zasady-treningu-pilates

Kontrola i płynność ruchu,odmienna technika oddychania, precyzja wykonania ćwiczenia, świadomość własnego ciała w przestrzeni i stabilizacja mięśni centrum, czyli zapoznajmy się z zasadami obowiązującymi w metodzie pilates.

W pilatesie więcej nacisku kładzie się na precyzję wykonania ćwiczenia i jego jakość, niż na ilość powtórzeń. Polecenia wykonania są bardzo szczegółowe, abyś wiedziała na których mięśniach się skupić i jak właściwie oddychać. Ćwiczenia powtarzane są kilka razy, więc masz chwilę na skorygowanie ewentualnych błędów. W pilatesie liczą się takie szczegóły jak wiedza na temat, gdzie dany ruch się rozpoczyna i gdzie kończy, dlatego dla skuteczności treningu istotna jest świadomość własnego ciała w przestrzeni.

Centrum ciała to jedna z podstawowych zasad zapewniająca osiągnięcie wymiernych efektów w trakcie treningu pilates. Dotyczy ona stabilizacji mięśni centrum przez przyjęcie odpowiedniej postawy zwanej neutralną: z wciągniętym brzuchem, schowaną pod siebie miednicą i opuszczonymi barkami. O napięciu brzucha należy również pamiętać, gdy ćwiczymy inne partię mięśni, np. ramiona.

Wytrwałość lub jak mówią niektórzy „rutyna”, polega na wypracowaniu regularnego schematu ćwiczeń, których wykonywanie będzie nam sprawiać przyjemność, mimo częstego powtarzaniu tego samego ćwiczenia. Dla niektórych metoda ta może się wydać zbyt monotonna, ale pierwsze rezultaty w postaci silnych mięśni i smuklejszej sylwetki powinny zmobilizować ich do kontynuacji treningów. Nie jest ważne czy dwa razy w tygodniu uczęszczasz na zajęcia w klubie, czy ćwiczysz w domu z kasetą dvd, czy wprowadzasz elementy pilatesa w czynności dnia codziennego- ważne żebyś robiła to regularnie.

Anna J