Poradniki Styl życia

Dzwoni nieznany numer i cisza lub nachalna reklama…

dzwoni nieznany numer i cisza

Chyba nie ma osoby, która choć raz w życiu nie stałaby się ofiarą pracowników call center uparcie wydzwaniających na prywatny numer telefonu.  Połączenia potrafią przychodzić w środku nocy, a wszystko to, by przekonać potencjalnego klienta do produktu lub zarobić na jego naiwności. Jeśli dzwoni nieznany numer i cisza zapada po drugiej stronie słuchawki, nie oddzwaniaj na niego. To mogą być oszuści, którzy za każdą minutę połączenia zainkasują 12 zł lub więcej. Co zrobić, gdy dręczą cię telefony od nieznanych numerów? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli nachalnie wydzwania do ciebie pracownik call center, masz prawo zapytać go o kilka rzeczy. Przede wszystkim o to, skąd ma twój numer telefonu. Jeśli nie udostępni ci tej informacji, powołując się na ogólną dostępność numeru lub tajemniczą bazę, masz prawo zgłosić sprawę Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Warto spisać nazwę firmy, im dokładniejsza, tym lepiej. Jeśli jej nie znasz lub nie pamiętasz, poproś pracownika call center o to, aby się przedstawił ponownie.

Karty lojalnościowe w drogerii a nachalni telemarketerzy

Tak naprawdę warto zachować zimną krew i nie obrażać ankietera czy telemarketera. To nie jego wina, że twój numer telefonu znalazł się w jego bazie. Winić należy tych, którzy w nielegalny sposób pozyskali kontakt do ciebie. Od czasu do czasu hakerzy włamują się na strony instytucji finansowych i telekomunikacyjnych. Wykradają z nich dane, po czym nimi handlują lub publikują w internecie.  Zdarzają się też nieuczciwi pracownicy w szeregach banków i firm telekomunikacyjnych, którzy wynoszą z biura bazy danych i handlują nimi w internecie. Czasem zapominamy o tym, że zakładając kartę lojalnościową w drogerii wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych i przekazywanie ich podmiotom współpracującym z właścicielem drogerii.  Warto zatem uważnie czytać wszelkie papiery, które podpisujemy, zakładając karty lojalnościowe. Z wielu z nich korzyści są marne i nie równoważą strat, jakie ponosimy denerwując się, gdy nachalnie wydzwania do nas obcy numer.

Uważnie czytaj umowy, które podpisujesz

Jeśli jednak podpisując umowę na abonament  telefoniczny z firmą x, nie wyraziliśmy zgody na to, aby przekazywała ona nasze dany innym podmiotom, to nie ma do tego  prawa. Na razie obowiązuje prawo, które zakłada, że zgoda musi zostać wyrażona w sposób jednoznaczny.  Nie istnieje zatem zasada domniemania zgody, która zakłada, że skoro mam telefon w firmie x, to firma y może uzyskać od niej nasz numer telefonu i zasypywać nas ofertami nie do odrzucenia.  Najważniejsze to czytać uważnie umowy i zgody, które się podpisuje.

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

W każdej chwili masz prawo wycofać swoją zgodę na wykorzystywanie twoich danych osobowych.  Gdy kolejny raz zadzwoni akwizytor, poproś go, aby usunął twój numer z bazy danych, gdyż nie życzysz sobie dalszych telefonów.  Możesz też powołać się na istniejące przepisy prawa, które zezwalają ci na odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Powinnaś mieć też wgląd do swoich danych, jeśli call center nie jest w stanie podać ci sposobu ich pozyskania, prawdopodobnie nie zgodzi się na wgląd w ich treść. Nigdy nie dzwoń na specjalne numery podawane przez nachalnych telemarketerów. To może bowiem być pułapka, która  będzie cię drogo kosztowała.  Niektórzy bowiem opracowali własny sposób na dochodowy biznes. Ludzie nękani telefonami pragną odzyskać spokój.  Nic dziwnego, że chętnie dzwonią na numer, pod którym mogą odwołać swoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Połączenie jest jednak bardzo kosztowne, a infolinia zajęta i trzeba czekać.

Brak zgody na nagrywanie rozmowy

Jeśli po raz kolejny oferują ci pożyczkę w banku, którą nie jesteś zainteresowana, możesz powiedzieć wprost, że nie życzysz sobie bycia nagrywaną. W związku z tym, iż rozmowy ws. kredytów i zmian w umowie muszą być nagrywane, pracownik banku powinien się rozłączyć. Na razie nie ma większych problemów z wyegzekwowaniem swojego prawa do ochrony prywatności i nienagrywania rozmowy.

Dzwoni nieznany numer i cisza

To kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy od ludzi. Gdy widzimy nieznany numer, myślimy o tym, że ktoś z naszych bliskich ucierpiał w wypadku samochodowym. W rezultacie oddzwaniamy i płacimy za to niemałe pieniądze. Warto pamiętać, że tego typu połączenia są realizowane przez programy komputerowe i ustawiane automatycznie. Jeśli jakiś numer nas dręczy, możemy zacząć go odrzucać. To rozwiązanie ma rację bytu tylko wówczas, gdy mamy pocztę głosową, która pożera pieniądze dzwoniącego, chyba że ten ma darmowy abonament.

Nękanie przez nieznane numery

Znane są jednak przypadki uporczywego nękania przez nieznane numery.  Te potrafią dzwonić do nas w środku nocy po kilkanaście razy. Jest to działanie z pogranicza stalkingu, które można zgłosić policji. Niestety, funkcjonariusze bardzo często lekceważą zgłoszenia, na szczęście można odwołać się do ich przełożonych. Skarga, która wpływa do samego komendanta policji, nie może zostać zlekceważona. Ten ma obowiązek rozpatrzyć jej zasadność.

Blokada niechcianych numerów

Możemy też próbować zablokować dany numer u operatora, ale ten raczej odmówi nam pomocy. Na szczęście w niektórych telefonach istnieje możliwość dodawania nachalnych numerów na czarne listy. Osoby z tych numerów nie mogą się z nami kontaktować, chyba że je odblokujemy. Niestety, nie wszystkie modele telefonów zostały wyposażone w taką funkcję.

Zmiana numeru to ostateczność

W skrajnych przypadkach, gdy ktoś wziął nasz numer na celownik, możemy go po prostu zmienić. O ile w przypadku telefonów prywatnych jest to uciążliwe, ale możliwe, o tyle komórki służbowe rodzą wiele komplikacji. Klienci bowiem znają nasz stary numer, można jednak spróbować poinformować ich o zmianie za pośrednictwem nowej wizytówki wysyłanej na ich numery telefonów.

Irmina Cieślik

 

Komentarze (4)

Tess

6 lat temu

Bardzo denerwuję się takimi telefonami. Chcę grzecznie przerwać rozmowę ale te osoby są nachalne. Jak słyszą, że to starsza osoba to na siłę naciskają na zakup lub zgodę na zaproszenie. Mam tylko telefon stacjonarny. Nie wiem kto dzwoni, więc nie oddzwaniam.

Mindi

6 lat temu

Takie telefony to utrapienie. Do tej pory telefony dzwoniły na prywatne numery. Ostatnio dzwonią do mnie do pracy. Denerwuję się bo przerywają mi pracę albo rozmowę z klientem. Nigdy nie oddzwaniam bo czytałam o naciąganiu finansowym.

dulcynea

6 lat temu

Mnie także nękają takie telefony , odbieram i dziękuję za oferowane usługi .
Kiedy nie zdążę odebrać nie oddzwaniam.
Zawsze zastanawiam się skąd mają na mnie namiary .
Z porad w artykule chętnie skorzystam.

Danusiate

6 lat temu

Nigdy nie oddzwaniam na nieznane numery, a kiedy odbieram telefon i słyszę muzyczkę – od razu się wyłączam. Fakt, że telemarketing potrafi być bardzo uciążliwy.

Zostaw komentarz