaczego joga jest wskazaną formą aktywności ruchowej dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym? Wspomniane wcześniej asany, czyli pozycje jogiczne przywracają równowagę ciału zarówno na poziomie fizycznym jak i fizjologicznym.

Systematycznie i świadomie praktykowana joga wzmocni również centralny układ nerwowy, poprawi koncentrację i doda sił witalnych. Bardziej zaangażowani adepci jogi osiągną również korzyści na poziomie mentalnym, przez uświadomienie sobie sprzecznych emocji targających ich osobowością i próbę oczyszczenia swojej psyche przez ich powściągniecie.

Nieważne jakimi powodami będziesz się kierować przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu praktykowania jogi, uzyskasz korzyści we wszystkich aspektach życia. Jako kobieta dojrzała, z odchowanymi już dziećmi powinnaś mieć wreszcie czas, aby popracować nad relacjami między własnym ciałem, umysłem i duchem. Joga nauczy Cię wyciszyć umysł i wsłuchać się w sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. Obserwuj je, rozmawiaj z nim, zaspokajaj jego potrzeby, a zaprocentuje to w kolejnych latach zdrowiem, spokojem i radością wolno płynącego późnego wieku.

Anna J

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Joga mma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.Joga usprawnia ruchomośc mięśni, więzadeł i stawów, narządy wewnętrzne są doskonale ukrwione i zaczynają lepiej funkcjonowac. Poprawia się wydzielanie hormonów. Podczas cwiczeń jogi przyspieszona jest przemiana materii, uwalniają się toksyny, usuwane są napięcia, organizm jest dotleniony

pati25

10 lat temu

Kiedyś próbowałam cwiczyc jogę.Ale szybko zrezygnowałam.Teraz jednak zobaczyłam ten filmik,trochę więcej dowiedziałam się o korzyściach jogi i postanowiłam znowu cwiczyc jogę w domu

gwolska

10 lat temu

Myślę, że to cudowne, gdy człowiek może zapanować nad swoim ciałem i umysłem. Nie wszystkim taki stan rzeczy jest dany. Joga przywraca równowagę w całym człowieku i powinno się ją propagować od najmłodszych lat życia.

7-zyczen

10 lat temu

Maz od czasu jak zostal wegetarianinem,to juz 13 lat uprawia joge.Na poczatku bylo to dla mnie smieszne i nie raz probowalam go przy tym rozsmieszac,ale teraz widze efekty…jest niezwykle spokojnym i opanowanym czlowiekiem…potrafi tak „odleciec „przy tym,ze nie poznaje go.Nawet teraz kiedy jest zimno zaszywa sie gdzies w lesie…Cos w tym jednak jest…:):):)

klaryska

10 lat temu

Kiedyś kupiłam książkę „Joga dla każdego” i ćwiczyłam sama w domu, ostatnio zaniechałam ale czas do tego powrócić szczególnie teraz zimą, kiedy mniej ruszamy sie na powietrzu.

lalakosi

11 lat temu

Bardzo ten filmik zadzialal na mnie zachecajaco. Ech, szkoda tylko, ze juz nie ma takiej ladnej pogody, choc ze swoja tusza chyba wstydzilabym sie w jakims parku tak przeciagac i wypinac. Moze raczej pomysle o zajeciach jogi na sali… Swoja droga wiecie Panie ile zwykle w takiej grupie jest osob? Pytam orientacyjnie, bo nie lubie tlumow…

Zostaw komentarz