Psychologia W głąb siebie

Człowiek szczęśliwy – to właściwie kto?

czlowiek-szczesliwy-to-wlasciwie-kto

Szczęście niejedno ma imię i zawsze pozostaje uczuciem bardzo zindywidualizowanym. Gdyby jednak chcieć pomówić o nim, na dużym poziomie ogólności, musielibyśmy przyznać rację stwierdzeniu, że w różnym wieku szczęśliwymi czynią nas różne sprawy.

Ośrodek szczęścia

Jesteś już kobietą dojrzałą – Twój obszar szczęśliwości jest inny, niż obszar dziecka, nastolatki, czy osoby starszej. Opierając się na psychologicznych teoriach osoby samorealizującej się Abrahama Maslowa, czy koncepcji „pełnego Ja” Rogersa, można stwierdzić, że prawdopodobnie szczęśliwą uczynią Cię bliskie, ciepłe, satysfakcjonujące relacje z ludźmi. Ale nie będziesz miała dziesiątek znajomych jak wówczas, gdy miałaś naście lat. Bo to już Cię nie cieszy. Dziś wiesz, że prawdziwych, bliskich i oddanych przyjaciół można mieć w życiu tylko kilku.

Co pomoże Ci być szczęśliwą?

  • Szczęśliwą uczyni Cię dystans do siebie i pozbawione złośliwości poczucie humoru. To szczęście, że nie musisz już traktować siebie śmiertelnie serio i że możesz spojrzeć na siebie i na swoje słabości czy niedociągnięcia z przymrużeniem oka.
  • W byciu szczęśliwą pomoże Ci też samorealizacja. Robienie tego, co sprawi Ci przyjemność. Tego, co kochasz. Poszerzaj wiec swoje horyzonty, odkrywaj nowe pasje i realizuj je. O szczęściu przesądzić może też spełnienie, czyli zrealizowane aspiracje i cele, jakie sama przed sobą postawiłaś. Naturalnie to Ty definiujesz czym jest spełnienie i satysfakcja. Nie istnieje żaden obiektywnie wyznaczony kanon. Ukontentowanie może Ci przynieść szczęście Twoich dzieci, dorobek naukowy, działalność charytatywna, czy zwyczajnie – poczucie zadowolenia i akceptacji dotychczas przeżytych lat Twojego życia.

  • Szczęście to także autonomia – to wzięcie swojego losu w swoje ręce i ukształtowanie go. I jakkolwiek nie miałaś na swoje życie pełnego wpływu – to możesz docenić siebie za to, że podejmowałaś starania i że nie przesiedziałaś go z założonymi rękoma.

Nie znając ciszy nie docenisz muzyki

Na koniec warto dodać jedno. Zdarza się, że nie czujemy się szczęśliwe, bo szczęście kojarzy nam się wyłącznie z pięknymi chwilami, samymi dobrymi relacjami i czasem, spędzonym z godnie z naszym planem. Istnieje wiele momentów, a nawet okresów, kiedy dzieje się zupełnie inaczej. Dlatego pamiętaj, że smutek, żałoba, mniejsze i większe nieszczęścia również nas kształtują i sprawiają, że mocniej doceniamy czas spokoju i dobrostanu.

Prawdziwe szczęście to zgoda na własne życie. A kiedy mamy ją w sobie – można już tylko powtórzyć za Henrykiem Sienkiewiczem, że „szczęście jest tam – gdzie je człowiek widzi”.

Joanna P.

Komentarze (9)

serenada0

10 lat temu

Dla każdego szczęście ma inny wymiar , nie istnieje definicja szczęścia. Jedno wiem , więcej powodów do zadowolenia , szczęścia mają optymiści. A to wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych i poziomu serotoniny , endorfin tak jak wspomniała fila.:-)

pati25

10 lat temu

To prawda,że w różnym wieku szczęśliwymi czynią nas różne sprawy.Dziecko jest szczęśliwe gdy dostanie ulubioną zabawkę.Potem,że dostało się do upragnionej szkoły,że ją skończyło.Rodzice gdy mają zdroowe dziecko.CCzy ja jestem szczęśliwa.Tak.Szczęście sprawia mi każdy dzień,nawet to gdy mogę pooglądać moje ulubione programy czy choćby siedzenie przy komputerze.Są to wydawać by się mogło błahe rzeczy ale mi one sprawiają przyjemność..Jeestem szczęśliwaa,że operacja taty się udała i nie było komplikacji :-X:-X:-X

Inga

11 lat temu

Generalnie jestem szczęśliwa.Pewnie,że zdarzają się trudne i bure dni,gdy wydaje się,że wszystko jest nie tak,ale one mijają.Mam ciekawe życie,fajny zawód,pracę,którą lubię,kochającą rodzinę-czego potrzeba więcej?

Mindi

11 lat temu

„W życiu piękne są tylko chwile” to kolejny cytat, który sobie często przypominam, żeby zauważać najdrobniejsze okruchy szczęścia.

Emilly27k

11 lat temu

Ja jestem szczęśliwa kiedy widzę szczęście u innych ludzi, choć sama szczęśliwa nie jestem. Na szczęście mam fajnych rodziców, siostrę ,, których kocham i nie zamieniłabym ich na nikogo innego:)

babka

11 lat temu

Ze mnie też jest szczęściara. Mam taką pracę, że stykam się z bardzo różnymi ludzi i jak widzę ich nieszczęścia to ja ……samo szczęście 🙂

filodendron

11 lat temu

Na odczucie szczęścia ma wpływ też ,a może przede wszystkim chemia w naszej głowie.Ci,którzy mają więcej serotoniny zawsze będą czuli się lepiej od tych z mniejszą ilością. Czasami ludzie po osiągnięciu sukcesu są nieszczęśliwi.Gdy byłam młodą dziewczyną i zdobyłam dyplom magisterski ,myślałam,że będę super szczęśliwa,a okazało się ,że właśnie w dniu odebrania dyplomu poczułam się bardzo nieszczęśliwa z powodu zakończenia fajnego etapu w życiu,a przyszłość zawsze jest niewiadomą .Najszczęśliwszym okresem w moim życiu był czas ,gdy urodziłam synka, on zawsze daje mi szczęście. Od czasu, gdy stałam się matką zmieniła się moja gradacja wartości. To jest dla mnie najważniejsze i daje mi najwięcej szczęścia.

Annagata

13 lat temu

Jestem szczęśliwa!!!Mam dobrą pracę ,w której się realizuję,życie osobiste układa się świetnie,więc jak tu nie być szczęśliwym Masz rację jiji59,w każdym wieku trzeba widzieć dobre strony swojego życia.Jeśli człowiek żyje w zgodzie ze sobą,to będzie również szczęśliwy.

Małgorzata

13 lat temu

Realizacja marzeń i zawodowych celów, sukcesy dziecka i 12- letnia miłość partnera, ale także pokonanie ciężkich chwil, smutków i rozstań, to wszystko składa się na moje szczęście. Piękny cytat Sienkiewicza.

Zostaw komentarz