Moda Poradnik stylowy
Czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną?

Moda na bycie fit wciąż jest żywa. Coraz chętniej uprawiamy wszelkiego rodzaju sportu, zmieniamy swoje nawyki i zaczynamy żyć bardziej zdrowo. W życiu kobiety przychodzi okres przekwitania, który wiele zmienia. Czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną?
Menopauza a życie kobiety
Kobiety między 45. a 55.rokiem życia przechodzą menopauzę. To oczywiście umowne ramy, a nadejście przekwitania tak na prawdę zależy od indywidualnego organizmu kobiety. Może się zdarzyć, że nastąpi znacznie wcześniej lub w późniejszych latach życia. Menopauza to okres zmian, który naturalnie zachodzi w organizmie. Zmiany dotyczą zaburzeń hormonalnych. Wraz z wiekiem, spada poziom produkcji kobiecych hormonów płciowych, a co za tym idzie, kobieta przestaje być płodna. Przekwitaniu mogą towarzyszyć różne objawy,które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym aktywność fizyczną. Dlaczego tak się dzieje?
Czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną?
Menopauza może ograniczać aktywność fizyczną, co jest związane z zachodzącymi zmianami. W okresie przekwitania, obserwujemy spadek wydzielania dopaminy. Hormon ten jest w dużej mierze odpowiedzialny za motywację. Im mniej produkuje go nasz mózgu, tym mniejszą ochotę mamy na wykonywanie jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Zmiany hormonalne czy przyjmowane w związki z nimi specyfiki, mogą prowadzić do zwiększenia wagi, co także może przekładać się na brak ochoty na sport. Argumentem będzie także rozdrażnienie i poczucie zmęczenia. Zmienne nastroje powodują, że co chwilę czujemy się inaczej, nie myśląc nawet o tym, by iść pobiegać, czy pojeździć na rowerze. W trakcie menopauzy, kobiety często narzekają na nadmierną potliwość i uderzenia gorąca. Obawiają się, że ćwicząc, tylko wzmogą te objawy i będą czuć się gorzej. Niektóre z pań stwierdzają, że w tym wieku ćwiczenia nie są już im potrzebne. Najzwyczajniej w świecie, pozbawione motywacji i nadziei na lepsze jutro, rezygnują z aktywności fizycznej.
Podczas menopauzy warto ćwiczyć
Przekwitanie nie jest chorobą i nie powinno ograniczać naszej aktywności fizycznej. W każdym wieku warto uprawiać sport, nie ma znaczenia czy mamy 20. czy 50. lat. W okresie menopauzy tym bardziej powinnyśmy zadbać o wygląd swojej sylwetki oraz zdrowie. Codzienna dawka ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej, odzyskamy energię do życia i dobry humor. Ruch jest o tyle ważny, że jest cennym elementem profilaktyki otyłości czy osteoporozy. Jeśli więc chcemy zachować sprawność na długie lata, nie pozwólmy by menopauza nas ograniczała. Ćwiczmy i cieszmy się zdrowym stylem życia. Wtedy objawy menopauzy przestaną być tak dokuczliwe, a my będziemy zadowolone z efektów naszej aktywności.
W naszym życiu nie powinno być żadnych ograniczeń, to od nas samych zależy, jak może wyglądać nasze codzienne funkcjonowanie. Razem ze sportem życie się zdecydowanie zdrowiej, dlatego warto ćwiczyć i czerpać z tego jak najwięcej korzyści, zarówno fizycznych jak i psychicznych.
Katarzyna Antos
« Peeling kwasowy spowalnia procesy starzenia się skóry?
Tess
7 lat temu
Przeszłam już menopauzę, i napiszę, że są różne powody braku aktywności kobiety w średnim i starszym wieku. Pewnie trochę się nie chce. Oprócz tego jesteśmy słabsze i bardziej schorowane. Jednak powinniśmy starać się ruszać bo to ważne dla kręgosłupa i psychiki.
Emilly27k
7 lat temu
Obserwując moją mamę to aktywności jej nie brakuje w tym momencie. Na szczęście lubię z nią spacery. Czasem zazdroszczę jej energiczności. Dobrze,że zmieniłam teraz podejście do ćwiczeń. Koniecznie przy muzyce muszą być wykonywane.
dulcynea
7 lat temu
Powinniśmy ćwiczyć , pomimo że nam się nie chce , bo aktywność fizyczna pomaga nam łagodnie przejść ten trudny okres menopauzy.
Nie dajmy się ograniczać !
pati25
7 lat temu
Interesujący artykuł.W okresie menopauzy często nie mamy na nic ochoty.Zwalamy to właśnie na menopauzę.
A aktywność fizyczna jest nam niezbędna w tym okresie.Ja ćwiczę codziennie około godziny.