zielnik-dojrzalej-kobiety-i

Rola ziół w leczeniu chorób jest wciąż niedoceniana. Co prawda obecnie rynek jest zalewany coraz to nowymi suplementami diet, ale tylko część z nich jest pochodzenia naturalnego. Bezpieczniej używać jest ziołowych preparatów, a najlepiej- ziół w czystej postaci. Którymi warto się zainteresować? W tej publikacji pragnę przedstawić Wam kilka najważniejszych ziół, w które każda dojrzała kobieta powinna się zaopatrzyć.

Tak naprawdę zioła, czyli rośliny zielarskie dzielą się na trzy grupy roślin: lecznicze, przyprawowe i olejkodajne. Nas interesują głównie lecznicze, choć na pewno niektóre z leczniczych mogą być jednocześnie i olejkodajnymi i przyprawowymi. Oto najważniejsze zioła, którymi warto się zainteresować, zwłaszcza po przekroczeniu 40stki:

Rumianek

Częścią leczniczą rumianku jest koszyczek. Co do jego właściwości leczniczych pewnie większość z nas potrafi wymienić działanie przeciwzapalnie i dezynfekujące, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz organizmu. Oprócz tego pomaga on w stanach skurczowych żołądka i jelit, działa przeciwalergicznie i przeciwbólowo. Herbatka z rumianku ma również właściwości uspokajające i wyciszające.

Jeżeli chodzi o zewnętrzne stosowanie, to można go użyć w postaci kompresów na zmęczone, podrażnione oczy, w celu oczyszczenia czy dezynfekcji rany, do sporządzania parówek na zaskórniki, wypryski, łuszczycę i inne podrażnienia skóry twarzy.

Poza tym nakładając regularnie na skórę kompresy z rumianku, można wybielać piegi oraz pieprzyki. Włosy płukane w rumianku po każdym myciu nabierają jaśniejszego odcienia. W bardziej zaawansowanych dolegliwościach, jak rany, odmrożenia, oparzenia czy inne uszkodzenia skóry, rumianek również sprawdza się znakomicie.

ALNG