sposoby na stres

Nikt nie lubi czuć się zestresowany – nawet, jeśli stres wywołany jest czymś pozytywnym. Naturalnym stanem człowieka jest równowaga wewnętrzna i nie lubimy, kiedy coś nas z niej wytrąca. Co robić, by zredukować stres? Dzisiaj przedstawimy Wam niezawodne sposoby na stres.

Czynniki stresowe, czyli stresory, różnią się swoją intensywnością. W zależności od tego, jak mocno uderzają w daną osobę, wywołują krótszy lub dłuższy stres. Na ogół wydarzenia przyjemne stresują krótko i mało intensywnie, za to stresory negatywne mogą oddziaływać bardzo długo, nawet kilka lat.

Każda sytuacja stresowa jest dużym obciążeniem organizmu – napinają się mięśnie, zaciska żołądek, nasz umysł nastawia się na wyszukiwanie niebezpieczeństwa. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, na przykład w pracy, może to prowadzić do wielu groźnych chorób.

Stres krótkotrwały

Czasem jednak stres znika prawie zaraz po ustaniu działania stresora, a denerwujemy się głównie przed wydarzeniem (na przykład przed wizytą u lekarza, kiedy nie mamy wieści od najbliższych). Wiemy, że stres nam minie i tylko czekamy, aż „będzie po”.

Aby się uspokoić w przypadku takiego krótkiego stresu wystarczy zająć czymś umysł, najlepiej działaniem wymagającym sporego skupienia. To właśnie dlatego zdenerwowane panie sprzątają albo wszczynają kłótnię – jest to nasz naturalny sposób na odreagowanie zdenerwowania. Kobiety muszą coś robić rękami!

Bardzo skuteczna jest też medytacja, czyli wewnętrzne wyciszenie, które może być mantrą, modlitwą czy wizualizacją przyjemnego miejsca. Najważniejsze jest oderwanie myśli od czynnika stresującego. W tym czasie powinniśmy unikać słodyczy, gdyż przynoszą one szybki, ale krótkotrwały efekt.

Joanna Pastuszka-Roczek