ABC menopauzy Menopauza

Po co nam menopauza?

po-co-nam-menopauza

Ludzkie przekwitanie jest rzadkością w świecie biologii – większość gatunków zwierząt zachowuje płodność do końca życia. Menopauza jest często początkiem obniżenia jakości życia i zdrowia kobiet. Czy natura robi nam krzywdę?

Masz 45+ lat, czujesz się świetnie, wreszcie zaczynasz mieć czas dla siebie, wydaje się, że możesz zacząć życie „na własny rachunek”… a tu nagle biologiczny zegar zaczyna zachowywać się, jakby ktoś mu zabrał parę zębatek i sprężynek. To menopauza – krytyczny okres dla kobiecego zdrowia i kondycji.

Menopauza – krytyczny okres

Nigdy wcześniej ani później nie następuje tak gwałtowny wzrost ryzyka zachorowania na osteoporozę, choroby układu krążenia, przemiany materii, pojawiają się problemy ze stawami, włosami, skórą, zdrowiem intymnym. Tak, jakby nasze ciało uparło się, by zniszczyć nas od środka.

Do tego dochodzą problemy z pamięcią, koncentracją, emocjami. Mogą pojawić się uderzenia gorąca, zimne poty, skurcze mięśni, palpitacje, migreny… Pod względem biologicznym menopauza to prawdziwa porażka! Po co nam to wszystko?

Przyczyny menopauzy

Choć biologowie zgadzają się, że przekwitanie jest naturalną, charakterystyczną dla naszego gatunku cecha, nie potrafią wyjaśnić, dlaczego zawsze następuje mniej więcej w tym samym wieku – i teraz i sto lat wcześniej, gdy średnia życia była dużo krótsza.

Joanna Pastuszka-Roczek

Ludzkie przekwitanie jest rzadkością w świecie biologii – większość gatunków zwierząt zachowuje płodność do końca życia. Menopauza jest często początkiem obniżenia jakości życia i zdrowia kobiet. Czy natura robi nam krzywdę?

Nie wiedzą też, dlaczego niektóre panie po menopauzie żyją jeszcze kilkadziesiąt lat, a inne znacznie krócej.

Menopauza to ustanie czynności jajników, a zarazem zakończenie okresu płodnego w życiu kobiety. Antropologowie widzą w tym dowód na to, że ludziom potrzebna jest instytucja babci – osoby, która weźmie czynny udział w skomplikowanym procesie wychowywania małego człowieka. Nie byłoby to możliwe, gdyby musiała zadbać o swoje własne malutkie dzieci.

Jest jednak jeszcze inna teoria, która bardziej do mnie przemawia – menopauza to sygnał naszego ciała, że dość już się poświęcałyśmy dla innych, czas zająć się sobą.

Menopauza – czas zmian

Wyobraźmy sobie, że menopauza (i pogorszenie zdrowia) spotykają nas o wiele później, na koniec życia. Teraz, kiedy cierpimy na uderzenia gorąca i inne nieprzyjemności, wiele oddałybyśmy, żeby tak było. Ale spójrzmy na to z drugiej strony: wtedy na pewno miałybyśmy więcej dzieci, albo miałybyśmy je w naprawdę późnym wieku.

W pierwszym przypadku do końca życia spalałybyśmy się dla rodziny, w drugim – mogłybyśmy nie zdążyć wychować dzieci. Być może część kobiet dałaby radę oderwać się od rodziny i zająć się sobą, a do macierzyństwa podchodziłaby rozsądnie – spójrzmy prawdzie w oczy – ile jest kobiet, które przestają rodzić dzieci tylko dlatego, że już nie mogą?

Joanna Pastuszka-Roczek

Ludzkie przekwitanie jest rzadkością w świecie biologii – większość gatunków zwierząt zachowuje płodność do końca życia. Menopauza jest często początkiem obniżenia jakości życia i zdrowia kobiet. Czy natura robi nam krzywdę?

Ile jest takich, którym dopiero poważne problemy zdrowotne uświadomiły, że trzeba zadbać też o swoje potrzeby? Z ręką na sercu: ile z nas wcześniej w ogóle pomyślało, że warto by trochę poćwiczyć, zwrócić uwagę, żeby zdrowo się odżywiać, rozwijać swoje pasje?

Menopauza to dar natury – trochę nieprzyjemny, jak kolce na róży, ale bardzo potrzebny. Dzięki menopauzie i specyficznym potrzebom kobiet nauka i medycyna poszły do przodu, rozwinęła się dietetyka i badania nad hormonami.

Nie taka menopauza straszna, jak ją malują – dzięki HTZ, diecie, ćwiczeniom i rozwojowi pasji możemy odpowiednio zadbać o własne samopoczucie i zdrowie, skutecznie walcząc z przykrymi dolegliwościami. Równocześnie nabywamy zdrowych, mądrych nawyków, które pozwolą nam na dalsze, ciekawe życie.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (9)

pati25

10 lat temu

Nawet taka menopauza,kolejny etap w życiu kobiety ,
wiążąca się z przykrymi,dokuczliwymi objawami ma swoje dobre strony.Z jednej przypisujemy sobie prawo do narzekań.O tym wspominała w swoim komentrzu Mej.Z drugiej strony kobieta ma więcej czasu,abby poświęcić sobie.Zadbać o siebie,rozwinąć swoje ukryte talenty,pasje :-X:-X:-*

Emilly27k

10 lat temu

To prawda,że artykuł został dobrze przedstawiony. Dobrze,że ktoś zobaczył to zjawisko kobiece dobrym okiem.

Tess

10 lat temu

Przyznaję, że czas menopauzy to jest dobry moment aby zająć się sobą. Ale szkoda, że tego czasu dla siebie kobieta nie ma wcześniej. Bo później to czasem nie wiadomo na co ten czas spożytkować.

Mindi

10 lat temu

Optymistycznie napisany artykuł i zupełnie inaczej można spojrzeć na ten czas. Na pewno menopauzą możemy usprawiedliwić swoje słabości i na pewne obowiązki się nie zgadzać.

drobina

10 lat temu

Tak! Tak! Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że menopauza jest właśnie po to, żebyśmy wreszcie pomyślały o sobie i o nowych smakach życia:-X:-X:P

mejgosia

10 lat temu

Po co? A choćby po to by mieć okazję ponarzekać!;) Menopauza to dobry sposób na zwalanie różnych niepowodzeń i dolegliwości, to wspaniała wymówka na podły nastrój, ale także to odpowiednia chwila na zmiany, przemeblowanie swojego umysłu i łagodne przejście w …….stan spoczynku!:\

filodendron

10 lat temu

Ale numer -przegladarka mi żle działa ,chciałam edytowac swój tekst ,naciskalam ,naciskałam i wyszło ,że edytowalam 28 razy (LOL):-d

filodendron

10 lat temu

Kiedyś wiekszośc kobiet nie dożywała do menopauzy. Teraz, gdy życie ludzkie uległo wydłużeniu kobiety zaczęły myślec -co dalej i jak widac bardzo dobrze im to wychodzi. Dzięki swojej pomysłowości i mądrości życiwej wiedzą ,co zrobic ze swoim życiem dalej :-), jak poczuc się kobietą piękną ,interesującą z apetytem na życie i nowe zdobycze;):-d w każdej dziedzinie.

stazyz

10 lat temu

Hmmm…tak do końca to nie jestem pewna czy w menopauzie o rozrodczość i wychowanie dzieci chodzi, ale podoba mi się, że menopauza potrzebna jest nam kobietom, aby zacząć o sobie myśleć i mieć czas na własny rozwój i własne potrzeby… aby tak troszeczkę wreszcie w tym całym życiowym zamieszaniu zobaczyć siebie taką, jaką jesteśmy i dążyć do kobiety jaką chciałybyśmy być :-*;):-X A że zdarzają się ciężkie chwile… a kto powiedział, że ma być łatwo…im ciężej tym… później przyjemniej hihihihihi;);)

Zostaw komentarz