6-sposobow-ktore-pomoga-ci-przetrwac-upaly

Lato to czas upałów, które mogą być bardzo uciążliwe. Na ich przetrwanie mamy kilka sprawdzonych sposobów. Dzięki nim upały nie będą ci straszne.

Upały a nawadnianie organizmu

W gorące, letnie dni, nasz organizm produkuje więcej potu, chłodząc ciało. Tracąc wodę, musimy pamiętać o jej ciągłym uzupełnianiu. Zaleca się wypijanie do około 3 litrów wody dziennie. Płyny należy uzupełniać co kilka bądź kilkanaście minut.

Na upał najlepsza herbata

Latem chętnie sięgamy po zimne napoje takie jak mrożona kawa czy schłodzone drinki. Takie napoje zapewnią nam tylko chwilowe ochłodzenie. Najlepsza na upał jest gorąca herbata. Taki płyn nie obniży sztucznie temperatury naszego ciała. Herbata jest popularnym sposobem na upały w wielu egzotycznych krajach.

Przewiewne ubrania

Podczas upałów ważne są właściwe ubrania. Lekkie i przewiewne tkaniny będą idealne. Najlepiej wybierać naturalne materiały takie jak bawełna czy len. Pozwolą one skórze swobodnie oddychać. W takich ubraniach będziemy się czuć komfortowo nawet przy wysokich temperaturach.

Lody dla ochłody

Lody zapewnią nam pyszne i przyjemne ochłodzenie. Możemy przebierać w smakach i rodzajach lodów. Unikając cukrów, warto wybrać lody sorbetowe, bazujące na naturalnym smaku owoców. Taki deser z łatwością wykonamy sami z lodu i zmiksowanych owoców.

Unikanie największych upałów

Największe promieniowanie słoneczne występuje od godziny 10 do 15. W tym czasie, lepiej zostać w domu. Zrezygnujmy wtedy także z intensywnych treningów na świeżym powietrzu. Wysokie nasłonecznienie grozi udarem cieplnym, więc gdy musimy wyjść z domu, pamiętajmy o ochronnym nakryciu głowy.

Zacienione miejsca

W naszych mieszkaniach może być równie gorąco, co na zewnątrz. Aby uciec przed upałem warto udać się na wyprawę do lasu czy parku. Cień drzew i świeże powietrze zapewnią nam niezwykłą ulgę i ochłodę w letnie dni. W takie miejsce możemy zabrać koc i książkę. Zdecydowanie milej spędzimy czas na łonie natury niż w gorącym mieszkaniu.

Katarzyna Antos