zasady-treningu-pilates

Kontrola i płynność ruchu,odmienna technika oddychania, precyzja wykonania ćwiczenia, świadomość własnego ciała w przestrzeni i stabilizacja mięśni centrum, czyli zapoznajmy się z zasadami obowiązującymi w metodzie pilates.

Kontrola jest pierwszą i najważniejszą regułą, która obowiązuje nie tylko w trakcie wykonywania samych ćwiczeń, ale również w przejściach pomiędzy nimi. Płynne, wykończone delikatnie ruchy pozostawiają mięsień w stanie rozciągnięcia, dzięki czemu staje mocny i smuklejszy. Kontrolę nad ciałem umożliwi nam powolne wykonywanie ćwiczenia. Efektem świadomego ruchu będzie skoordynowanie pracy ciała z umysłem, zaangażowanie mięśni brzucha i wykorzystanie mniejszych mięśni wspomagających. Ćwiczenia pilates pomagają nam zapanować mięsień po mięśniu nad całym ciałem.

Nieprawidłowe oddychanie często wiąże się z utrwaleniem niewłaściwej postawy, oraz z wyrobieniem nawyku napinania mięśni, w konsekwencji wstrzymywania oddechu. W związku z tym, iż podczas ćwiczeń mięśnie brzucha muszą być cały czas napięte, używa się tu jest odmienna technika oddychania. Polega ona na rozszerzaniu żeber na boki i wypełnieniu klatki piersiowej powietrzem wdychanym przez nos. W ten sposób naturalnie zwiększa się przestrzeń między żebrami a kręgosłupem, a przepona obniża się. Przy głębokim wydechu, powietrze opuszcza płuca, przepona unosi się, a mięśnie brzucha zapadają się do wewnątrz ułatwiając ich napięcie. Im bardziej przesadnie wykonamy ten ruch, tym głębsze partie mięśni zaktywizujemy.

W metodzie pilates niezwykle ważna jest płynność ruchów i opanowanie, nawet kiedy mamy do czynienia z ćwiczeniami, w których następuje szybka zmiana położenia napiętych mięśni. Unikając gwałtownych ruchów oddalisz od siebie możliwość pojawienia się urazów i ryzyko kontuzji stawów i nie stracisz panowania nad wykonywanym ćwiczeniem.

Anna J