Natura i eko Relaksuj się zdrowo

Joga, czyli uczenie się samego siebie i swojego ciała pokory

joga-czyli-uczenie-sie-samego-siebie-i-swojego-ciala-pokory

Poza Indiami praktykuje ją prawie 200 mln ludzi na świecie. W Polsce mamy już ponad 100 szkół jogi, a liczba czynnych joginów ciągle wzrasta. Czym jest joga i co może dać dojrzałej kobiecie? Odpowiedzi udziela nam Lilianna Tkocz, rehabilitantka i instruktorka fitness.

W moim mniemaniu i pewnie wielu innych osób joga to zajęcia wyciszające, poprawiają stan ducha i ciała, czy tak jest naprawdę?

Pójście tropem, że joga to wyciszenie i spokój ducha to nic bardziej mylnego. Ja rozróżniam dwa rodzaje jogi, tę którą prowadzą jogini, osoby wykwalifikowane i to jest to joga, którą traktujemy jako teorię podejścia do świata i do siebie. A joga, którą proponują fitness kluby jest bardziej nastawiona na ciało. Czyli mniej na duszę bo nie ma mantry, nikt tego w ten sposób nie prowadzi, joga w fitnessie jest typowo cielesna.

Jak się prowadzi jogę, którą proponują fitness kluby?

Jogę taką można poprowadzić absolutnie relaksacyjnie ponieważ jest wolna muzyka, wręcz wyciszająca.

A stwierdzenie, że joga nie wymaga wysiłku jest bardzo mylne. Joga wymaga wysiłku i ogromnej samodyscypliny, świadomości samego siebie i naprawdę może być ćwiczeniami siłowymi. Oczywiście część ćwiczeń polega na rozciąganiu, ale to też wymaga siły i wytrzymałości.

Zajęcia są fantastyczne w skutkach bo poprawiają mobilność, stawy stają się bardziej elastyczne, wzmacnia mięśnie, poprawia stabilizację ciała, a przy tym ciało staje się bardzo gibkie. Joga uczy oddychania, jak używać płuc i przepony, a panowanie nad oddechem to relaks i wyciszenie.

Jeśli kobieta idąc na pierwszą jogę myśli, że przyszła na odprężające i relaksujące zajęcia to w tym momencie może zostać zaskoczona?

Tak, oczywiście. Może się zmęczyć na nich, a nawet spocić. Rozpoczynając przygodę z jogą na pierwszych zajęciach powinna powiedzieć instruktorowi, że jest tu pierwszy raz. Na pewno wtedy asany zostaną przedstawione w podstawowych formach gdyż uczymy się podstaw i prawidłowej techniki. Bez prawidłowej techniki nie ma możliwości pracy i nie „poczuje” się własnego ciała.

Kanka

Poza Indiami praktykuje ją prawie 200 mln ludzi na świecie. W Polsce mamy już ponad 100 szkół jogi, a liczba czynnych joginów ciągle wzrasta. Czym jest joga i co może dać dojrzałej kobiecie? Odpowiedzi udziela nam Lilianna Tkocz, rehabilitantka i instruktorka fitness.

Na samym początku uczymy się jak odpowiednio ustawić ciało, jak odpowiednio nim pracować bo okazuje się, że coś trzeba będzie napiąć i coś rozluźnić. W tym momencie nie pracuje się wizualnie nie widać napinających się mięśni, pracuje się w sobie i trzeba to wyczuć, zwiększyć świadomość ciała. To jest uczenie się samego siebie i swojego ciała, joga uczy pokory.

Jak długo trwa opanowanie jogi?

Joga to powielane asany, których się człowiek uczy, ćwicząc doskonali je pod względem techniki, która jest kluczem do uzyskania oczekiwanych efektów. Jeśli nie możemy regularnie chodzić na zajęcia to zapamiętujemy odpowiednie sekwencje i ćwiczymy, systematyczność jest tu nadrzędną wartością. Opanowanie podstawowych sekwencji, które wykona się poprawnie trwa rok albo dłużej, ale jest satysfakcjonujące. Dąży się w ten sposób do ideału i wykształca cierpliwość. Jeśli opanuje się asany i technikę można ćwiczyć jogę dynamiczną, gdzie przejścia między asanami są naprawdę bardzo szybkie.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania jogi?

Istnieją pewne przeciwwskazania. Jeśli ktoś miał problemy z kręgosłupem, bądź jest po świeżych dyskopatiach to nie powinno się ćwiczyć. Są też asany, których nie można wykonywać przy kręgozmykach, dyskopatiach bo są zbyt obciążające. Ale nie jest to problem wystarczy poinformować o tym instruktora. Jest tak duży wachlarz asanów, że na pewno instruktor dostosuje odpowiednie do naszych potrzeb. Oprócz przeciwwskazań fizycznych jest jeszcze inne zastrzeżenie, a mianowicie jeśli ktoś lubi żywe ćwiczenia to w jodze może się nie odnaleźć.

Kanka

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Jogę uprawia duża grupa osób.Ma ona wiele zallet.Z pewnością każdej z nas te ćwiczenia jogi przyniosą wiele satysfakcji i zadowolenia

okulary

9 lat temu

W dzisiejszym zagonionym świecie,pełnym różnych niespodzianek,czasami zaskakujących i stresujących
bardzo popularna jak się słyszy jest Joga .Wycisza, uspokaja technika wykonywania, ćwiczeń mnie zainteresowała, w odpowiednim skupieniu muzyki praca sama w sobie którą trzeba wyczuć i doskonalić daje te znakomite efekty.Oczywiście kontrolowana przez instruktora.

amchojnacka

9 lat temu

sama jestem zwolenniczką tego typu gimnastyki. Ma na mnie pozytywne działanie nie tylko pod względem sprawności fizycznej ale również równowagi psychicznej. Po jodze czuję się naprwdę wspaniale i mogę przenosić góry.

joasiaaa

9 lat temu

Ja niestety mam problemy z kręgosłupem.Ale mam nadzieję, że jeśli kiedyś się wybiorę na takie zajęcia to mój instruktor znajdzie odpowiednie dla mnie ćwiczenia.

Zostaw komentarz