Fitness Joga

Moja pierwsza joga

moja-pierwsza-joga

Chcesz zacząć przygodę z jogą? Przeczytaj poniższe rady przed pierwszymi zajęciami i zapoznaj się z zasadami praktykowania asan.

1. Zaplanuj dzień tak, aby mało obfity posiłek spożyć na minimum 2 godziny przed treningiem. Jeżeli nie jesteś wegetarianką, postaraj się zjeść tego dnia posiłek bezmięsny.

2. Przez godzinę przed treningiem oraz w trakcie nie przyjmuj żadnych płynów. W razie potrzeby możemy zwilży usta wodą lub wypij niewiele małymi łyczkami.

3. Zawsze zaczynaj od łatwiejszych asan, które rozgrzewają ciało i przygotowują je do bardziej zaawansowanych pozycji.

4. Staraj się oddychać nosem, koordynując wdech i wydech z wykonywaną asaną.

5. Pamiętaj, aby nie przekroczyć „granicy przyjemnego bólu”, czyli indywidualnej granicy rozciągnięcia mięśni.

6. Staraj się wykonywać wszystkie ruchy i ćwiczenia powoli, co da Ci możliwość wglądu we własne ciało i ułatwi zapanowanie nad nim.

7. Spróbuj wykonać asany przy pełnej koncentracji i świadomości ruchu przy jednoczesnej relaksacji umysłu.

8. Jeżeli masz możliwość ćwiczenia jogi wczesnym rankiem skorzystaj z niej. To. najlepsza pora na tego rodzaju aktywność.

9. Jeżeli zajmujesz się sportem lub rekreacją, to zaplanuj dzień w ten sposób, aby od rana ćwiczyć jogę, a po południu rekreację lub odwrotnie. Nie praktykuj asan tuż po intensywnym treningu aerobowym lub siłowym.

10. Jeżeli ćwiczysz w domu postaraj się, aby pomieszczenie było zamknięte, dobrze wywietrzone i ciche. Wyłącz wszelkie telefony i telewizor. Możesz włączyć muzykę relaksacyjną.

11. Ćwicz w wygodnym, niekrępującym ruchów stroju, najlepiej wykonanym z naturalnego materiału. Nie oznacza to, że musisz mieć luźny, „za duży” t-shirt. Koszulka bliska ciału pozwoli nauczycielowi skontrolować twoją postawę i wygięcia kręgosłupa.

12. Informacja dla kobiet w okresie przed menopauzalnym: jeżeli masz miesiączkę nie krępuj się poinformować o tym instruktora. Niektóre pozycje są w tym przypadku niewskazane.

13 .Pamiętaj, że lepiej jest ćwiczyć krócej, a regularniej (wskazane są codzienne kilkunastominutowe sesje) niż raz w tygodniu intensywniej przez 1,5 godziny.

14 .Nie traktuj jogi jako dyscypliny sportowej, w której można rywalizować z ćwiczącymi dokoła adeptami.

15. Po zakończonych ćwiczeniach pamiętaj o relaksie. Powinien on trwać minimum 5 minut. Możesz ułożyć się do shavasany , czyli „pozycji zmarłego”. Pamiętaj o prawidłowym podnoszeniu się z pozycji leżących:

a)przekręcenie ciała na prawy bok
b)podniesienie się do siadu opierając ciężar ciała na ręce
c)nie wolno szarpać głową!
d)pobądź chwilę w siadzie i następnie wstań

16. Pamiętaj, że tylko regularna praktyka asan pozwoli Ci doświadczyć wszystkich korzyści, które niesie za sobą joga, zarówno na poziomie ciała, ducha jak i psychiki.

Anna J

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Pomocne i ważne rady.Nie próbowałam jogi ale może najwyższy czas bo podobno joga jest dobra dla kobiet w okresie meno

Monia

12 lat temu

Bardzo fajnie zrobiony krótki przewodnik dla początkujących z jogą 🙂 mam nadzieję, że więcej Pań zmobilizuje i zachęci do aktywnego stylu życia. Zajęcia z jogi działają niezwykle rozluźniająco, poprawiają samopoczucie i sprawiają, że mamy ochotę na więcej 🙂

Annastazja

12 lat temu

Basikmac, pochwal sie później wrażeniami, bo ja jestem zachwycona troską instruktora- jogina o nowe osoby w grupie. Na żadnym aerobiku nikt tak o mnie nie dbał:) krzywdy sobie na pewno nie zrobię, a bałam sie troszke, bo koleżanki miały różne doświadczenia z jogą.

mjbz

12 lat temu

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Joga interesuje mnie od dawna ale wiem, że to nie dla mnie. Mam za dużo energii i ćwiczę przy ostrzejszej muzyce (np Rammstein). Lubię krótko i na całość ;).

lalakosi

12 lat temu

Ja pierwsze zajecia jogi mam juz za soba, dlatego tylko moge potwierdzic rady autorki tekstu. Przyznam jednak, ze o tym by nie przyjmowac plynow przed nie wiedzialam

Zostaw komentarz