Depresja Menopauza Przed menopauzą
Czy to początek menopauzy?

Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?
Zmęczenie i menopauza
Nadmierne zmęczenie jest jednym z objawów nadchodzącej menopauzy. Kobiety przestają mieć tyle energii, co wcześniej i jest to dla nich źródłem frustracji. Te same obowiązki zaczynają sprawiać trudności. Odczuwamy większe przemęczenie i zniechęcenie, brak ochoty do aktywności. Przyczyny tkwią w zmianach, jakie zachodzą w organizmie wchodzącym w etap klimakterium.
Wahania hormonalne mogą powodować problemy z samopoczuciem i utrzymaniem stałego poziomu energii. Kłopoty ze snem dodatkowo sprawiają, że nie mamy w ciągu dnia dość siły, by skupić się na zwykłych obowiązkach. Swoją rolę odgrywa tu także spowolniony metabolizm i źle dobrana dieta. Na problemy okresu przekwitania pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza, zioła, aktywność fizyczna i zmiana trybu życia. Po jakimś czasie zmęczenie powinno ustąpić.
Nie tylko menopauza!
Nie można jednak zrzucić całej winy za nadmierne zmęczenie na klimakterium. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas (kilka miesięcy) bez przerwy i są uporczywe, może to świadczyć o zupełnie innych problemach zdrowotnych.
M. Witczak
Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?
Zmęczenie a menopauza
Istnieje szereg chorób, których objawem jest narastające zmęczenie, senność, brak aktywności oraz kłopoty z koncentracją. Aby pozbyć się tych uporczywych dolegliwości konieczne jest dokładne rozpoznanie schorzenia i jak najszybsze leczenie. Najczęstszymi chorobami, dopadającymi kobiety w różnym wieku, są:
- Depresja
- Cukrzyca
- Anemia
- Choroby tarczycy
- Niewydolność nerek
- Zapalenie wątroby
- Fibromialgia (choroba mięśni)
- Bezsenność
Oprócz tego warto zwrócić większą uwagę na wszystkie przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą wywoływać skutki uboczne w postaci zmęczenia i obniżenia aktywności życiowej. Po ich odstawieniu wszystko powinno wrócić do normy.
Zespół Przewlekłego Zmęczenia
Jeśli lekarz wykluczy wszystkie inne choroby, a zmęczenie trwa dłużej niż pół roku i nie ustępuje mimo dłuższego odpoczynku (np. urlopu) może to świadczyć o Zespole Przewlekłego Zmęczenia. ZPZ to nowa choroba cywilizacyjna dotykająca bardzo często kobiety w różnym wieku.
M. Witczak
Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?
Jej głównymi przyczynami są: przepracowanie, brak odpoczynku, nadmierny stres, zła dieta. Czasami wraz z ZPZ może występować depresja. Innymi charakterystycznymi objawami przewlekłego zmęczenia są stany podgorączkowe, częste infekcje, bóle głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle mięśni i stawów, chrypa i bóle gardła, kołatanie serca, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia.
Diagnozę potwierdza się poprzez szczegółową analizę krwi i moczu oraz badaniem poziomu hormonów tarczycy. Przy ZPZ zalecany jest przede wszystkim dość długi urlop, aby powrócić do równowagi psychofizycznej, zdrowy i aktywny tryb życia, właściwa dieta, uprawianie sportu, zażywanie witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz odpowiednia ilość snu.
Kiedy jesteśmy zmęczone nasza wydajność nawet przy najprostszych czynność spada o 50%. Trudno skupić się na pracy czy na obowiązkach domowych. Obniża się nastrój i łatwo popaść w niską samoocenę. Chroniczne zmęczenie jest bardzo groźne dla organizmu, zwłaszcza jeśli nie mija mimo odpoczynku – dlatego nie odwlekajmy wizyty u lekarza mając nadzieję, że zmęczenie wreszcie samo przejdzie.
M. Witczak
« Profilaktyka osteoporozy
elle@elle
9 lat temu
zgadzam sie z pati ,trzeba dbac o higiene snu,wywiwtrzyc sobie wczesniej pokoj,i zmeczyc sie wczesniej na dobry sen:)))
pati25
12 lat temu
To,że jesteśmy zmęczone mma różne przyczyny.Niektórzy nawet po przespanej nocy wstają zmęczeni.Mnie to nie spotyka.Zawsze budzę się wypoczęta.Czasami jak jest brzydka pogoda,spada ciśnienie to jestem rozbita,zmęczona i nic się nie chce
basia4ab
12 lat temu
Ja od około 7 lat czuję się bardzo często zmęczona.Myślałam że to jest normalne i przypisywałam to wiekowi.Ale akurat w moim przypadku, to jest choroba miastenii.Mimo że mam miastenię oczną, to lekarz stwierdził, że od tej choroby mam takie osłabienie.W ciągu dnia muszę robić sobie przerwę krótką, co jakiś czas, by słabość minęła.Wystarczy że położę się na pół godziny i znów mogę coś lekkiego zrobić.Wczoraj miałam kryzysowy dzień.Nic mi się nie chciało robić,a jak coś zrobiłam, to z wielkim wysiłkiem.Nawet przed komputerem nie miałam siły siedzieć, większość dnia przeleżałam w łóżeczku.Dzisiaj wstałam o godzinie 6 rano całkiem wypoczęta.Na godzinę 7 pojechałam do kościółka, po przyjeździe zabrałam się za zrobienie obiadu.Teraz zrobiłam sobie przerwę, by troszkę poczytać artykułów i zobaczyć, co nowego na forum.Basia
Emilly27k
12 lat temu
Niezbyt sympatycznie , że akurat masz astmę i tarczycę.Czytałam,że najlepszy jest długi sen ma to wszystko. Coś w tym jest. Moim zdaniem prędzej chyba kobiety depresja,chociaż nie wszystkie się do tego przyznają.
drobina
12 lat temu
Od paru lat czułam się bardzo zmęczona i na nic nie miałam sił i myślałam, że to właśnie ZPZ. Trzy lata temu okazało się, że mam astmę, a w tym roku „na dokładkę”, że mam też niedoczynność tarczycy – stąd to zmęczenie. Lekarstwa na pewno trochę pomagają, ale czasem czuję się bardzo zmęczona. Teraz jednak więcej wypoczywam (dłużej śpię) i jest pewna poprawa.
tereska56
12 lat temu
Z ta energią to u mnie jest tak, ze jak mam „gorszy dzień”, to czuję się zupełnie bez sił. Nie wiem co bym rozbiła – nic nie pomaga. Na szczęscie to zmęczenie przechodzi, więc myśle że nie jest objawem choroby.