Gdy pojawia się problem... Seks
Jak powrócić do uprawiania seksu po mastektomii?

Pacjentki po przebytym leczeniu onkologicznym, mają bardzo często problemy z powrotem do życia seksualnego.
Rak piersi dotyka coraz większą liczbę kobiet. W większości przypadków diagnoza wiąże się z koniecznością amputacji piersi czyli mastektomią. Jak powrócić do normalnego życia, także seksualnego po takim zabiegu?
Dlaczego tak trudno powrócić do aktywnego życia seksualnego po mastektomii?
Kobiety zapominają o profilaktyce nowotworowej. Unikają regularnych badań i rzadko odwiedzają lekarzy. Liczba chorych wciąż wzrasta i coraz częściej pacjentki słyszą przykrą diagnozę o konieczności usunięciu piersi. Dla każdej kobiety biust jest atrybutem kobiecości. Tego typu zabieg może powodować spadek atrakcyjności i różne, niekorzystne zmiany w psychice pacjentek. Mastektomia to nie tylko ingerencja w ciało kobiety ale przede wszystkim w jej wrażliwość i emocje.
Rehabilitacja po zabiegu
Istotną kwestię stanowi rehabilitacja po wykonanym zabiegu. Pacjentki zwykle są załamane psychicznie i brakuje im chęci do życia. Brak piersi powoduje brak wiary w siebie. Zadaniem rehabilitantów jest wsparcie i dążenie do pozytywnych zmian w myśleniu pacjentki. Taka terapia pomaga odzyskać pewność siebie oraz poczucie piękna i kobiecości. Ułatwia zaakceptowanie zmiany wyglądu i powrót do wszelkich czynności. Dzięki temu kobiety przestają wstydzić się swojego ciała i nagości, co wiąże się również z większą otwartością na kontakty seksualne.
Akceptacja i powrót do życia seksualnego
Zabieg mastektomii wiąże się ze zmianą w wyglądzie kobiety. Taka nowa sytuacja wymaga akceptacji i przyzwyczajenia dla obojga partnerów. Wsparcie drugiej osoby może okazać się bardzo cenne. Udany zabieg to zwykle wygrana z chorobą. Po zagojeniu ran należy ponownie cieszyć się życiem. Nie ma ludzi idealnych, więc jakikolwiek defekt nie powinien być przeszkodą w związku.
Spróbujmy poznać na nowo nasze ciało. Małymi krokami budujmy bliską więź, aby znowu czerpać przyjemność z seksu. Intymny kontakt doda nam energii i sprawi, że będziemy szczęśliwe. Wracając do uprawiania seksu, odzyskamy chęć życia i będziemy czerpać z każdej jego chwili.
Katarzyna Antos
« 5 środków higienicznych, które musisz zabrać ze sobą na urlop
pati25
8 lat temu
Kobiecie po zabiegu mastektomii ciężko jest zaakceptować własne ciało.Ciężko jest cieszyć się życiem,a co dopiero seksem.Tylko wsparcie innych,przede wszystkim partnera może pomóc.
Tess
8 lat temu
Kobieta potrzebuje po takiej poważnej operacji wsparcie psychologa. Czasami dobrze aby mężczyzna także poszedł po pomoc skoro sobie nie radzi. Wiem z doświadczenia w rodzinie, że po takiej operacji kobiety wracają do zdrowia i są szczęśliwe jeśli mają koło siebie kochającego męża.
filodendron
8 lat temu
Niektórzy mężczyźni są egoistami , biora sobie nową kobietę i o poprzedniej chorej zapominają.
elle@elle
8 lat temu
Kobieta ma na pewno duzy dyskomofrot psychiczny czy partner ja w pelni zaakceptuje,dzuo kobiet jest odtraconych jako te wybrakowane i duzo kobiet po mastektkomii leczy depresje,to przykre :)))
Emilly27k
8 lat temu
Nowe zmiany, sytuacja . Partnerzy potrzebują wzajemnego wsparcia.
Mindi
8 lat temu
Poważny temat, to jak uda się powrócić do trybu życia i seksu zależy od partnera kobiety. Jeśli bardzo kocha i okazuje to oddanie to kobieta przełamie się i zaufa. Wierzę, że jest możliwe :-X
drobina
8 lat temu
Trudny temat, ale dobrze że co jakiś czas pojawia się na portalu. Może niktóre kobiety częściej pomyślą o badaniu mammograficznym i w porę zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby.
Sireno: masz rację! Bardzo ważne jest wsparcie najbliższej osoby.
Emilly27k
8 lat temu
Smutna, ale prawdziwa rzeczywistość kobieca , która ma miejsce po chorobie.
filodendron
8 lat temu
Zgadzam sie z Sireną całkowicie.
sirena46
8 lat temu
Trudny i przykry temat, ale może spotkać każdą kobietę.
Nie wiem jakbym się zachowała w takiej sytuacji bo przez to nie przeszłam. Myślę, że ile kobiet tyle różnych odpowiedzi na ten temat. Najważniejsze, żeby kobieta po mastektomii nie miała nawrotów choroby, życie jest najważniejsze nawet kosztem atrybutu kobiecości jakim są piersi.
Jeśli partner nas naprawdę kocha to nie będzie mu przeszkadzać nasz „defekt”.