poczucie szczęścia

Zdaniem naukowców, do szczęścia wcale nie potrzebujemy wiele. Wystarczy kilka części składowych, które razem tworzą całość. Ot taki przepis na szczęście. Chcecie poznać recepturę?

„Tak mało trzeba nam i dużo tak”

Anna Jantar śpiewała o szczęściu. O tym, że niewiele potrzeba, by być szczęśliwym. To fakt, ponieważ nie tylko kwestie materialne są ważne. Znacznie bardziej istotni są ludzie wokół nas i to, w jaki sposób podchodzimy do otoczenia oraz naszego życia. Każdy z nas pragnie szczęścia. Dla jednych to dom z widokiem na morze, dla innych duża rodzina. Jeszcze inni ludzie pragną tylko zdrowia i uśmiechu swoich bliskich. I mogą mieć niewiele, ale i tak będą bogaci w sercu. W końcu to uczucia są najpiękniejszym składnikiem naszej egzystencji i to one tworzą idealny przepis na szczęście.

Stabilny związek

Odnalezienie miłości na całe życie to dla wielu osób życiowy priorytet. Nic dziwnego, nie chcemy spędzać samotnych dni i nocy. Stabilny związek to jeden z składników przepisu na szczęście. Będąc w trwałym związku możemy dzielić z drugą osobą radości i smutki. Mamy zapewnione wsparcie i poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności. To wszystko wpływa na naszą psychikę i swoiste szczęście. Harmonia w miłości to nie tylko małżeństwo. Choć faktycznie, zalegalizowanych związek, może dać nam większe poczucie stabilizacji. Najważniejsze, byśmy znaleźli partnera czy partnerkę, która nam odpowiada i która tak samo jak my, będzie w tym związku szczęśliwa.

Wierni przyjaciele

Czym byłoby szczęście bez przyjaciół? Oczywiście tych wiernych, którzy trwają przy nas przez długie lata. Którym ufamy i na których możemy zawsze liczyć. Przyjaciele są nam potrzebni. Zrozumieją nas niekiedy lepiej niż rodzeństwo czy partner. Prawdziwi przyjaciele to skarb, o który warto dbać. Często bliscy odchodzą, ale wierni przyjaciele pozostają na zawsze. Tacy ludzie w naszym życiu, uczą nas relacji, zaufania i szczerości. Zdecydowanie warto mieć wokół siebie przyjaciół na dobre i na złe.

Dobry kontakt z ludźmi

Szczęśliwi ludzie potrafią dogadać się z każdym człowiekiem. I wcale nie muszą przyjaźnić się z wszystkimi. Dobry kontakt z ludźmi to szacunek i wzajemne zrozumienie. Utrzymywanie bliskich relacji ze znajomymi z pracy czy szkoły dobrze wpływa na nasze samopoczucie i szczęście. Nie możemy także zapominać o rodzinie i wspomnianych wcześniej przyjaciołach. Czas, który im poświęcamy zawsze procentuje. A dobre stosunki to poukładane i szczęśliwe życie.

Posiadanie czworonoga

Także posiadanie czworonoga pomaga w uzyskaniu szczęścia. Spójrzmy tylko na samotnych ludzi, którzy dzięki swoim zwierzakom chodzą uśmiechnięci i cieszą się życiem. Mają dla kogo codziennie wstawać z łóżka. Pies czy kot to pełnoprawny członek rodziny. A nic tak nie poprawia humoru, jak wierny przyjaciel, merdający ogonem na nasz widok. Posiadanie zwierząt domowych to także fantastyczna lekcja dla najmłodszych.

Spełnienie

szczęścieNa koniec najważniejsze, czyli spełnienie. Takie całościowe, bo inaczej nie ma mowy o szczęściu. By być szczęśliwym, trzeba spełniać się w każdej wykonywanej roli. W pracy czy w domu. Warto robić w życiu to, co naprawdę kochamy, co zawsze chcieliśmy wykonywać. Wówczas będziemy mieć poczucie niezwykłej satysfakcji, że nasze życie ma sens, a my jesteśmy na właściwym miejscu w całym tym wielkim świecie.

Katarzyna Antos